Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Českou obec sužují otřesy. A nyní se na ni chystají těžaři

Česko

  20:30
KARLOVARSKO - Podle novinových zpráv se zdá, že žít v Novém Kostele je utrpení. Obec leží v chudém pohraničí, neustále se tu chvěje země a ke všemu sedí na obřím ložisku hnědého uhlí. Takové věci ale její obyvatelé neřeší.

Kostel v obci Nový Kostel. Omítka je opravená. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Blíží se poledne a místní obchod s potravinami zeje prázdnotou. V uličkách mezi regály i v policích se zbožím. Jen dvě prodavačky v bílých pláštích si za stěnou na internetu prohlížejí, co dnes nabízí k obědu jejich oblíbená restaurace. „Nemyslete si ale, jen včera jsme tu měli 550 nákupů,“ čte starší žena z provozní knihy.

Včera jsme měli 550 nákupů, říkají prodavačky v prázdném obchodě v Novém Kostele.

Situace je však taková, že prodejnu nikdo provozovat nechtěl, a tak musel obchod rozjet místní obecní úřad. „Lidi tu pak i radši nakupují, protože ví, že jejich peníze jdou přímo do rozpočtu obce,“ říká spokojený Oto Teuber, starosta Nového Kostela.

Sám je autorem více originálních nápadů. Třeba před několika lety, kdy se řešila nová fasáda mateřské školky, nechal rozhodnout samotné děti. Ty si přály, ať dům připomíná velké puzzle. A tak se také stalo.

V pošmourném podzimním dni pestrá omítka vyvedená v sytě růžové či zelenkavé hrubě kontrastuje se sousedními stavbami. Ty „zdobí“ spadlá fasáda a stěnami vedou dlouhé praskliny připomínající křečové žíly.

Nový Kostel

Tak tady jsou pozůstatky po častých otřesech země, pomyslí si návštěvník. Ročně tu drobných záchvěvů mají třeba i tři tisíce. „Pozor, tohle ale není památka po zemětřesení, prostě jde jen o starý dům, který zatím nebyl opraven,“ vyvrací Teuber mylnou domněnku. Poslední šrám zanechaly otřesy nad průčelím žlutého kostela. Ale už i ten je několik týdnů schovaný pod novou omítkou. Ani poslední citelnější zemětřesení ze začátku září tu zkrátka na první pohled nic nepřipomíná.

Obec Nový Kostel a socha u kostela.

Místní obyvatelé popisují záchvěvy půdy, které přicházejí v rojích především na konci léta a během podzimu v noci, jako dunění, když se blíží vlak. „Špatně to snášejí psi, jsou zmatení,“ popisuje Teuber.

Duch Pomocné Máni

Zatímco na pravidelné otřesy si obec se 314 lidmi zvykla, v několika příštích letech se bude muset vypořádat s vážnější hrozbou. V současnosti totiž začal ožívat duch dolu Pomocná Máňa, který na blízkém kopečku stál do roku 1945.

Oto Teuber, starosta obce Nový Kostel.

Pod Novým Kostelem a dalšími vesnicemi v této části Chebské pánve se nachází bohaté ložisko hnědého uhlí. Leží sice za schválenými územními limity, ale nebezpečí je cítit. V přilehlé Sokolovské pánvi uhlí rychle dochází. „Nejjednodušší pro těžaře bude, aby pak jen svá rypadla přesunuli k nám a pokračovali,“ myslí si Teuber.

Obyvatelé Nového Kostela však ještě na podobné věci nemyslí nebo se na budoucnost dívají pragmaticky. „Pokud mi za dům nabídnou slušné peníze, klidně se sbalím a odstěhuju se odtud,“ reaguje prodavačka v obecní prodejně. Podle dřívějších informací – k záměru se zatím nechtějí vyjadřovat horníci ani stát – by k prvním krokům směřujícím k otevření lomu mohlo dojít v letech 2015 až 2020.

„Doufám ale, že těžaři se leknou možných důsledků zemětřesení a od svého nápadu upustí,“ přeje si Oto Teuber.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...