Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Chybějící spisy na auditu nic nezmění

Česko

  12:14
PRAHA - Ani 700 stran chybějících ve zprávě o stavu financí vicepremiéra Jiřího Čunka zřejmě nebude mít žádný vliv na dosavadní závěry vyšetřovatelů americké detektivní kanceláře Kroll. Uvedl to dnes telefonicky z Londýna Tommy Helsby, který se se svým týmem finanční situací šéfa KDU-ČSL zabýval několik týdnů.

Jiří Čunek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Zpráva, kterou zaplatil a tento týden zveřejnil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, vyznívá pro Čunka příznivě. Přesto poukazuje na některé nesrovnalosti v jeho financích. Helsby dnes podotkl, že by bylo bývalo dostatečné zveřejnit jen závěry zprávy, nikoliv její plný text. "Nevím, kdo přesně dal kopii naší zprávy novinářům. Myslím, že zprávu jsme napsali dostatečně opatrně, protože jsme předvídali, že se nejspíš dostane do médií," poznamenal detektiv. Plné znění zprávy v angličtině je přitom k dispozici na osobních internetových stránkách ministra zahraničí. Schwarzenberg už dříve slíbil, že výsledky auditu zveřejní.

Chybějící stránky prověří
"Rozhodně to uděláme," řekl Helsby o Schwarzenbergově žádosti, aby Kroll prověřil i dosud chybějících přibližně sedm stovek stránek spisu. Detektiv doplnil, že projít tyto stránky by nemělo trvat příliš dlouho. "Pokud to pan Schwarzenberg bude chtít třeba do měsíce, jsme schopni to udělat," poznamenal.

Vyšetřovatel vysvětlil, že jeho detektivové mají k dispozici seznam obsahu celého materiálu. "Takže celkem dobře víme, co na těch chybějících stránkách je. A naše hodnocení je, že je velmi nepravděpodobné, že bychom na těch stránkách mohli najít něco, co by významně změnilo naše závěry," poznamenal bývalý novinář, který se detektivní práci u firmy Kroll věnuje už od roku 1981.

Celý spis o 4000 stránkách nečetl ani Čunek
Helsby zdůraznil, že podle jeho informací celý asi 4000 listů obsáhlý spis nečetl ani sám Čunek a zřejmě vůbec nevěděl, že několik stovek stránek chybí. "Mohla to být chyba právníků, policistů či státních zástupců, kteří se jím zabývali. Vypadá to, že prostě chybí několik složek," uvedl detektiv.

Vyšetřování Čunkova případu bylo podle Helsbyho zajímavé především tím, že ačkoliv šlo o politickou kauzu, spolupracovaly s detektivy obě strany, tedy i Čunek. "Při vyšetřování politické korupce subjekt většinou absolutně odmítá spolupracovat," poznamenal Helsby. Ve svém týmu měl pět osob, pomáhali prý i další lidé včetně překladatelů.

Autor: