Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čína láká německé jaderné odborníky

Svět

  11:37
Němci intenzivně řeší, jak se zbavit závislosti na nukleární energii. Bojí se totiž toho, aby neprožili svou vlastní Fukušimu. Jadernému průmyslu v Německu tedy v budoucnu příliš pšenka nepokvete. Příležitost tak nyní vycítili Číňané, kteří k sobě lákají německé odborníky.
Jaderná elektrárna v Německu (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna v Německu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Číně chystaný německý odklon od jádra nechápou. Podle Číňanů není správné, když země s tak málo vlastními surovinami nukleární energii opouští. Německé elektrárny ale "asijský obr" považuje za špičkové. "Zveme experty, aby u nás bádali a pracovali," uvedl jeden z čínských představitelů.


Čína i přes katastrofu ve Fukušimě nadále na jadernou energii velmi sází. Chce do ní investovat v přepočtu devět miliard eur. V současnosti je v Číně v provozu 13 reaktorů, dalších 28 se staví. "To je 46 procent projektů po celém světě," dodal Číňan.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Z jaderné energie mají Němci obavy již delší dobu, v posledních dnech však přibyl nový postrach – nebezpečná střevní nákaza, která usmrtila již několik lidí. Navíc se jí nakazilo již více než 700 lidí, a to zvláště na severu země. Šíří se i do dalších zemí. Odborníci jako zdroj infekce identifikovali salátové bio okurky za Španělska. Server deníku Die Welt nyní píše o tom, že Španělé se nechtějí stát pomyslným obětním beránkem.

Ministerstvo zdravotnictví v Madridu vedlo vlastní vyšetřování. Kontaktovalo také pěstitele v Malaze a Almerii, odkud by kontaminované okurky mohly pocházet. Podle ministerstva je možné, že okurky byly znečištěné v Německu. Toto ostatně tvrdí i jedna z pěstitelských firem – společnost Pepino Bio Frunet. "Okurky vyzvedlo nákladní auto a 15. května přijely do Hamburku. 16. května jsme dostali e-mail od našeho zákazníka, který nám sdělil, že okurky během převozu spadly. Sdělil nám, že i přesto se na trhu v Hamburku prodávaly," řekl zástupce podniku Javier Lopez. PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE