Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Český pavilon na benátském bienále připraví výtvarník David

Kultura

  17:00
Expozici pro československý pavilon na benátském bienále v roce 2015 vytvoří Jiří David s kurátorkou Katarínou Rusnákovou. Projekt s názvem Apoteóza a podtitulem Kde domov můj vybrala mezinárodní porota z 38 přihlášených návrhů. Oznámil to šéfkurátor Národní galerie v Praze a místopředseda komise Adam Budak.

Jiří David - výtvarný umělec, profesor pražské UMPRUM foto: Josef ChuchmaLidové noviny

Benátské bienále je prestižní a nejstarší světová přehlídka výtvarného umění. Její 56. ročník se bude konat od 9. května do 22. listopadu příštího roku, a bude se tak slavit 120 let od jejího založení.

Sám autor nechce o přesné podobě projektu příliš mluvit, řekl dnes jen, že konečná podoba teprve vykrystalizuje během práce. „Důležitá je pro mě určitá živost vznikání projektu,“ řekl. Dodal, že vítězství v soutěži bere jako „výzvu a šanci po x letech představit něco, co má význam a smysl i mimo kontext českého území“.

Davidův projekt hledá nový smysl děl z české historie

„Projekt Jiřího Davida a Kataríny Rusnákové je velmi komplexní, reflektuje svět, ve kterém žijeme. Jako jediný je site specific, určený jen pro ten pavilon, reflektuje jeho prostor a pracuje s ním,“ uvedl Budak. „Práce uvádí do kontextu a hledá nový smysl děl z české historie, staví most mezi individuálním a kolektivním a lokálním a mezinárodním. Je poetický a zároveň politický,“ řekl.

„Velmi nás těší, že projekt byl tak krásně oceněný a že se můžeme zúčastnit bienále a prezentovat Apoteózu. Těžištěm bude místně specifická instalace přímo komponovaná do prostoru funkcionalistické architektury pavilonu. Reflektuje problém paměti - kulturní, historický, kolektivní, a vychází z reinterpretace důležitého obrazu Alfonse Muchy, Apoteózy, posledního díla Slovanské epopeje, který byl dokončen v roce 1926,“ popsala projekt kurátorka Katarína Rusnáková.

Projekt podle ní vyvolává otázky, které souvisejí s konstruováním pojmů lid či vlast, pracuje s časovou osou téměř sta let od vzniku díla a bude klást otázky divákům, co fenomén slovanství znamenal v minulosti a jak se na něj nahlíží dnes, kdy se lokální s globálním prolíná. Rusnáková doplnila, že v díle Jiřího Davida bylo vždy přítomné politikum, nikdy ale nebylo vizualizované jednoduchými prvoplánovými metaforami, vždy si hledal metaforický jazyk, který pomáhal odkrývat hlubší smysly, které v těchto dílech byly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!