Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Před 23 lety vjely na Tchien-an-men tanky, Čína zatýká aktivisty

Svět

  8:35aktualizováno  13:01
PEKING - Stovky aktivistů bojujících za lidská práva byly v posledních dnech zadrženy v Pekingu a odeslány do svých domovských provincií v souvislosti s 23. výročím krvavého potlačení prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men, které si svět připomíná.

Ikonický snímek z náměstí Tchien-an-men: muž čelí tankům, jež proti demonstratům vyslala vláda. foto: Reprofoto

Čínské bezpečnostní síly 4. června 1989 při zásahu proti demonstrantům zabily stovky lidí a stovky dalších uvěznily. Čínské ministerstvo zahraničí dnes ostře reagovalo na výzvu Spojených států, které žádají Čínu, aby osvobodila osoby nadále zadržované v souvislosti s protivládními protesty na náměstí Tchien-an-men v Pekingu před 23 lety.

"Apelujeme na čínskou vládu, aby propustila z vězení všechny ty, kteří si stále ještě odpykávají trest za účast v těchto demonstracích," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner v předvečer výročí represí.

Toto prohlášení představuje "vměšování do vnitřních záležitostí Číny a nepodložené obvinění vůči čínské vládě", odpověděl na výzvu mluvčí čínské diplomacie Liou Wej-min. "Čína vyjadřuje ostrou nespokojenost a nesouhlas," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Nervozitu vládnoucí čínské komunistické strany, jejíž vedení čeká letos na podzim generační výměna, dokládá i fakt, že v uplynulých dnech byla v metropoli zadržena téměř tisícovka organizátorů petic a dalších aktivistů. Policie dotyčné následně vykázala z hlavního města a poslala je do provincií, odkud pocházejí, napsala agentura AFP.

"Úřady pozatýkaly aktivisty a v sobotu večer bylo na nádraží Peking-jih přistaveno množství autobusů," vypověděl jeden z organizátorů peticí Čou Ťin-sia ze severovýchodní provincie Liao-ning. "Bylo to nějakých 600 až 1000 lidí z celé Číny. Zapsali si nás a poté nás začali posílat do domovských měst," dodal.

Policie sdělila, že zadržení organizátorů petic - osob, které se obracejí na centrální úřady v Pekingu kvůli porušování lidských práv v místě jejich bydliště - bylo preventivním zákrokem a mělo dotyčným zabránit účastnit se jakýchkoli případných dnešních protestů.

Čína považuje demonstrace z roku 1989 za "kontrarevoluční povstání" a nadále odmítá přijmout za zásah odpovědnost a odškodnit oběti. Veřejné debaty na toto téma i vzpomínkové akce jsou znemožňovány a klíčoví disidenti jsou v době výročí preventivně bráni do vazby či drženi v domácím vězení. Ve státních médiích je téma pekingského jara zakázáno.

Přesto se každoročně najdou desítky odvážlivců, kteří si troufnou vyjít s transparenty na veřejnost a připomenout si "Tchienamenský masakr". Tak tomu bylo i v sobotu, kdy se na náměstí Tchien-an-men sešlo asi 80 aktivistů, kteří vyzývali vládu k přehodnocení jejího postoje k masakru.

"Volali jsme 'pryč s korupcí' a 'braňte naše práva'," řekl šanghajský aktivista Wang Jung-feng, který se sobotní akce zúčastnil. Na fotografiích ze sobotní demonstrace zveřejněných na internetu bylo vidět nespokojence s transparenty hlásajícími "nezapomeňte na náš boj za demokracii, práva a svobodu a na hrdiny, kteří skončili tragicky".

Jediná povolená připomínka událostí před 23 lety na čínské půdě by se měla konat v Hongkongu, kde je dnes v ulicích očekáváno přes 150.000 lidí. Vláda provincie Chu-nan nedávno vydala oficiální dokument, v němž uvádí, že po celé Číně bylo za podíl na prodemokratickém hnutí v roce 1989 odsouzeno k vězeňským trestům 1602 lidí.

Podle organizace pro lidská práva Duihua (Dialog), které sídlí ve Spojených státech, zůstává za mřížemi ještě asi desítka demonstrantů z roku 1989. Mezi nimi jsou také dva, kteří byli odsouzeni k trestu smrti, a dva, kteří dostali doživotní trest.

Autoři: ,