Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Číňané vypustili svou první měsíční sondu

Svět

  15:46
SI-ČCHANG - Z čínského kosmodromu Si-čchang úspěšně odstartovala raketa Dlouhý pochod-3A, která na své palubě nese první čínskou lunární družici Čchang E-1. Jejím úkolem bude po dobu nejméně jednoho roku pořizovat trojrozměrné snímky Měsíce a zkoumat chemické složení jeho povrchu a kosmického prostředí v jeho okolí. Čínská propaganda poté rozpoutala bombastickou kampaň oslavující technologickou vyspělost země.

Raketa Dlouhý pochod vynáší první čínskou lunární družici foto: ČTK

Sonda, která nese jméno mytické víly, jež odletěla na Měsíc před krutým manželem, by měla dosáhnout oběžné dráhy věčného souputníka Země na počátku listopadu. Nejprve několikrát obkrouží Zemi, jejíž orbitu opustí 31. října, a o šest dní později má doputovat k Měsíci. Nad jeho povrchem se bude pohybovat ve vzdálenosti 200 kilometrů a první snímky by měla na Zemi poslat na konci listopadu.

Její mise je prvním krokem Číny v cestě na Měsíc, kam by chtěla do roku 2012 vyslat robotické vozítko a do 15 let i prvního člověka. Vypuštění družice o hmotnosti 2,3 tuny provázela v Číně bombastická kampaň zdůrazňující technickou vyspělost nejlidnatější země světa.

Samotný start byl i velkou společenskou událostí, na niž se do městečka v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny sjeli vysocí představitelé vládní komunistické strany, stovky novinářů a na 2000 návštěvníků, kteří za možnost být přímými svědky startu zaplatili v přepočtu až 2500 korun. "Vše bylo v pořádku," oznámila řídící věž poté, co nosná raketa opustila startovací rampu.

Úřady z bezpečnostních důvodů ještě před startem evakuovaly z oblastí ležících 2,5 kilometru od kosmodromu všechny obyvatele, informovala státní tisková agentura Nová Čína. Své sondy k Měsíci dosud vyslaly Spojené státy, bývalý Sovětský svaz, Evropská unie a Japonsko, jehož nejnovější družice SELENE krouží okolo tohoto satelitu od počátku října. Ambiciózní lunární programy už také představily Indie, Británie nebo Německo, které plánují vypustit na oběžnou dráhu Měsíce své družice v příštích letech.

Čína si definitivně vydobyla místo mezi světovými vesmírnými velmocemi, když v roce 2003 jako třetí země v historii vyslala svého člověka do kosmu vlastními prostředky. To se před ní podařilo pouze někdejšímu Sovětskému svazu a Spojeným státům. Na příští rok plánuje další, v pořadí již třetí pilotovaný let na oběžnou dráhu Země.
Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...