Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Čína cenzurovala projev Llosy. Kritizoval režimy

Kultura

  21:33
PEKING - Peruánsko-španělský spisovatel Mario Vargas Llosa se před čínskými studenty v Šanghaji pustil do kritiky autoritářských režimů. Čínská média pak politickou část jeho projevu vypustila.

Mario Vargas Llosa. Nositel Nobelovy ceny za literaturu a bývalý kandidát na prezidenta Peru navštívil Čínu na pozvání akademiků. foto: Reuters

Myšlenka, že autoritářský režim vládnutí korumpuje celou společnost, zřejmě často z úst přednášejících na Univerzitě mezinárodních studií v čínské Šanghaji nezaznívá. O překvapení se ovšem v úterý postaral peruánsko-španělský držitel Nobelovy ceny za literaturu, kterého místní akademikové pozvali na svou půdu, aby mu udělili čestný profesorský titul.

Aniž by se přímo zmínil o Číně, prohlásil spisovatel a někdejší kandidát na prezidenta Peru Vargas Llosa, že ve svém románu Rozhovor v katedrále z roku 1969 chtěl ukázat, "jak diktátorská a autoritářská vláda korumpuje celou společnost". Zároveň "účinně poškozuje" i takové aktivity, které jsou politice vzdálené, korumpuje a narušuje je, zdůraznil.

"Politika by neměla zůstávat jen v rukou politiků, protože ji pak politikové začnou dělat špatně. Každý jednotlivý občan by se měl účastnit politického života své doby. A z této účasti mohou vzejít nejlepší rozhodnutí," pokračoval Vargas Llosa naléhavě směrem k univerzitním studentům španělštiny.

Podle zpráv agentury AP se však informace o spisovatelově projevu na univerzitě v Šanghaji omezily v čínských médiích pouze na citace a komentáře k jeho výrokům o literatuře a o tom, jak nekonečné rozhovory s novináři narušily jeho život i práci poté, co v loňském roce obdržel Nobelovu cenu. Veškeré mediální produkty jsou totiž v Číně pod kontrolou státu.

Na straně disidenta
Není to poprvé, kdy mohl Vargas Llosa vyvolat nevoli autoritářské vlády v Číně. V loňském roce kupříkladu otevřeně vyjádřil podporu vězněnému disidentovi a laureátovi Nobelovy ceny za mír Liouovi Siao-poovi, kterého Čína označuje za zločince. Liou, který je rovněž držitelem ceny Homo Homini společnosti Člověk v tísni, byl koncem roku 2009 odsouzen k jedenácti letům vězení pro podezření z "podněcování ke svržení vládní moci". Oba muži obdrželi Nobelovu cenu loni v prosinci a Vargas Llosa tehdy disidenta označil za "čínského bojovníka a šampiona demokracie ve své zemi".

Celosvětově uznávaný autor románů jako Město a psi (1963), Zelený dům (1966) či Smrt v Andách (1993) a představitel literárního proudu známého pod názvem "latinskoamerický boom" je v Číně na devítidenním akademickém turné na pozvání čínské Akademie sociálních věd. Půjde-li vše v jeho programu podle plánu, Institut zahraniční literatury mu udělí také titul čestného výzkumníka. Stejného ocenění se dostalo už několika nositelům Nobelovy ceny.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...