Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čeští politici zariskovali. Letěli na summit všichni jedním letadlem

Svět

  15:22aktualizováno  16:18
PRAHA - Česká delegace se na summit NATO do Lisabonu vydala v netradiční sestavě. Nezvykle také všichni politici cestovali na palubě jednoho letadla. Tedy prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas, ministr zahraničí a zároveň místopředseda vlády Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra.

Vládní airbus foto: ČTK

Česká republika nemá psaná pravidla pro společné cestování vrcholných představitelů státu. Platí však, že někteří politici se na palubě letadla nikdy nemohou sejít - například hlava státu, premiér a

Kdo by vládl? John

V hypotetickém případě katastrofy letounu by zemi řídil z pozice vicepremiéra Radek John spolu s předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou a šéfem Senátu. Toho Česko ale nyní nemá, má se jím stát bývalý odborový předák Milan Štěch.

předseda Senátu. Nikdy spolu nelétají ani předseda vlády a všichni jeho místopředsedové.

V době šetření je to logické, řekl mluvčí Hradu
"Neexistuje žádný zákon ani vyhláška, která upravuje, kdo s kým může či nemůže z ústavních činitelů létat. Pravidlem však je, že by spolu na palubě neměli být prezident s předsedou Senátu či Poslanecké sněmovny," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat. "V době finanční krize a šetření je to navíc logické řešení, lepší než využití dvou letadel," dodal.

Čtěte více

Otázka společného cestování politiků se stala aktuální po letošní dubnové havárii polského prezidentského speciálu ve Smolensku. Na palubě letadla tehdy zahynuli kromě prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky i stovka další osob, mezi nimi mnozí významní politici a vojáci.

Summit NATO v Lisabonu

V portugalské metropoli Lisabonu začal za velmi přísných bezpečnostních opatření dvoudenní summit Severoatlantické aliance (NATO). Lídři členských zemí by se na něm měli dohodnout mimo jiné na vybudování alianční protiraketové obrany. Česko bude na summitu vznik obrany podporovat, řekl  v Lisabonu prezident Václav Klaus. Podle něj je vhodné spolupracovat na projektu NATO i s Ruskem. ČTĚTE VÍCE

Na summit do Portugalska zamířil mimo představitelů členských zemí i afghánský prezident Hamíd Karzáí a ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Od aliance prý Medveděv uslyší jasnou výzvu, aby se Moskva, která v minulosti kritizovala americké protiraketové plány, do projektu NATO zapojila.

Kromě toho budou šéfové členských států jednat i o novém strategickém konceptu aliance, tedy přehledu výzev, úkolů a aktivit pro nadcházející desetiletí. Zástupci členských zemí se pokusí také dohodnout na reformách aliančního rozpočtu či dalším postupu v Afghánistánu, kde probíhá největší operace NATO v alianční historii.

ČTK