Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chceme Johnovu hlavu, a pak peníze, vzkázali policisté a hasiči

Česko

  11:49aktualizováno  14:35
PRAHA - Nechceme odcházet, ale požadujeme ministra vnitra, který bude hájit svůj rezort - takový vzkaz v úterý zaslali vládě prostřednictvím petice odboráři bezpečnostních složek. V opačném případě hrozí hromadnou výpovědí, podobně jako lékaři.

Předseda Věcí veřejných Radek John po jednání s koaličními partnery foto: ČTK

Policisté a hasiči v úterý zahájili petiční akci za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV). Za úspěch budou považovat, pokud pod ni do měsíce nasbírají 20 tisíc podpisů.

"Chceme, aby odešel mininistr vnitra, který nehájí svůj rezort, nehájí své lidi a tomuto rezortu nerozumí. Chceme, aby se ujal úřadu někdo, kdo bude více za policii dýchat a bude se více věnovat lidem," uvedl Milan Štěpánek z Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Škrty na vnitru

Ze státního rozpočtu letos ministerstvo vnitra dostalo 52,9 miliardy korun, což je téměř o sedm miliard korun méně než v roce 2010. Na provoz policie bylo vyčleněno 28,6 miliardy oproti loňským 33,5 miliardy Kč.

Petici mohou příslušníci bezpečnostních složek podepisovat do 15. března. "Myslím, že podpisů budeme mít dost. Vyzývám všechny, ať se to nebojí podepsat. Je to naprosto legální akce a každý svobodný občan - a policista i hasič je svobodný občan - může vyjádřit svůj názor," uvedl Štěpánek. Pokud by některý policista nebo hasič byl za podpis potrestán, odbory podle něj podniknou "rázné kroky" k nápravě.

Archy s podpisy pak předají premiérovi, od kterého očekávají reakci do poloviny dubna.

Jiný ministr by podle odborářů dokázal lépe přerozdělovat finanční zdroje. "U policie jako takové by se bez problémů dalo ušetřit přibližně 30 procent prostředků na výdaje, na mzdy," prohlásil Zdeněk Buřič z Unie bezpečnostních složek, kterému se nelíbí zejména zbytečně složitá struktura sboru a mnoho vedoucích pozic.

Hromadná výpověď v pořadí
Pokud petice bude mít úspěch, ale premiér nebo sám ministr John na ni nezareagují, odboráři zváží nátlakovou akci v podobě hromadného odchodu policistů a hasičů.

"Je to krok, který v tuto chvíli zvažujeme. Ale je to krok v řádu písmene C nebo D. Teď jsem u písmena A, kdy chceme změnit přístup ministra vnitra k jeho resortu a jeho fungování," mírnil prozatím možnost radikálního řešení Buřič.

Petice hasičů a policistů:

Nejen nespokojenost s ministrem vnitra Radkem Johnem přiměla odboráře k sepsání petice. Vadí jim i to, že nesehnal ze státního rozpočtu pro bezpečnostní složky více peněz na platy a na provozní náklady. Policisté navíc Johnovi připisují vinu za odchod stovek zkušených policistů v loňském roce, kvůli čemuž nyní chybí zkušení muži zákona.

Anketa

Souhlasíte s tím, že si policisté a hasiči chtějí zajistit více peněz pod výhružkou hromadných výpovědí, podobně jako lékaři?

Ano, je to ten jediný možný způsob 2714
Ne, měli by mít rozum, peníze na to nejsou 5354
Neřeším to 518

Odboráři: John čísla zkresluje
Zatímco podle odborářů si někteří příslušníci bezpečnostních složek pohoršili až o 15 procent (hasiči uvádí až 20 procent), ministr vidí čísla optimističtěji. Platy podle něj klesly maximálně o 6,7 procenta původní částky. Podle odborářů jsou ale tato čísla zkreslená, neboť John hází všechny do jednoho pytle, tedy i vrcholový management.

I kdyby ale někteří policisté kvůli mzdám odešli, podle Johna to nebude znamenat tragédii. V Česku připadá 430 mužů zákona na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíce v Evropě. Sám se proto přimlouvá za snížení jejich celkového počtu na 40 tisíc, momentálně jich slouží zhruba o tisíc více. Podle ministra by tak zbylo více peněz na platy policistů, kteří zůstanou.

Ani tomu však odboráři nevěří. Ušetřené peníze podle nich případně zamíří na provoz bezpečnostních složek, protože chybí finance na pohonné hmoty či vybavení kanceláří.

O kolik si platově pohoršili?

Vojákům, policistům a příslušníkům bezpečnostních složek byly od letošního roku tarify sníženy o 10 procent.

Plat každého policisty se odvíjí od toho, v jaké je zařazen třídě a kolik má odslouženo let. Za leden se tak platy oproti loňsku změnily následovně:

Ředitelé celorepublikových útvarů, jako protikorupční policie, ÚOOZ a protidrogové centrály, přišli v průměru o 3500 Kč. Vyšetřovatel na kraji, který je u policie patnáct let, dostal za leden základní plat 26 130 Kč místo 29 040 Kč. Strážmistr, který nastoupil, nyní bere 13 820 Kč (dříve 15 360 Kč).

A například hasič s devatenáctiletou praxí, zařazený do 3. tarifní třídy, přijde měsíčně o téměř čtyři tisíce korun - loni mu tabulky přidělily 30 318 Kč, letos je to 26 322 Kč.

Platově si policisté a hasiči mohou polepšit ještě díky příplatkům a osobnímu ohodnocení. Tyto položky desetiprocentnímu snížení odolaly, přesto se v rámci úsporných opatření ve většině krajů snížily.

Nečas: Nedáme ani halíř
Premiér Petr Nečas (ODS) v pondělí rázně odmítl, že by nátlaková akce odborů bezpečnostních složek měla šanci na úspěch. Vláda podle něj ústupky dělat nebude. "Státní rozpočet je schválen, my v žádném případě nezvýšíme deficit o jednu jedinou korunu, o jeden jediný halíř," prohlásil Nečas.

Čtěte více:

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.