Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Cibulka poprvé inkasoval za volby

Zprávy z EU

  9:37
PRAHA - Někteří z poražených z eurovoleb si finančně polepší, druzí už nikoho nezajímají.

Cibulka. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Cibulka poprvé inkasoval
Pravý blok dostane za úspěch 700 000 korun 

Politického aktivistu Petra Cibulku nejvíce proslavilo zveřejnění agentů a spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti po roce 1989. Na politické kolbiště se bývalý chartista a vydavatel Necenzurovaných novin pustil již v polovině devadesátých let se svou stranou, zkráceně zvanou „Volte Pravý blok www.cibulka.net“.

Pořádný úspěch může slavit až nyní. I kvůli nízké účasti se jeho uskupení dostalo těsně nad potřebné jedno procento hlasů a získá prostředky na úhradu volebních nákladů ve výši 708 960 korun. Do kampaně přitom Cibulka podle svých slov vložil sedm a půl tisíce.

Přízeň voličů Petr Cibulka a jeho strana přitom získávali zpočátku obtížně. V letech 1996 a 1998 Cibulka při volbách do sněmovny nedostal jediný hlas. V roce 2000 jej však ve stejných volbách volilo již více než 28 tisíc lidí, o čtyři roky později přes dvacet tisíc voličů.

Pro někoho se Cibulka stal bojovníkem proti „současné fízlokracii“, pro jiné je podivín, který všude vidí spiknutí tajných služeb a odmítá se bavit se zaprodanými médii.

„Mrzí mě, že jste si na nás vzpomenul až po volbách. Chtěl bych poděkovat voličům a zejména Bohu a jeho hierarchiím. Bez jejich podpory bychom to s naší volební kampaní ve výši 7500 Kč rozhodně nedokázali!“ napsal včera v odpovědi na otázky LN Cibulka.

Doplnil, že děkuje „... nejodvážnějším z občanů, kteří dokázali překonat strach z vládnoucí rusko-české kriminální fízlokracie a jejich pseudoparlamentních stran a rozhodli se za nás kandidovat“. Získané statisíce chce vložit do další kampaně a „na posílení politické činnosti.“


Železný voliče nezajímá
Bývalý šéf Novy v eurovolbách propadl 

Osobnost bývalého ředitele TV Nova a dosavadního europoslance Vladimíra Železného už voliče neoslňuje. Zdá se, že jeho politická kariéra končí. Ve volbách do Evropského parlamentu nezískala strana Libertas.cz, kterou založil, ani jedno procento hlasů.

Je sice pravda, že coby dvojka na kandidátce Libertas.cz získal přes 7000 preferenčních hlasů, zatímco lídr Vlastimil Tlustý ani ne čtyři tisíce. To je ale proti jeho dřívějším volebním úspěchům zlomek. Pro srovnání Železný ve volbách v minulosti překvapil dvakrát.

V roce 2002 získal hned v prvním kole voleb křeslo senátora, když ve znojemském obvodě dostal téměř 17 000 hlasů. A v minulých eurovolbách v roce 2004 získali jeho Nezávislí nečekaně dva mandáty a on sám dostal přes 62 000 preferenčních hlasů.

Zklamání z výsledku letošních eurovoleb Železný nezakrývá. „Ano, nevyšlo to, demokracie je taková. Netřeba si stěžovat na voliče, taková je politická realita v České republice,“ soudí. To, že by opustil politickou scénu, si ale odpůrce Lisabonské smlouvy dosud nepřipouští. Na svém webu děkuje voličům, kteří mu dali hlas, a ubezpečuje je, že k tomu budou mít příležitost i v nějakých dalších volbách.

„Věříme, že to není naposledy, co se setkáváme u volebních uren,“ uvádí Železný. Jeho Libertas. cz o dalším postupu jednala už včera. „Shodli jsme se, že se nevzdáme,“ uvedl předseda strany Jan Fuka. „Nevzdáváme se možnosti kandidatury do sněmovních voleb,“ dodal.


Klaus ani Zeman nepomohli
Euroskeptické strany neuspěly 

Měli podporu tří nejvýraznějších osobností české polistopadové politiky, a nepomohlo jim to. To mají společné čtyři menší strany, za které se před eurovolbami postavili Václav Havel, Miloš Zeman a Václav Klaus.

Dokonce se už mluví o tom, že jejich podpora, ať už vyslovená přímo, či nepřímo, stranám vysloveně ublížila. „Byly to klasické polibky smrti. Ty osobnosti sice mají ve společnosti vážnost, ale mají ji sami za sebe, za to, co dokázaly. Češi jsou hodně kritičtí k tomu, když začnou doporučovat. Nefunguje to moc ani jinde v Evropě,“ říká politolog Jan Kubáček.

„Podpora takovéto celebrity připomíná minulost, voliči ale chtějí změnu dneška,“ dodává. Podle Kubáčka navíc strana, která podporu osobností v kampani zdůrazňuje, naznačuje nechtíc voličům, že jí chybí jiné argumenty.

Otevřenou podporu vyslovili Václav Havel Straně zelených a Miloš Zeman Straně důstojného života. Prezident Václav Klaus sice přímo nikoho nejmenoval, ale jeho nejbližší spolupracovníci se vyslovili kladně o Libertas.cz a nedávno vzniklé Straně svobodných občanů. Výsledek byl ve všech jmenovaných případech srovnatelně špatný.

Například Strana svobodných občanů, kterou založil Klausův dřívější spolupracovník Petr Mach, dostala 1,26 procenta. Hodnotí to ovšem jako „relativní úspěch“.

„Vždyť jsme za pouhé čtyři měsíce existence s minimálními prostředky docílili toho, čeho jiné strany až po několika letech!“ myslí si mluvčí strany Kateřina Bouda Kašparová. „Tyto volby jsou pro nás teprve začátkem naší politické činnosti,“ dodává.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...