Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chovanec: Kdo si myslel, že do Evropy zamířili samí andělé, byl naivní

Evropa

  10:38
Lepší sdílení informací mezi evropskými zeměmi je zásadní podmínkou pro úspěšný boj s terorismem, míní český ministr vnitra Milan Chovanec. Před mimořádnou schůzkou se svými kolegy z EU připustil, že existuje možnost opakování útoku podobného tomu, při kterém v úterý přímo v Bruselu zemřely více než tři desítky lidí skoro 300 osob bylo zraněno.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto:  Michal Šula, MAFRA

Na bruselském letišti Zaventem a v soupravě metra útočili nejméně čtyři lidé, většina byli sebevražední atentátníci. K akci se přihlásil Islámský stát (IS). Identifikovaní útočníci, z nichž mnohé už belgická policie znala, byli podle dostupných informací v kontaktu se Salahem Abdeslamem, jedním ze spolupachatelů teroristických útoků v Paříži loni v listopadu.

Chovanec před novináři spojil trvající nebezpečí terorismu s migrační vlnou. „Kdo si myslí, že pokud do Evropy zamířil milion lidí, tak jsou to samí andělé a nejsou mezi nimi teroristé, zločinci, tak byl naivní,“ uvedl. Připomněl, že nejméně jeden útočník z Paříže se mezi migranty pohyboval.

Podle českého ministra je ale brzy řešit, zda před bruselskými útoky selhala belgická policie či tajné služby. „Teď je důležité, aby byl v Belgii klid, aby se to nemohlo opakovat. Potom bude dost času aby Belgičané hledali, kdo vinu nese či nenese,“ podotkl Chovanec.

Belgičtí ministři vnitra a spravedlnosti Jan Jambon a Koen Geens dali dnes k dispozici své funkce, premiér Charles Michel ale jejich odchod odmítl.

Chovanec připomněl, že problém radikalizovaných militantních buněk je v Belgii dlouhodobý. V zemi byly také chystány loňské pařížské útoky. „Otázkou je, v jakém stavu jsou... belgické tajné služby, aby měly informace zevnitř tohoto prostředí,“ poznamenal český ministr.

Jedním z cílů dnešní schůzky je podle něj také vyjádření soustrasti a účasti Belgii a snaha ukázat, že Evropa je s touto zemí „na jedné lodi“.

Podobně se dnes vyjádřila například rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová či její nizozemský kolega Ronald Plasterk.

„Chceme ukázat, že stojíme bok po boku v obraně našeho způsobu života a našich svobod,“ poznamenal Nizozemec. Ministři také podle něj prověří, v jakém stavu je přijímání už dříve navržených evropských protiteroristických opatření.

Podobným způsobem se stejná ministerská sestava v Bruselu sjela už loni, po listopadových krvavých útocích v Paříži. Už tehdy ministři zdůrazňovali například potřebu konečně přijmout a do života uvést systém jmenné evidence cestujících v letecké dopravě. Nyní je snaha, aby byl návrh z roku 2011 přijat v dubnu. Na tahu je však europarlament.

Dalším bodem, na kterém se nejspíš ministři shodnou, je rychlé přijetí Evropskou komisí už předložených protiteroristických návrhů. Jde o opatření od systematických kontrol na vnějších hranicích schengenského prostoru, přes změny v pravidlech získávání a držení střelných zbraní, opatření proti padělatelům dokumentů až po nová pravidla týkající se výměny dat o lidech ze zemí mimo EU, které odsoudily unijní soudy.

Připomenuta dnes odpoledne nejspíš bude také potřeba zlepšení a širšího využívání evropských a mezinárodních databází, které souvisejí s bezpečnostní problematikou. Chovanec poznamenal, že spolupráce zemí s Europolem a jeho sítěmi se výrazným způsobem zlepšuje.

Unijní země také dají najevo přání mít rychlejší a efektivnější přímý přístup k „digitálním důkazům“, například ve spolupráci s poskytovateli služeb.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!