Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

'Cinklé' zboží z Asie. Firmy ho dovezou, zaniknou a nezaplatí daně

Česko

  7:00
PRAHA - Do Česka proudí podhodnocené zboží z Asie. A nedaří se jej ani řádně zadokumentovat, ani řádně zdanit.

Ilustrační foto foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Ostrá slova nepocházejí od kritiků finančních a celních úřadů, ale přímo z jejich nitra. K nekompromisním závěrům dospěla interní analýza celního ředitelství, kterou získal server Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

„Analýza prokázala, že téměř 18 procent dovozu textilu je možné označit jako podhodnocené. Z celounijního hlediska je podhodnoceno – minimálně 70 procent dovozu textilu a obuvi do Česka,“ stojí v dokumentu s upozorněním „pouze pro interní potřebu“.

Celní analytici se zaměřili na dovoz asijského zboží v posledních dvou letech. Zkoumali mimo jiné statistiky z jednotlivých celních ředitelství. A už při tom narazili na dramatické rozdíly u takzvané průměrné roční jednotkové ceny dovozů, kterou vykázaly regionální celní úřady. Zatímco na Brněnsku kilogram textilu vyšel na 397 korun, v Plzni to bylo jen 17 korun.

Prázdné firemní schránky

 A co víc: firmy, které podhodnocené zboží přivezou, zpravidla rychle zaniknou. „Většina firem zabývajících se dovozem podhodnoceného zboží je aktivní po krátkou dobu, kdy dovezou velké množství zboží. Poté se stávají nekontaktními. Mohou se vyhýbat jakékoli povinnosti platit clo a daně,“ tvrdí celní experti.

Analýza dodává váhu nedávnému nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu, který na daňové úniky asijských trhovců upozornil. Podle kontrolorů proteklo českým finančním úřadům mezi prsty asijské zboží za 445 miliard, aniž by se kdy zdanilo. Daňová správa a ministerstvo financí se v minulých dnech proti nálezu ostře ohradily, podle nich kontroloři přestřelili.

ČTĚTE VÍCE:

Celní analýza sice konkrétní výši daňových úniků neuvádí, nicméně i ona ukazuje na díru v systému. „Nepodávání daňových přiznání a neplacení DPH výrazně ulehčuje skutečnost, že daň není vybírána současně se clem. Tato praxe je ve střední Evropě ojedinělá a tato skutečnost může být jedním z důvodů, proč se projednávání podhodnoceného zboží soustřeďuje právě v Česku,“ píší celní analytici. Podle jejich údajů nekončí zboží jen v českých tržnicích, ale často pokračuje do sousedních zemí.

„Není pravda, že tento postup je ojedinělý. Podle našich informací postupují obdobným způsobem i jiné členské státy,“ tvrdí mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ovšem neuvedl které. Únikům při dovozu asijského zboží by podle něj mohlo zamezit takzvané centralizované celní řízení, o němž se v EU zatím debatuje.

Dobře utajená analýza

Proč ale ministerstvo financí už dříve nenavrhlo opatření, které by díry v systému zacelilo? Snad proto, že o nich neví.

„Tuto analýzu nemáme k dispozici,“ reagoval mluvčí Jakob na otázku, zda jim celníci studii předložili. Celní správa přitom spadá pod ministerstvo financí. „S ministerstvem aktuálně komunikujeme různá témata, tedy i DPH,“ řekl mluvčí celníků Jiří Barták.

Na opakovanou otázku, proč celníci neposkytli analýzu ministerstvu, Barták odpověděl: „Jak jsem uvedl, s ministerstvem komunikujeme různá témata.“

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...