Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští lékaři se po 72 letech omluví Židům za své předchůdce

Česko

  7:00
PRAHA - 167 dní druhé republiky patří k temným obdobím českých dějin. Češi se sami vzdali velké části svých svobod a o své vůli přistoupili k perzekuci Židů.

Židům vstup do biografu zakázán. foto: Reprofoto

Česká lékařská komora připravila omluvu židovským lékařům za jejich perzekuci v době druhé republiky. Text omluvy za křivdy, kterých se dopustilo vedení předválečných lékařských profesních organizací vůči svým židovským kolegům, minulý čtvrtek jednohlasně schválila Vědecká rada ČLK.

Vrcholný orgán komory – představenstvo ČLK – by se mělo omluvou zabývat tento týden. "Podklady jsem ještě neviděl, ale předpokládám, že ke schválení spíše dojde," říká šéf komory Milan Kubek.

167 dní druhé republiky mezi Mnichovem a německou okupací Československa v březnu 1939 je temným a málo probádaným obdobím českých dějin. Selhání vlastních elit připravilo Čechy o velkou část léta pěstovaných demokratických svobod a Židé začali být po vzoru nacistického Německa vytěsňováni na samý okraj společnosti.

Už 14. října 1938, tedy pouhé dva týdny po Mnichovu, sepsaly profesní komory lékařů, advokátů, notářů a inženýrů memorandum, ve kterém navrhovaly vládě omezit počet Židů ve svobodných povolání na takové procento, které by odpovídalo jejich zastoupení ve společnosti. A to měl být jen začátek. Následovalo totiž přání, "aby pro budoucnost vůbec nebylo přípustno v zájmu nejdůležitějších statků národa, aby povolání lékařská, právnická a technická byla vykonávána Židy." Za lékaře memorandum odsouhlasilo vedení Lékařské komory v Praze a Ústřední jednoty československých lékařů.

Advokáti se za chování svých předchůdců v letech 1938 až 1945 omluvili loni v dubnu. Omluvu lékařů připravil kardiolog Aleš Herman. "Memorandum nelze chápat jinak než jako antisemitský a diskriminující dokument, za jehož signaci našimi představiteli cítíme povinnost se omluvit. Činíme tak bez jakékoliv snahy hodnotit a soudit pohnutky našich předchůdců s odstupem dlouhých 72 let. Vážení členové ČLK, kolegové, lékaři židovského původu, přijměte naši omluvu za čin našich předchůdců," stojí v textu.

"Komoru zrušili komunisté po únoru 1948. Až do roku 1991, kdy byla její činnost obnovena, nefungovala. V následujícím období zřejmě nikdo historické prameny neznal a teprve ve chvíli, kdy ta hrůza vyplynula na povrch, jsme se k tomu takto postavili," obhajuje smysl omluvy, která by měla přijít po dlouhých desetiletích, Herman.

Ředitele Židovského muzea Lea Pavláta přichystaná omluva potěšila: "Je to projevem slušnosti, a to tím spíše, že se za své kolegy omlouvají ti, kteří se ničím neprovinili." Také ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová, jejíž otec patřil k perzekvovaným lékařům, omluvu vítá. "Mělo k tomu ale dojít daleko dříve," dodává vzápětí.

Podle historika a politologa Jana Rataje profesní komory protižidovská opatření skutečně přijaly, k masovému vyhazování Židů z ordinací a kanceláří ale došlo až po německé okupaci z 15. března 1939. Pracovní šikanou se český antisemitismus ani zdaleka neuspokojil. Židé byli naprosto vytěsněni z české politiky a vláda Rudolfa Berana počítala do budoucna s arizací jejich majetku a konečným vystěhováním.

Více informací k tématu si přečtěte v úterním vydání deníku

Více k tématu v LN:

Kolegové, přijměte naši omluvu

Směl léčit jen židovské pacienty
(Vzpomínky Dagmar Lieblové na druhou republiku.)

Musel jsem se k tomu takhle postavit
(Rozhovor s kardiologem Alešem Hermanem, který text omluvy navrhl.)

"Míšení Čechů s Němci je nežádoucí"