Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Chcete omezit migraci? Chápeme, ale nesouhlasíme, vzkazuje ČR Británii

Svět

  21:00
BRUSEL - Česká republika sice chápe postoj některých zemí EU, které by chtěly změnit pravidla volného pohybu osob v unii, ale nemůže s ním souhlasit. ČTK a Českému rozhlasu to ve čtvrtek po jednání se svými resortními kolegy v Bruselu řekl český ministr vnitra v demisi Martin Pecina.

Martin Pecina. foto: ČTK

Zejména Velká Británie dnes opět otevřela otázku volného pohybu osob po unii v souvislosti se sílícími obavami z konce přechodného období, které ztěžovalo příjezd na britské ostrovy lidem z Bulharska a Rumunska. Britští politici i média rozebírají obavy především ze zneužívání sociálního systému v zemi.

"Ty argumenty jsou pořád podobné. Samozřejmě, my je chápeme. Také můžeme mít problémy s migrací z východu, možná větší než oni, někdy v budoucnu," připustil český ministr vnitra. Souhlas se změnami však není možný, dodal Pecina a připomněl nedávné prohlášení zemí visegrádské skupiny.

VÍCE ZDE:

Apel Visegrádské čtyřky

Na konci listopadu ministři zahraničí Česka, Maďarska, Polska a Slovenska vyzvali Británii, aby od plánů na omezení práv pro imigranty z některých zemí EU ustoupila. Visegrádské země Londýnu vzkázaly, že Británie v minulých letech z přílivu východoevropských přistěhovalců profitovala. Jsou mladší a ekonomicky aktivnější než průměrná britská pracovní síla a na daních zaplatí daleko více, než inkasují na sociálních dávkách, tvrdí prohlášení.

"Naše připojení k názoru visegrádské čtyřky platí a je samozřejmě v mnohém podobné postoji Evropské komise," poznamenal ve čtvrtek Pecina. Komise na britské plány reaguje rozhořčeně a připomíná, že volný pohyb osob je jedním ze základních pilířů evropské integrace.

Britské argumenty

"Potřebujeme změnit způsob, jak volný pohyb funguje," vysvětlovala britská ministryně vnitra Theresa Mayová ve čtvrtečním prohlášení pro média. Podle představ Londýna by tak v případných příštích přístupových smlouvách měl být zajištěn pomalejší přístup na pracovní trh v jiných zemích, vázaný například na výši výdělků či ekonomického výkonu.

Vlády členských zemí by také například podle Mayové mohly mít možnost stanovit horní limit pro počet imigrantů z určitých zemí, pokud přesáhnou jistou míru. V textu pro Financial Times britský premiér David Cameron zmínil také možnost ročního zákazu pobytu v Británii pro žebráky a bezdomovce z jiných zemí unie.

Ministři vnitra členských zemí projednávali také materiál Evropské komise, ve kterém je pět bodů, jak s negativními důsledky migrace uvnitř EU bojovat. Návrhy jako je lepší koordinace sociální politiky či boj s fingovanými sňatky však zřejmě obavy Britů neuspokojuje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!