Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Cestující v letadle čeká tvrdší „lustrace“

Svět

  7:43
BRUSEL - Evropané dlouho nezůstanou v zátiší protiteroristických opatření, která zatím uplatňují jen Spojené státy. Také cestující v letadlech na evropských linkách budou muset poskytnout řadu osobních údajů, pokud budou chtít přistát v unii nebo z ní odletět.

letadlo foto: ČTK

Návrh v tomto smyslu představila Evropská komise, a pokud na něj kývnou národní vlády, za tři roky bude uchovávání dat o leteckých pasažérech povinností i v Evropě.

Budoucí „lustrace“ se bude týkat všech lidí, kteří přiletí zvenku do jakéhokoli členského státu anebo z něj budou odlétat; pro lety uvnitř unie to platit nebude. Pasažér o sobě bude muset poskytnout celkem 19 různých údajů: kromě jména, adresy či data narození například přesný itinerář cesty, informace o zavazadlu, místu v letadle, kde a jak si koupil letenku, zda a kam často létá, jestli letěl sám nebo s doprovodem a podobně. Data shromáždí letecká společnost a poskytne je bezpečnostnímu úřadu unijní země, kam dotyčný přilétá nebo z níž odlétá; daný úřad si je ponechá k analýze až třináct let.
 
Eurokomisař pro vnitro Franco Frattini označil návrh za první krok, jak dál zvýšit bezpečnost na kontinentu. „Sledování pohybu podezřelých lidí je slabé místo Evropy, ačkoli víme, že teroristé často využívají lety přes Evropu. Musíme posílit vlastní obranu, stejně jako to udělaly USA nebo Kanada,“ zdůvodnil svůj návrh Frattini. Iniciativa Bruselu není na kontinentu novinkou: soubor dat o cestujících chtějí od leteckých společností už Francie, Británie a Dánsko. Letos v létě pak vstoupila v platnost dohoda mezi unií a USA týkající se dat o cestujících z členských zemí za oceán.

Frattiniho návrh má nicméně několik slabin. I když sám řekl, že drtivá většina z 80 plánů na útoky, které loni odhalily bezpečnostní složky členských států, pochází z dílny islamistů, mezi data, která pasažér nebude muset odhalit, patří náboženství nebo rasa. Podle komise tyto údaje nemají „žádnou relevanci při vyšetřování“. Také se může stát, že třetí stát, jako třeba Rusko, odmítne nařídit svým společnostem, aby Evropanům dávaly data o cestujících.

„Když se tak stane, nedovolíme jim přistát nebo odletět. S žádným předběžným protestem jsme se ale zatím nesetkali,“ tvrdí expert komise. Konečně díru do systému může vyhloubit Švýcarsko, jenž je členem Schengenu, ale ne EU. Terorista tak může přistát v Ženevě a autem volně přejet na území unie. „Budeme se Švýcary jednat o účasti na této iniciativě,“ řekl k tomu Frattini, který zároveň razantně odmítal kritiku o zavádění „Velkého bratra“ v unii.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...