Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Československé státní metály v minulosti získali i Mussolini s Arafatem

Česko

  17:00aktualizováno  17:25
PRAHA - Propůjčením nebo udělením státních vyznamenání oceňuje stát vynikající občanské zásluhy o budování demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti nebo hrdinské a jiné výjimečné činy.

Jásir Arafat, Fidel Castro foto: Reuters

Cenné metály ale z rukou československých prezidentů obdrželi i velmi kontroverzní osobnosti jako Benito Mussolini nebo Jásir Arafat. Pouze jediný státník ho odmítnul: Josif V. Stalin v roce 1945.

Benito Mussolini - obdržel Řád bílého lva v roce 1926

Diktátor italského fašistického státu byl zároveň novinář a ve svých příspěvcích se zasloužil o propagaci vzniku tehdejších československých legií.

V Itálii navíc vznikl spolek, který podporoval nezávislost Československa, a Mussolini byl jeho členem v průběhu první světové války. Adorace Mussoliniho měla podle historiků přispět k tomu, aby se zamezilo ochladnutí vztahů mezi Československem a Itálií.

Na oficiálních stránkách Hradu Mussoliniho jméno chybí.
Historici to vysvětlují právě negativními konotacemi, které jméno italského duceho vzbuzuje.

Fidel CastroFidel Castro - obdržel Řád bílého lva v roce 1972

V počátcích normalizačních let patřilo k odměňovacímu folkloru připnutí metálů vůdcům socialistických spojenců.

Ve stejný rok jako Castro obdržel vyznamenání i generální tajemník Bulharské komunistické strany a předseda Státní rady Bulharské republiky Todor Živkov, následovali Leonid Iljič Brežněv (1973), generální tajemník Ústředního výboru KSSS nebo prezident Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir Sen (1973). - obdržel Řád bílého lva v roce 1978

 

Kaddáfí na návštěvě v ŘíměMuammar Kaddáfí - obdržel Řád bílého lva v roce 1978

Neomezeného vůdce "spřátelené Libye" a generálního tajemníka Všeobecného lidového kongresu Libye vyznamenal komunistický prezident Gustáv Husák.

O vyznamenáních čtěte více:

Mengistu Haile Mariam - obdržel Řád bílého lva v roce 1987

Etiopský diktátor, přezdívaný "řezník z Addis Abeby" či "africký Stalin", získal vyznamenání ještě od československých komunistů.

Mengistu byl v roce 2006 odsouzen na doživotí za zločiny proti lidskosti, genocidu či vražedné řádění, při němž nechal popravit až 200 tisíc odpůrců.

Jásir Arafat

Jásir Arafat - obdržel Řád bílého lva v roce 1989

V poslení možné chvíli si nejvýznamnější československé vyznamenání připnul předseda Organizace pro osvobození Palestiny Arafat, pozdější nositel Nobelovy ceny za mír.

Josif Vissarionovič Stalin - "obdržel" Řád bílého lva v roce 1945

Statistiky evidují mezi oceněnými i sovětského krutovládce, který prý jako jediný tuzemské nejvyšší státní vyznamenání odmítl.

Pro zvětšení rozklikněte.

Jaká se udělují státní vyznamenání?

- obdržel Řád bílého lva v roce 1989

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!