Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chcete si vyrobit cider? Není to tak snadné

Jídlo

  7:00
Jablečná sezona vrcholí a jako každý rok zahrádkáři řeší, co s hromadami jablek. Rozšířené je u nás moštování, někteří se ale pouští i do výroby ovocných vín a cidru. Jak vypadá tradiční francouzská metoda?
Jablečný cider - ilustrační foto

Jablečný cider - ilustrační foto foto: Shutterstock

Správný cidre jsou sice "jen" zkvašená jablka: nic víc, nic míň. To se ale týká jen složení, samotný proces je mnohem složitější. Už výběr jablek není jednoduchý. Pro cidre jsou vhodné pouze některé odrůdy, kterých je navíc v Česku málo. "Důležitý je vyvážený poměr jednotlivých chuťových skupin jablek. Tedy jablek sladkých, sladko-hořkých, hořkých a kyselých. Neméně také ovlivňuje kvalitu cidru způsob lisování a následné zrání moštu," vysvětluje Jáchym Kliment, výrobce českého cideru.

ČTĚTE TAKÉ:

Tradiční metoda cidru, které se také říká francouzská, je založena na takzvané dlouhé fermentaci. Nápoj se musí kvasit pomalu něškolik měsíců a nikdy nesmí prokvasit úplně. I díky tomu je pak možné, aby cidre následně dozrával v lahvích. "Umět odhadnout tento proces znamená léta zkušeností a samozřejmě i řadu prožitých neúspěchů," říká Kliment.

Cider - ilustrační

"S cidrem se musí žít, stáčet ze sudu do sudu se musí v přesnou dobu a na to nejsou návody a tabulky. Záleží na teplotě, druhu jablek, počasí a mnoha dalších faktorech. Takže je třeba mít pro cidre cit, abyste věděli, co kdy potřebuje. Nechat mošt zkvasit je jednoduché a podaří se to každému, v naprosté většině ale prokvasí plně a velmi rychle a je z něj spíš jablečné víno nežli cidre," připomíná Kliment,.

Vše musí navíc probíhat ve stabilních podmínkách a při pevně daných teplotách mezi 6 a 15 °C. Celý proces je náročný i na naprostou čistotu. V cidru se nesmí množit jiné bakterie než ty, které tam opravdu být mají.

"Výsledkem pomalého řízeného kvašení v sudech je nápoj, který je téměř úplně tichý, bez perlivosti. Přesto v něm ale musí zbýt dostatek cukrů a kvasinek, aby mohla přírodní perlivost vzniknout přímo v lahvi. To je další část, kterou je potřeba mít v oku," vysvětluje k závěrečné fázi Kliment z Cidrerie.

Autor:
Témata: cider, jablko, sud, Česko