Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Do Chorvatska přišlo už 17 tisíc běženců. Maďarsko proti nim staví nový plot

Slovensko-cest

  7:32aktualizováno  21:36
ZÁHŘEB - Od středečního rána vstoupilo na území Chorvatska přes 17 tisíc migrantů, tři tisíce z nich již zamířily do Maďarska, oznámil V pátek večer chorvatský ministr vnitra. Běženci do země míří ze Srbska, kde jim přímý průchod znemožnilo Maďarsko.

Budapešť proto začala stavět plot proti uprchlíkům po srbské rovněž na chorvatské hranici, kam již odpoledne dorazily první autobusy se stovkami běženců. Maďaři je dále převáželi do registračních center u hranic s Rakouskem a Slovenskem. Německý ministr zahraničí pohrozil, že pokud nenajdou země EU jednohlasnou shodu na přerozdělování uprchlíků, Berlín spolu s dalšími zastánci kvót je příští týden schválí většinovým hlasováním.

Chorvatské úřady v noci na pátek zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem. Pouze na přechodu Bajakovo-Batrovci, přes který vede hlavní dálniční spojení mezi oběma zeměmi, podle chorvatských pohraničníků pokračoval provoz normálně.

EU: Pravidla platí i pro Chorvatsko

Pro Chorvatsko platí evropská azylová a schengenská pravidla, podle nichž je nutné každého, jenž vstoupí do země bez patřičných dokladů, registrovat, sejmout otisky prstů a poskytnout možnost, aby požádal o azyl, reagoval Evropská komise na nové opatření Záhřebu.

Premiér Zoran Milanović prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty proudící do země ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

Již od odpoledne tak proudily na chorvatsko-maďarskou hranici autobusy s uprchlíky. Na druhé straně se shromáždili maďarští vojáci a policisté. Následně ale maďarské úřady rovněž vyslaly autobusy, které uprchlíky začaly odvážet do dvou registračních center u rakouských hranic, z nichž jedno leží i nedaleko hranice se Slovenskem. Rakušané očekávají, že se během noci pokusí překročit hranic do země asi 1500 běženců.

Další plot

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že časně ráno začala stavba dočasného plotu dlouhého 41 kilometrů na této hranici. Bariéra naváže na plot vybudovaný Maďary na hranicích se Srbskem, odkud tento týden proud uprchlíků do země výrazně zeslábl.

Slovinsko kvůli obavám z přílivu cizinců na celý pátek zastavilo železniční spojení s Chorvatskem. Večer se do Slovinska z chorvatského města Harmica pokusilo dostat asi 200 migrantů, slovinská policie je ale zastavila. Agentura AP hovořila dokonce o 500 lidech, kteří na hranicích protestovali a dožadovali se vstupu do země.

‚Armáda a miny nejsou řešení‘

Tisíce převážně syrských migrantů, kteří se na turecké evropské pevnině hromadí u hranic s Bulharskem a Řeckem, se dnes opět pokusily proniknout na řecké území. Podle řeckého deníku Ta Nea jim v tom ale turecké bezpečnostní síly zabránily.

Odpočinek migrantů v improvizovaném táboře, jenž vznikl u policejní stanice ve východoslovinské obci Brežice.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pátečním rozhovoru s deníkem Passauer Neue Presse řekl, že pokud se nepodaří dosáhnout jednomyslné dohody o rozdělování běženců v EU, stoupenci kvót schválí jejich zavedení většinovým hlasováním. To mohou využít například už ministři vnitra, kteří budou o rozdělování běženců jednat v úterý. Se zavedením kvót nesouhlasí například Česko a Slovensko. „Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit, zda nevyužijeme i nástroj většinového hlasování,“ doplnil s tím, že by bylo možné země odmítající kvóty přehlasovat.

Počet osob žádajících v Evropské unii poprvé o azyl se ve druhém letošním čtvrtletí ve srovnání s prvním kvartálem zvýšil o 15 procent na 213 200. Podle dnešních údajů statistického úřadu Eurostat tak meziročně vzrostl o 85 procent. V České republice se počet žádostí proti prvnímu čtvrtletí snížil téměř o čtvrtinu na 275, zhruba polovinu žadatelů tvořili Ukrajinci.

