Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chybí léčebné konopí. Stát selhal, dovozce ze zahraničí nemá, stěžuje si obránce pacientů

Česko

  6:00
PRAHA - V Česku došly zásoby léčebného konopí. Prázdné šuplíky v lékárnách silně znepokojují lékaře i nemocné. „Někteří pacienti ještě mají staré zásoby. To ale během jednoho nebo dvou měsíců skončí,“ říká bývalý vládní zmocněnec pro uvádění léčebného konopí do praxe a člen organizace Kopac Tomáš Zábranský. Situaci může zachránit dovoz ze zahraničí. Spolek pacientů ale varuje, že Státní ústav pro kontrolu léčiv řízení zkomplikoval, a proto takového zájemce nemá. SÚKL nicméně tvrdí, že se jeden už přihlásil.
Sběrače technického konopí prý zbili policisté.

Sběrače technického konopí prý zbili policisté. foto: Shutterstock

Zásoby české firmy Elkoplast jako jediného dosavadního dodavatele v tuzemsku došly, hlásaly titulky novin v minulém týdnu. Naposledy byly k dostání na konci ledna. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale nového dodavatele nevybral – musel opakovat výběrové řízení, protože přihlášení uchazeči nesplnili zadávací podmínky.

Za stávající situace sklízí kritiku jak od samotných pacientů a některých lékařů, tak i od zástupců pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC. Státní ústav podle nich mohl situaci zabránit.

„Situaci neumím hodnotit jinak než jako několikanásobné selhání SÚKLu,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda správní rady spolku KOPAC Tomáš Zábranský.

Státní ústav ovšem vinu na své straně nevidí. „SÚKL striktně odmítá, že by v této oblasti jakkoli pochybil. Právní předpisy, které upravují oblast konopí pro léčebné použití, bohužel nejsou domyšleny do všech detailů a situací, které se v průběhu poptávání pěstitele a následné realizace smlouvy vyskytly,“ uvedla mluvčí Lucie Přinesdomová.

Pokud výběr nového tuzemského dodavatele nebudou provázet žádné komplikace, mohlo by být nové české konopí k dispozici v posledním čtvrtletí letošního roku. Aktuální nedostatek konopí pro léčebné účely lze podle SÚKLu vyřešit v řádů několika týdnů, a to dodávkami ze zahraničí. (SUKL dovoz konopí ze zahraničí nepovoluje, nicméně stanovuje podmínky, na jejichž základě pak rozhoduje ministetsvo zdravotnictví)

Léčebné konopí v Česku

  • Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.
  • Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

„SÚKL není oprávněn povolovat dovoz konopí pro léčebné použití ze zahraničí, nicméně má k dispozici informaci, že jeden soukromý subjekt již o povolení dovozu ze zahraničí požádal,“ upřesnila své vyjádření. Kdo je oním zájemce, už neuvedla. „Obecně se u subjektů, které zachází s návykovými látkami, což je i konopí, detaily nesdělují, a to z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlila v krátkosti.

Zábranský ale její informace o zájemci rozporuje. „Vím minimálně o jednom subjektu, který už měl podanou žádost o dovoz, ale v okamžiku, kdy SÚKL zveřejnil podivné zpřísnění podmínek, které znamená podstatné zvýšení nákladů a tedy také hypotetické ceny dovozového konopí v českých lékárnách, žádost zase stáhl. Za pětistovku si gram v lékárně ani jinde nikdo nekoupí,“ uvedl rozhořčeně.

K tomu vzápětí zvláštní zmocněnec bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka dodává: „SÚKL před několika měsíci z neznámých důvodů podmínky pro dovozce přitvrdil. Přestal uznávat nizozemské certifikáty kvality, byť si země EU jinak u léčiv všechny certifikáty navzájem uznávají a vyžaduje, aby si dovozce nechali znovu konopí přezkoumat v České republice, a to velmi komplikovaně.“ Takový krok považuje za bezprecedentní.

Podle Zábranského se navíc ani žádný ze soukromých subjektů, které do Česka v minulosti konopí dovezly, k dalšímu zásobování českých lékáren nechystá.

Někteří pacienti ale ještě mají staré zásoby. Nicméně ani to nelze považovat za záchranu. „Tyhle zásoby pacientům maximálně během dvou měsíců dojdou. Pak se budou muset i tito pacienti vrátit k léčivům, která předtím jejich lékař nahradil léčebným konopím. Jinými slovy, čeští pacienti budou léčeni jinak, než by považoval jejich lékař za optimální,“ stěžoval si Zábranský s tím, že to pacientům zhorší kvalitu života. „Některým zcela zásadně, a s nimi také jejich blízkým,“ dodal.

Mírnění chronických bolestí

Nejvíce jsou podle něj ohroženi pacienti, kteří byli léčeni pro nejrůznější typy středně těžké a těžké chronické bolesti, což je závažný příznak celé řady onemocnění. „Jde například o lidi s diabetickou neuropatií, rakovinou, neurologickými degenerativními onemocněními, o poměrně početnou skupinu lidí s revmatem, a další,“ uvedl Zábranský.

Muž si nesl 2,5 metru vysoké rostliny konopí. Nevím, kde jsem je našel, tvrdil

Státní ústav pro kontrolu léčiv však situaci mírní. „Pacienti, kteří jej doposud používali, však v žádném případě nezůstanou bez léčby. Na českém trhu je celá řada registrovaných léků, které - na rozdíl od konopí - prošly léty klinických studií, jsou v léčebné praxi dobře zavedené a lékaři ví, jak s nimi mají pracovat a jak na pacienty s konkrétní diagnózou působí,“ uvedla v prohlášení Přinesdomová s tím, že si léčebné konopí v předchozích měsících v lékárnách vyzvedlo v průměru 28 pacientů za měsíc.

„To skutečně není mnoho. Nicméně od počátku bylo zřejmé, že konopí se v České republice bude používat spíše okrajově. To ale v žádném případě nesnižuje jeho důležitost,“ doplnila mluvčí.

Mnozí si ovšem tuto léčbu nemohli z finančních důvodů dovolit. „Myslím, že pacienti už si tak nějak zvykli, že mnohými úředníky nejsou považováni v tomhle procesu za prioritní. Už nejsou ani rozčílení, spíše jen smutně pokývají hlavou, když na tuto debatu dojde,“ doplnil k tématu předseda správní rady spolku KOPAC Zábranský.

Sám by si přál, aby se Česko inspirovalo situací v Německu. To znamená, že by léčebné konopí, pokud by bylo určeno lékařem jako nejprospěšnější léčba pro pacienta, bylo automaticky hrazeno ze zdravotního pojištění.

Dovoz konopí do Česka:

  • V minulosti se dováželo konopí z Nizozemska, bylo asi třikrát dražší než zboží od českého pěstitele. Za gram českého zaplatili pacienti kolem 100 korun, za gram nizozemského zhruba 300 korun.
  • Pacienti užívali konopí zpravidla formou inhalace přes speciální odpařovač. Lékaři z brněnské nemocnic doporučovali rovněž konzumaci při rozmíchání v tepelně upravené čokoládě a nemocniční lékárna začala z konopí vyrábět i tobolky.

zdroj: ČTK

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...