Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Chodorkovskému pohodlná emigrace nestačí. Je připraven být prezidentem

Vladimír Putin

  6:29aktualizováno  10:43
MOSKVA/PRAHA - „Jestliže to bude zapotřebí.“ Tak zněla odpověď Michaila Chodorkovského na otázku, novinářů, zda by se chtěl stát prezidentem Ruska. Včera výrok upřesnil. „Takový úkol teď před sebou nemám. Ale pokud bude třeba, jsem připraven zhostit se práce směřující k překonání krize.“

Michail Chodorkovskij. foto: Archiv LN

Když 20. prosince loňského roku ruský prezident Vladimir Putin podepsal milost pro podnikatele Michaila Chodorkovského, mnozí politologové to považovali za klasický „deal“. Vládce Kremlu dá nejslavnějšímu ruskému vězni svobodu, a ten se zaváže k politické abstinenci.

Čekalo se, že z Ruska odejde navždy – jako řada oligarchů, kteří si tak po nástupu Putina k moci zachraňovali životy i majetky. Pokud takový obchod mezi Chodorkovským a Putinem skutečně byl uzavřen, tento týden bývalý šéf ropné firmy Jukos kontrakt s mocí definitivně roztrhal na kousky.

VÍCE ZDE:

Nebylo to poprvé od propuštění, co Chodorkovskij nahlas hodnotil kroky svého někdejšího věznitele. V březnu dokonce promluvil na kyjevském Majdanu a hned se ocitl na prvních stránkách světového tisku. Už v době, kdy si odpykával trest, se snažil komentovat nejrůznější politické události v liberálním listu New Times.

Prezident z masa a kostí

Michail Chodorkovskij u soudu v Čitě v roce 2008.

Že by ale chtěl zaujmout Putinovo místo, od něj novináři nyní uslyšeli poprvé. „Nikdy bych se nezajímal o prezidentskou funkci, kdyby se Rusko vyvíjelo normálně,“ vysvětluje. Chce se ujmout trůnu prý hlavně proto, aby z nedotknutelného a všemocného „cara“ udělal bytost z masa a kostí. Rád by posílil postavení ruských soudů, o nichž ví z praxe víc než kdokoli jiný.

Už to, že jindy mediálně poměrně zdrženlivý Chodorkovskij dal rozhovor v krátké době hned dvěma evropským listům – španělskému El País a francouzskému Le Monde – svědčí o snaze magnáta nespokojit se s pohodlnou emigrací. „Švýcarsko – to je místo mého dočasného pobytu, odkud se mi dobře spolupracuje s Ruskem,“ vysvětluje slavné španělské novinářce Pilar Bonetové.

PSALI JSME:

Chodorkovskému se podařilo i přes deset let v trestanecké kolonii ubránit část obrovského majetku a nyní pokračuje v podnikání. Takže svou politickou činnost má z čeho financovat. V červnu se magnát objevil i v Praze. Během soukromé návštěvy se setkal s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a lze předpokládat, že hovořili i o politických ambicích ruského byznysmena.

Chodorkovskij přijede na Forum 2000

Říjnové konference Forum 2000 se zúčastní přes 170 delegátů. Jedním z nich bude i Michail Chodorkovskij. „Během sametové revoluce lidé zvonili klíči, aby ukázali, že dříve zamčené dveře byly odemčeny. Téměř přesně 25 let od tehdejších událostí nastal čas zhodnotit stav demokracie, podívat se, jak dobře odemčené tyto dveře jsou, a položit si otázku, které dveře v postkomunistické Evropě stále potřebují klíče k demokracii,“ řekl Chodorkovskij ke své účasti.

Chytrá PR

Někdejší nejbohatší Rus Chodorkovskij si svým důstojným chováním ve vězení i chytře prováděnou PR politikou vysloužil úctu mnoha Rusů. Jestliže ho před deseti lety ruská veřejnost vnímala jako „zloděje“, který zbohatl díky rozkrádání ropného bohatství státu, postupně se jeho reputace vylepšovala. A to i přes jeho židovský původ, který je v poměrně antisemitském Rusku vážnou překážkou úspěchu v politice.

ČTĚTE TAKÉ:

Obraz magnáta vhodně doplňovala i jeho rodina včetně čtyř dětí, která ho po celých deset let navštěvovala v kolonii. Jeho matka často komentovala proces a nakonec to byla ona, kdo se zasadil o jeho propuštění: onemocněla rakovinou a poskytla humanitární důvod, který Putina motivoval k podpisu milosti. Letos v srpnu Marina Chodorkovská zemřela.

Proces s Chodorkovským byl považován i za politický a jeho opakované odsouzení za mstu jeho největšího soka, prezidenta Putina, který se ho obával jako politického konkurenta. Podle některých ruských politologů už nyní lituje, že mu dal svobodu.