Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chalupeckého cena pro Šedou

Kultura

  8:35
PRAHA - V pražské Městské knihovně se včera udělovala Cena Jindřicha Chalupeckého, která se vypisuje pro výtvarníky do 35 let. Laureátkou již šestnáctého ročníku se stala Kateřina Šedá.

Cenu Jindřicha Chalupeckého dostala sedmadvacetiletá autorka Kateřina Šedá. foto: ČTK

Smyslem soutěže o Cenu Jindřicha Chalupeckého je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jim kontakt ze zahraničím. V roce 1990 ji založili básník a výtvarník Jiří Kolář, malíř Theodor Pištěk a bývalý prezident Václav Havel, který každoročně předává diplom vítězi.

Laureát získává od Společnosti Jindřicha Chalupeckého finanční obnos (cca 100 000 Kč) na realizaci některého svého projektu nebo na vydání katalogu, šestitýdenní pobyt v New Yorku (ISCP) od Trust for Mutual Understanding a Foundation for a Civil Society a k tomu šek v hodnotě 50 tisíc korun od British American Tabacco „na podporu dalšího tvůrčího rozvoje“.

Je to jedno
Kateřina Šedá (1977) je čerstvou absolventkou pražské Akademie výtvarných umění. Momentálně se vrátila z tříměsíčního stipendia v Bernu, je držitelkou Ceny Tranzit a Essl Award. Téma její tvorby se zakládá na komunikaci s veřejností. Do galerie přenáší celospolečensky platné otázky.

Kateřinu Šedou značně zviditelnil veřejný projekt Nic tam není, zkoumajícím omrzelost a stereotypy života občanů moravské vesničky Ponětovice. Hlavní část akcí umělkyně spočívá v komunikaci s aktéry, což pečlivě dokumentuje.

Pro finále Chalupeckého ceny připravila projekt Je to jedno, jehož název převzala z oblíbeného rčení své pětasedmdesátileté babičky. S ní vede umělkyně rozhovor a zaměstnává ji kresbou, aby nerezignovala na veškerou činnost.

Záznamy této „hry“ Kateřiny Šedé jsou k vidění v Městské knihovně společně s díly ostatních finalistů do 1. ledna 2006.

Konkurenty Kateřiny Šedé byli letos Alena Kotzmannová (1974), která nově upravila svůj poslední fotografický soubor Cyklon, Jan Šerých (1972) s nástěnnou malbou mohutné skrumáže pop-up oken, a objektem B. U. M.

Dále soutěžili Josef Bolf (1971) s projektem nazvaným Každý koho miluješ jednou zemře a Zbyněk Baladrán (1973), jenž pro finále Chalupeckého ceny připravil videoprojekci, kde v jedné polovině běží text proškrtaného Komunistického manifestu a v druhé se střídají komentáře k odkazu ideologie.

Nejmladším finalistou byl teprve šestadvacetiletý Jakub Hošek. Ten vytvořil pět textových obrazů připomínajících vizuální přepis songů, jejichž pozadí navozuje dojem flashových efektů.
Autor: