Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svědek z kauzy Rath: Poslali mi zprávu. Byl jsem terč a stříleli na mě

Česko

  12:00
Říkali mu Padouch. Před pár dny se postavil do svědecké ohrádky a osm hodin vypovídal v kauze exhejtmana Davida Ratha. Jeho rozsáhlé svědectví dále přitěžuje Rathovi i jeho nejbližším spolupracovníkům Petru Kottovi a Kateřině Pancové. Ač se pozorovatelé shodují, že jeho slova jsou klíčová, líčení se odehrála za minimálního zájmu médií. V rozhovoru pro server Lidovky.cz nyní Vladislav Procházka vůbec poprvé veřejně popsal, kdo a jak chtěl zmanipulovat zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Ano, jde o tendr, který dostal Ratha a spol. do vazební věznice. "Musel jsem se dočasně přestěhovat, poškodili nám auto, sháněli na mě kompromitující materiály," popisuje v exkluzivním interview Procházka.

Říkali mu Padouch. Vladislav Procházka se však nezalekl a svědčí proti Rathovi. foto: MAFRA - Dan Materna

Lidovky.cz: Čemu přičítáte, že vám obžalovaní dali přezdívku Padouch?
Myslím, že mi ji dali, protože jsme se - naše firma - ukázali jako potížisti. A to v té části projektu, kde jsme odmítli podepsat výrazně nadhodnocený rozpočet na opravu zámku Buštěhrad.

Lidovky.cz: Minulý týden jste v kauze svědčil u soudu. Bohužel za nulového zájmu médií. Přitom vaše svědectví potápí exhejtmana Ratha a jeho spolupracovníka Petra Kotta a Kateřinu Pancovou.
Já bych vás chtěl opravit, já jsem nikoho nepotápěl...

Vladislav Procházka (51)

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, v roce 1992 založil firmu Aria, která se od té doby zabývá projekty a rozpočtování pro vlastní objekty.

Úvodní text k rozhovoru najdete ZDE.

Vladislav Procházka,

Lidovky.cz: ... omlouvám se za novinářskou zkratku. Co jste tedy vypověděl?
Soudní líčení posunulo tu kauzu výrazně časově dál, než tomu bylo v přípravném řízení. A tak jsme se při mé výpovědi dostali na zjevně velmi podstatné skutečnosti. Problém zámku nevznikl až v roce 2011, ale první informace, zadání a striktní požadavky byly k tomu projektu dány už v prosinci 2009.

Lidovky.cz: Kým? Přímo Davidem Rathem?
V prosinci 2009 proběhla schůzka, na kterou mě poslal pan Kott. V dohodnutou hodinu v Rathově kanceláři seděla i Kateřina Pancová. Na této krátké schůzce, trvala deset až osmnáct minut, bylo řečeno, že je velice zajímá tento projekt, že tam chtějí vytvořit reprezentační centrum pro vyznamenávání hasičů a policistů. A dali mi závazný pokyn, že musím všechny informace, které jako projektant získám, předávat promptně panu Kottovi. Čili tato schůzka byla klíčová, protože pan hejtman dostal první informace o zámku Buštěhrad.

Lidovky.cz: Ale pan Kott byl v té době pouhým náměstkem kladenské nemocnice. Jak vám to vysvětlili, že máte předávat informace jemu?
Za prvé, jsem se na to neptal. A za druhé, to nikdo nevysvětloval. Už jsem říkal, že u toho jednání seděla paní Pancová. Taky byla jen ředitelkou nemocnice. Takže proč stanovili pana Kotta, není otázka pro mě. Podstatné je, že po celou dobu jsme ty informace předávali panu Kottovi a podle mě určitě ty informace docházely až k adresátovi, tedy hejtmanu Rathovi, protože jsem někdy v dubnu 2010 dostal pokyn od Kotta, že se budu muset zúčastnit osobní návštěvy pana Ratha na zámku v Buštěhradě.

Lidovky.cz: To bylo už druhé setkání s Rathem?
Nebylo. Nemohl jsem tento příkaz pana Kotta splnit, protože jsem byl po těžké operaci páteře. Vím, že pan hejtman tam byl. Vím, že na této schůzce jednal s vedením města Buštěhrad. Pro mě je tak dostatečně podloženo, že pan Rath věděl o projektu a veškerých přípravách dlouhou dobu před rokem 2011.

Lidovky.cz: On se ovšem u soudu brání tím, že nebyl o projektu řádně informován, že vše běželo bez jeho vědomí.
Pan hejtman musel být informován dostatečně, protože jeho úředníci z jeho pokynu připravovali veškeré oddělovací geometrické plány. Jeho úředníci spolu s námi připravovali všechny dokumenty, aby se kraj vůbec stal majitelem zámku. Říkal jsem, že se osobně zúčastnil prohlídky zámku. Prosím vás, odkud by věděl, že ten zámek tam stojí, kdyby nebyl informován?

Lidovky.cz: Skočme ještě v čase: jak jste se dostal na Petra Kotta, s nímž jste o zámku zjevně mluvil jako s prvním?
Já jsem se o zámku dozvěděl tak, že jsme v roce 2008 koupili na Buštěhradě pozemky. Jako developerská firma jsme se zajímali, jaké zázemí můžeme nabízet budoucím klientům. A protože ty pozemky jsou řádově tři sta metrů od toho zámku, tak jsme se samozřejmě zajímali o to, kdo a jak ten zámek rekonstruuje.

Lidovky.cz: V té době jste se poznal s Kottem?
Ne, já jej znám od roku 2002. Pan Kott se v tu dobu na mě obracel s tím, že shání rodinný domek, protože se podle mě rozcházel se svou bývalou manželkou. A já jsem mu nabízel jeden z našich pozemků na Buštěhradě. On na to reagoval, že to je špatná zóna. Vlastně tohle usnulo. On koupil jiný objekt. Vím jaký.

Lidovky.cz: Ten, v němž byl nakonec zatčen?
Ano. Přesně tak. Já jsem mu vlastně zařizoval všechno kolem toho domu v Rudné.

Lidovky.cz: Moment, vy jste tedy blízcí přátelé? Jaký byl váš vztah?
Investičně jsem panu Kottovi radil deset let jeho života. Ale důležité je, že tehdy řekl, že je by zajímaly informace o zámku. A ve své podstatě chtěl, jestli bych byl ochotný poskytnout informace k tomuto projektu přímo panu hejtmanovi. A takhle vznikla zmiňovaná schůzka.

Lidovky.cz: Ptám se i proto, zda z vás nemůže mluvit nějaká osobní zášť...
Nemám osobní zášť vůči Petrovi. Vždy ho zajímaly mé názory a byl rád, že mu radím např. s jeho osobními investicemi. V té době se mě také ptal, jak by měl investovat volné peníze - mluvil asi o 80 milionech korun. Trochu mě to překvapilo, nikdy dříve o takových penězích nemluvil. Rodinně jsme se nestýkali - bylo to z mé strany nefakturované investiční poradenství pro známého. Zášť vůči němu nemám ani dnes, nemám důvod. Kdyby přišel s žádostí o radu i dnes, poradil bych mu znovu. Je jeho věcí, že již nechodí, ne mojí.

Lidovky.cz: Tomu nerozumím. Vy jste podával informace ředitelce oblastní nemocnice a jejímu náměstkovi, i když s krajským úřadem oficiálně neměli nic společného. To vám nepřipadalo, jemně řečeno, zvláštní?
Nepřipadalo mi to zvláštní, protože vím, že paní Pancová, pan Kott a pan Rath měli k sobě mimořádně blízko. Oni tvořili ve své podstatě takové stínové vedení kraje. 

Kdo je kdo

David Rath - bývalý poslanec a hejtman Středočeského kraje

Kateřina Pancová - exředitelka kladenské nemocnice

Petr Kott - exnáměstek kladenské nemocnice a dnes už manžel Pancové

Ivana Salačová - ředitelka stavební firmy FISA, která měla být subdodavatelem rekonstrukce zámku Buštěhrad.

Konstruktiva Branko - firma, která měla rekonstruovat zámek Buštěhrad

Lucia Novanská - členka představenstva firmy ML Compet, která administrovala tendr na rekonstrukci zámku

Lidovky.cz: Kdy zazněla první částka, za niž má být rekonstruován zámek?
V roce 2010 jsme byli projektanti pro město Buštěhrad a na konci roku bylo zahájeno výběrové řízení, kdy krajský úřad vypisoval výběrové řízení na projektanta té části, kterou získal od města Buštěhrad. Tuto soutěž jsme vyhráli. První částka ovšem zazněla už z úst starosty města Buštěhrad v srpnu 2010, kdy vzpomínal onu schůzku z května, kdy mu hejtman přislíbil, že kraj bude investovat dvě stě milionů korun.

