Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Češtinu může zachránit jen celosvětová válka

Česko

Občas, když při brouzdání internetem narazím na obzvláště vypečený anglismus uprostřed české věty, chtělo by se mi otázku ze záhlaví zodpovědět jistým jadrným českým slovem.

Spisovatel Petr Schink foto: Lidovky.cz

Angličtina na nás útočí ze všech front - ekonomika, věda, kultura... A běda tomu, kdo v bláhové touze po stříbrném větru věčného mládí zabrousí na web určený mládeži nebo otevře podobně zaměřený časopis! Cool (vhodný ekvivalent tohoto slova se v češtině opravdu špatně hledá) moderními slovíčky se to tam jen hemží a díky nadužívání dvojitého w i v českých slowech si můžete připadat jako v bratrské zemi RVHP Polsku.

Současná mládež je internetem a počítači vůbec odkojená. A důsledky? Jejich komunikační prostředky jsou chudší, anglismy se stávají součástí podivného nového pravopisu, zkratky a značky nahrazují vyjádření pocitů, jejichž opis by zabral drahocenný čas.

Mnozí se mnou nebudou souhlasit, přesto si myslím, že právě tudy povede další cesta češtiny. Smutná zaplivaná ulička v cizím městě, jehož řeči už starší generace nerozumí nebo ji považuje za příliš hrubou a úsečnou pro své uši? Snad.

Co si však v tom případě počít s ukázkami úcty k jazyku, s nimiž se dnes a denně setkávám? Uživatelé internetu si nové přírůstky do svých řad vychovávají - trucovité projevy nevybouřené jazykové puberty jsou trestány opovržením, zatímco vyjadřování na výši je znakem zkušeného debatéra.

Jde možná o poslední záchvěv generačního boje starých internetových harcířů s mongolskými hordami omladiny. V tom případě se jedná o boj předem ztracený. Dnešní čeština se vynořila z kalných vod cizích vlivů a zárodky současné podoby jí vtiskli svým úsilím tatíčci buditelé. Do podobné stoky se noříme opět a tentokrát dobrovolně. O to trvalejší a rychlejší proces to je. Svět je díky elektronické síti provázaný, směřuje k jednotě, která zefektivňuje komunikaci. Jedinou, i když jistě nevítanou záchranou jazyka by tak byla pěkná celosvětová válka, která by nás odřízla od okolních vlivů.

Češtině tak v průběhu následujících desítek let hrozí osud mrtvého jazyka. Stane se z ní kulturní relikt, jímž se odlišuje člověk dbalý své národní identity od technického nádeníka. Jazyk je úzce spjat s evolucí člověka. Rostl a košatěl spolu s vývojem naší mysli a zároveň sám podporoval a utvářel její strukturu. Spolu s dalšími vlivy doslova tvaroval naše mozkové závity. U podobně složitého se pokusy o zásah zvnějšku míjejí účinkem. Podobně jako řeka valící se kamenitým údolím bude i naše řeč směřovat cestou nejmenšího odporu, což je v tomto případě stále výraznější orientace k angličtině.

Po vší té skepsi aspoň trochu naděje. Naše mateřština bude taková, jací budeme my, neboť tvoříme spolu s ní nedílný celek. Nezbývá, než jí držet palce a denně kultivovaným projevem bojovat o její přežití. I když to bude jen malý kamínek postavený do cesty záplavové vlně.

Autor:
Témata: Internet, Polsko