Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chcete vědět, která škola je lepší? To je přísně tajné

Vzdělávání

  10:38
BRNO - Umí maturanti na gymnáziu v Českých Budějovicích zlomky? Zvládli na obchodní akademii v Brně poslech v angličtině? I na tak konkrétní otázky odpoví státní maturita. K informacím ovšem dostanou přístup pouze školy.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

Po prázdninách dostane každá škola od Cermatu, který maturitu připravuje a zajišťuje, podrobnou tabulku. V ní najde, jak dopadla celkově v porovnání s ostatními školami v ČR, jak si vedla v jednotlivých předmětech a i v jednotlivých typech úloh.

"Každá škola bude vědět, jak se umístila. Nedozví se ale, kdo je nad ní a kdo pod ní," řekl LN šéf Cermatu Pavel Zelený. Žebříček s pořadím škol od té nejúspěšnější až po tu, kde propadlo nejvíc studentů, bude pod přísným embargem.

Pavel Zelený, ředitel společnosti Cermat

"To budou vědět jen čtyři lidé z Cermatu," zdůraznil Zelený s tím, že ani na ministerstvu školství nikdo žebříček nedostane. Jediný způsob, jak se veřejnost bude mít šanci dozvědět o umístění škol, bude tedy případ, kdy se škola sama rozhodne to zveřejnit.

Toto rozhodnutí bude pouze na ní. "Ještě jsme to neřešili, ale spíše to nezveřejníme," uvedla ředitelka Obchodní akademie v Olomouci Romana Novotníková.

Kraje se nic nedozvědí

Podrobné výsledky nehodlá dát Cermat ani krajům, které jsou ve většině případů zřizovatelé škol. Lze ale předpokládat, že kraje se budou chtít k výsledkům dostat.

VYZKOUŠEJTE SI NOVÉ MATURITY

"Budeme chtít vědět, jak školy v kraji dopadly. Nechceme, aby pracovaly v utajení, a navíc to pro ně bude i reklama," tvrdí plzeňský náměstek pro oblast školství Jiří Struček.

Podle náměstka ministra školství Ladislava Němce kraje nesmí dostat žádná data, díky kterým by si sestavily žebříčky a na základě kterých by mohly likvidovat školy. "To není cílem maturitní zkoušky," zdůraznil náměstek.

ŽÁCI SI NA MATURITU STĚŽUJÍ

K určitým údajům se kraje dostanou "legálně". Budou to ale obecnější informace typu, jak si vedla gymnázia či učební obory s maturitou v porovnání s jinými kraji. Podobná data dostane i ministerstvo školství.

"Na základě nich musí vzniknout řada podpůrných systémových opatření," dodal Němec. Na školách by se tak mohlo například začít učit víc angličtiny, pokud se zjistí, že v ní studenti nejsou nejsilnější.