HLAVNÍ UDÁLOSTI

Výběr hlavních událostí spojených s uprchlickou krizí v uplynulém týdnu:

11. ZÁŘÍ

  • Ministři zahraničí visegrádské skupiny (V4) na jednání se svými kolegy z Německa a Lucemburska opět odmítli navrhované povinné přerozdělování migrantů.
  • Rakousko částečně uzavřelo dálnici spojující Vídeň s Maďarskem, protože se po této komunikaci vydaly desítky migrantů pěšky do Vídně.

12. ZÁŘÍ

  • Postoje k řešení uprchlické krizi vyvolaly diplomatickou roztržku mezi Rakouskem a Maďarskem. Maďarský premiér Viktor Orbán zopakoval, že imigranti podle něj neprchají z válečných oblastí, nýbrž z bezpečných uprchlických táborů v sousedních zemích, a do Evropy jdou za lepším životem. Rakouský kancléř Werner Faymann potom nepřímo přirovnal maďarské zacházení s uprchlíky k nacistickým deportacím. Maďarsko předvolalo rakouského velvyslance.
  • Maďarsko oznámilo, že na hranice se Srbskem vyšle dalších 4300 vojáků, především aby pomohli urychlit budování plotu proti imigrantům.

13. ZÁŘÍ

  • Německo oznámilo, že kvůli náporu uprchlíků zavede s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem.

14. ZÁŘÍ

  • Rakousko, ČR, Slovensko a Nizozemsko začaly v různé formě obnovovat kontrolní režim na svých hranicích.
  • Maďarští policisté zablokovali hlavní průchod pro uprchlíky na srbsko-maďarské hranici: vytvořili kordón a natáhli ostnaté dráty přes železniční trať, po které každý den přicházely tisíce utečenců do maďarského Röszke.
  • Země EU se na zasedání svých ministrů vnitra nedokázaly dohodnout na přijetí povinných kvót pro přerozdělení 160 000 uprchlíků kvůli námitkám Česka, Slovenska i dalších zemí. Ministři potvrdili už dříve domluvené přesídlení 40 000 žadatelů o azyl, kteří jsou nyní v Itálii a v Řecku.
  • Německý vicekancléř Sigmar Gabriel uvedl, že do Německa nejspíš letos přijde až jeden milion uprchlíků. Odhady ministerstva vnitra dosud hovořily o tom, že do země se letos dostane kolem 800 000 běženců. Současný příliv běženců tak výrazně překonává zatím největší poválečnou uprchlickou vlnu z roku 1992.

15. ZÁŘÍ

  • V Maďarsku začal platit zákon, který umožňuje úřadům rychleji odmítat azylové žádosti. Odmítnutí žadatelé se budou muset vracet do Srbska.
  • Maďarská vláda kvůli migrační vlně také vyhlásila krizový stav ve dvou oblastech na jihu země přiléhajících k hranicím Srbska. Opatření má mimo jiné umožnit vyslání armády, aby pomohla policii střežit hranice.
  • Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére řekl, že podporuje návrh předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, aby by EU měla omezit vyplácení peněz ze strukturálních fondů zemím, které odmítají kompromis při rozdělování běženců.

16. ZÁŘÍ

  • Maďarská policie použila slzný plyn a vodní děla proti několika stovkám migrantů, kteří pronikli skrz plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem.
  • Maďarsko oznámilo, že bariéru postaví kromě Srbska a Rumunska také na některých částech hranice s Chorvatskem, kam se část uprchlíků začala přesouvat. Chorvatský premiér slíbil uprchlíkům volný průchod.
  • Obnovení pohraničních kontrol ohlásil slovinský premiér Miro Cerar.

17. ZÁŘÍ

  • Běženci po uzavření maďarsko-srbských hranic začali masově mířit do západní Evropy přes Chorvatsko, do země během dvou dnů přišlo přes 13 000 běženců. Chorvatské úřady zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem.
  • Kontroly posílilo i Německo, které je nově namátkově provádí na dálnici spojující Prahu s Drážďany.
  • O uprchlické krizi budou ve středu 23. září jednat premiéři a prezidenti Evropské unie.
  • Evropský parlament podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 000 běženců.

18. ZÁŘÍ

  • Maďarsko začalo stavět plot i na hranici s Chorvatskem, přes kterou by se běženci mohli opět dostávat do Maďarska.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!