Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vražda Brita otřásá čínským režimem. Zabíjela žena člena politbyra

Svět

  7:00
PEKING - Čínou otřásá skandál kolem donedávna vlivného politika Po Si-laje, který byl v úterý vyloučen z politbyra komunistické strany, když jeho manželku zatkli kvůli podezření z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda.

Neil Heywood foto: Reuters

Britský list Financial Times (FT) napsal, že to je pro komunistickou stranu největší krize za poslední dvě desetiletí. Britský premiér David Cameron ocenil, že Čína znovu otevřela vyšetřování Heywoodovy smrti.

Aféra kolem jednoho z nejdůležitějších členů nejmocnějšího politického orgánu v zemi přichází jen několik měsíců před chystaným předáním vedení strany další generaci. Až do svého pádu patřil Po k nejvážnějším kandidátům na místo v nejužším vedení strany, ve stálém výboru politbyra.

Po Si-laj

Charismatický Po byl populární tažením proti organizovanému zločinu, ale současně byl podezříván ze zneužívání moci. Už před měsícem byl odvolán z čela městského výboru v Čchung-čchingu, které patří k nejvýznamnějším a nejdynamičtěji se rozvíjejícím čínským městům.

Z vraždy podezřívají manželku a sluhu

V centru skandálu je jeho manželka Ku Kchaj-Laj, která byla zatčena společně s jedním sluhou kvůli "silnému podezření" z vraždy Poova blízkého poradce, britského obchodníka Neila Heywooda. Ten byl nalezen mrtev loni 15. listopadu v hotelovém pokoji v Čchung-čchingu. Policie tehdy sdělila britskému konzulátu, že Heywood zemřel po nadměrném požití alkoholu. Jeho tělo bylo bez důkladné pitvy spáleno. Heywoodova rodina byla tehdy navíc informována, že zemřel po srdečním záchvatu a že jeho smrt není dál vyšetřována.

Čínská státní média ale po znovuotevření případu nyní tvrdí, že podle policejního vyšetřování se Ku Kchaj-Laj a Heywood dostali do konfliktu kvůli ekonomickým zájmům.

K Poově pádu nejvíc přispěl jeho někdejší blízký spolupracovník a bývalý šéf policie v Čchung-čchingu, Wang Li-jün. Začátkem února se uchýlil na americký konzulát v sousedním městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Tvrdil, že se bojí o život kvůli střetu s Poem, uvedly FT. Prý poskytl podrobné důkazy o tom, že Heywood byl otráven na příkaz Ku Kchaj-Laj. Wang nakonec z konzulátu odešel a je nyní ve vazbě.

Po byl mocným politikem a synem hrdiny čínské revoluce

Agentura Reuters uvádí, že Wang ve snaze se chránit nějakou dobu shromažďoval informace na Poa a Ku Kchaj-Laj. Týden před tím, než utekl do Čcheng-tu, mluvil s Poem o podezřeních kolem Heywoodovy smrti a řekl mu, že čtyři policisté odmítli podepsat závěry zprávy o úmrtí. "Tohle nemůžeme tutlat," řekl prý Wang. Po však odmítl ustoupit a Wang v obavě o život odjel do Čcheng-tu, cituje Reuters zdroje blízké vyšetřování.

FT připomínají, že Po byl mocným politikem a synem hrdiny čínské revoluce. Jen pár měsíců před klíčovými změnami ve vedení strany je Poův spektakulární pád největší politickou krizí vládnoucí strany od krvavého potlačení studentského demokratického hnutí na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989, napsal list.

Na sjezdu strany letos na podzim by mělo být vyměněno sedm z devíti členů stálého výboru politického byra, tedy nejužšího vedení strany. Politické byro má 25 členů. "Je to potenciálně neuvěřitelně riskantní a rozdělující. Přichází to v nejhorší možnou dobu," řekl o skandálu Kerry Brown, šéf oddělení pro Asii v londýnském institutu Chatham House.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,