Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci pomohou objasnit příčinu smrti Tychona Braha

Věda

  13:55
Byl slavný dánský astronom Tycho Brahe otráven rtutí, nebo zemřel na následky četných alchymických pokusů? Odpověď bude hledat mezinárodní tým vědců, ve kterém pracují rovněž čeští odborníci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR.

Tycho Brahe. foto: Reprofoto

Podnět k výzkumu dali dánští vědci, kteří chtějí odhalit pravou příčinu astronomovy smrti. Ostatky Tychona Braha budou 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu. Průzkum pod vedením Jense Velleva z Aarhaus Universitet bude probíhat až do 19. listopadu. Do té doby bude chrám pro veřejnost uzavřen.

Dánové chtějí aplikovat tzv. CT skeny, které by ve virtuální podobě nechaly kosterní pozůstatky k dispozici i dalším badatelům.

Miniaturní vzorky vlasů a kostí dostanou k analýze také jaderní fyzici z Řeže. Moderními metodami dokážem zjistit až 40 prvků uvedl jaderný fyzik Jan Kučera v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Ideální jsou k výzkumu zejména vlasy. Rostou známou rychlostí 10 – 15 mm za měsíc a zabudovávají do sebe řadu prvků či sloučenin z krevního oběhu.

"Nalezneme-li podstatně zvýšenou koncentraci rtuti proti ,normálním‘ hladinám v malém úseku vlasu blízko kořínku, bude to důkaz, že Brahe byl vystaven účinku rtuti v době těsně před smrtí. Pokud bude koncentrace rtuti zvýšená rovnoměrně po celé délce vlasu, znamená to, že rtuť na jeho organizmus účinkovala dlouhodobě," uvedl Jan Kučera.

Ani to nelze u Braha vyloučit, protože kromě astronomických pozorování prováděl alchymistické pokusy, při kterých se používala rtuť nebo její sloučeniny.

Jan Kučera předesílá, že pokud se najdou zvýšené koncentrace rtuti u kořínků vlasů, nebude možno zjistit, jestli Brahe požil rtuť sám, třeba při pokusu, nebo mu ji někdo podal s úmyslem ho zavraždit.

"Dokážeme určit pouze to, zda k otravě došlo jeden či dva týdny před smrtí, nebo zda se jednalo o chronickou otravu, která probíhala několik let. Obecně je ale nález zvýšené koncentrace určitého toxického prvku považován za jeden z indikátorů vraždy a může být použit jako důkaz," řekl Kučera.

Hrob byl poprvé prozkoumán v roce 1901. Od 24. června do 27. června roku 1901, tedy 300 let po smrti Tychona Brahe, proběhlo otevření hrobky pod dohledem architekta a historika Jana Heraina a antropologa Jindřicha Matějky. Prozkoumali ostatky, ovšem dosud se v žádném z muzejních archivů nenašla zpráva o výsledcích.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.