Lidovky.cz: Dva roky předem už bylo jasné, že to bude stát dvě stě milionů?
To bych chtěl opravit. Nebylo jasné, že to bude tolik, ale působilo to na mě, jako by někdo chtěl, aby to bylo dvě stě, protože nám taková částka jako projektantům nevycházela. Vemte si, že jsme měli smlouvu s městem na rekonstrukci zámku a ta byla na sto milionů korun i s projektem. Čili jsem byl velmi překvapený, že na jednání starosta řekl, že má příslib, že do té zbývající části zámku má jít dvě stě milionů korun.

Lidovky.cz: Tedy dvojnásobek. Vysvětlil vám to někdo?
Na to jsme se ptali, ale nikdy nám to nikdo nevysvětlil. Na druhou stranu částka dvě stě milionů by byla pro zámek potřebná, pokud by se prováděla i rekonstrukce suterénu a podkroví.

Lidovky.cz: Ale o tom ve vašem projektu nic nebylo.
My jsme neustále informovali pana Kotta o postupu prací. Pan Kott říkal, že kontrolní rozpočet bude dělat firma Konstruktiva a Fisa. Od prvního března až do poloviny září roku 2011 všechny tyto kontrolní rozpočty, o kterých věděl pan Kott - a já nemám jediný důvod pochybovat, že o nich nevěděl pan Rath a paní Pancová - vycházely mezi 115 miliony až 125 miliony korun.

Lidovky.cz: Odbočka: bavíme se o období, kdy ještě nebyla vypsána soutěž na stavitele, ale kontrolní rozpočty dělaly už firmy, které o pár měsíců později tu zakázku vyhrály?
Je to malinko složitější, nicméně do dnešního dne je to velká záhada. V červenci 2011 najednou administrátorská firma ML Compet a krajský úřad uzavřely takzvané prekvalifikační kolo výběrového řízení, to jest že v červenci říkají: Podle projektové dokumentace vyřazujeme tyto firmy z tendru, protože nejsou schopny to postavit. A já říkám, že v červenci 2011 jsme žádnou projektovou dokumentaci neodevzdali čili i ta prekvalifikace musela být jenom chiméra. Protože nebylo s čím porovnávat schopnosti firem, když neměly dokumentaci.

Lidovky.cz: Jaká byla vlastně role firmy ML Compet a její zaměstnankyně Lucie Novanské, která je rovněž obžalovaná?
Musela být zcela jednoznačně zásadní. Vezměte si, že tato firma se s těmi dodavateli prací údajně domlouvala tak, aby vyhrávali. Vezměte si, až určitou neuvěřitelnost, že ta firma vlastně pracovala na dvě strany: byla placena krajem a zdá se, že pracovala údajně pro druhou stranu. Vadí mi ta neserióznost a sezení na dvou židlích. Bohužel je však tato praxe osobám kolem této firmy naprosto vlastní i v jiných případech. Bylo to úžasně organizované, Rath a Pancová byli vůdci. Kott s Lucií Novanskou byl něco jako realizační tým. Ani jedna strana té mince nemohla bez té druhé toto konat.

Lidovky.cz: To byl stále ještě prostředníkem Petr Kott?
Pan Kott si přebíral výpočty od firem, takže měl absolutně přesné informace, že i kontrolní projekt je za 125 milionů korun. V srpnu 2011 jsme dostali nařízeného dodavatele a kolega začal jezdit na Regionální operační program. Dostal tam cédečko s výkazy výměr a rozpočtů, kde byla poprvé vypočtena částka 219 milionů korun.

Lidovky.cz: Jak jste na to reagovali?
Napsali jsme písemně, že tyto rozpočty nejsou v souladu s projektovou dokumentací, kterou jsme odevzdali. Požádali jsme proto v polovině října 2011 o setkání se statutárním zástupcem kraje. Já jsem o tomhle osobně informoval pana Kotta a on mi řekl, že jsem velice zklamal, že jsem zradil a že on už se mnou nesmí jednat, že i on asi někoho zklamal, a poslal mě za paní Pancovou. Paní Pancová mi řekla, že odteď projekt zámku řídí výhradně ona a že není dobře, že chci jet na kraj. Že to je prý veliká chyba...

Pokračování rozhovoru

V druhé a poslední části rozhovoru se mimo jiné dočtete o 

 - "vedlejších výdajích ve výši 24 milionů", které měly navýšit rozpočet na opravu zámku.

-  dokumentaci, která uváděla desetkrát víc omítek, než zámek vůbec má.

- výhrůžkách, kterým projektant čelil. 

- A pro celkové dokreslení uveřejňujeme i část odposlechů, v nichž figuruje Procházkovo jméno.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!