Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští studenti opět zazářili. Do úplného finále je můžete poslat i vy

Design

  7:00
Už jsme vás několikrát informovali o úspěchu českých a slovenských studentů na minulých ročnících Electrolux Design Laboratory, letos se mladí designéři opět předvedli a jejich létající čistička nebo revoluční myčka oken se dostaly mezi 100 nejlepších prací z celého světa. Do úplného finále je můžete poslat i vy.

Letošní návrhy mají být inspirované městským životem. foto: Electrolux

“Koncepty, které jsme vybrali z 1700 přihlášených, přesně vystihují, inspirují a přesvědčují nás svými chytrými nápady, jak udělat vaření, čištění vzduchu a úklid v budoucnu více inspirativní. V letošní soutěži je patrných několik trendů, například různé způsoby využití 3D tisku, doplňky v podobě nositelných přístrojů, nové přístupy v řešení integrovaných spotřebičů, koncepty, které odrážejí naše vzpomínky 
a povzbuzují smysly, stejně jako chytré technologie využívané ve vaření. Letošní ročník soutěže je výjimečný i proto, že mnohé koncepty překračují hranice běžného výrobku. Přinesl nám mnohá designová řešení spojená se službami a spotřebním zbožím," řekl k výběru  Thomas Johansson z designového oddělení Electroluxu.

Soutěž má několik kol, v různých fázích se na výběru postupujících může podílet i veřejnost. První hlasování, kterým můžete podpořit 5 českých návrhů, je možné do 1.května ZDE.

Lucie Kubátová navrhla čistič oken Gecko inspirovaný přírodou.

 

Lucie Kubátová – koncept Gecko, České vysoké učení technické v Praze, obor design

Kristina Liaskovskaia by pomocí 3D tisku ráda vyrobila přírodně odbouratelné ekologické pohárky ze směsi ovocné nebo zeleninové vlákniny s pryskyřicí.

Kristina Liaskovskaia – koncept PriO, České vysoké učení technické v Praze

Jiří Krišica navrhl chytrou létající čističku vzduchu.

Jiří Krišica – koncept AirBee, České vysoké učení technické v Praze, obor průmyslový design

Návrh Matuše Chlpka počítá s čištěním oken v noci, jeho koncept by z nenáviděné činnosti udělal pastvu pro oči.

Matuš Chlpek – koncept Splash, Vysoké učení technické v Brně

Roman Blahynka, který se loni probojoval mezi třicet nejlepších, letos navrhl okenní zástěny využívající solární energii.

Roman Blahynka – koncept Flutter, Vysoké učení technické v Brně, obor průmyslový design

Celosvětová soutěž začala v roce 2003 jako menší výzva pro několik škol, dnes se ji pravidelně účastní tisíce studentů z celého světa. Na vítěze čeká 5000 euro a půlroční stáž u Electroluxu (v oddělení designu) Češi a Slováci se v soutěži prosazují pravidelně, například úspěšný designér a pedagog Jan Čapek zvítězil v roce 2004 a na zajímavou i frustrující stáž vzpomínal v on-line rozhovoru, který si můžete přečíst ZDE.