Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čínská vesnice se vzbouřila, je odříznutá od světa

Svět

  13:32aktualizováno  13:50
PEKING - Stovky lidí demonstrují v centru asi dvacetitisícové jihočínské rybářské vesnice Wu-kchan, která povstala proti místní vládě. Lidé vyhnali místní činitele a policisty a vztyčili barikády.

Demonstrace ve vesnici Wu-kchan foto: APČTK

Nejnovější nepokoje ve Wu-kchanu vypukly v pondělí, když čínské úřady oznámily, že v policejní vazbě zemřel obyvatel obce, jenž vedl zářijové protesty proti údajným nezákonným záborům půdy.

Obyvatelé Wu-kchanu jsou přesvědčeni, že policisté vůdce nepokojů ve vazbě umlátili, policie ale tvrdí, že podlehl srdečnímu infarktu. Vesničané následně z Wu-kchanu, který leží v jihočínské provincii Kuang-tung, vyhnali místní činitele a policisty a vztyčili barikády, aby jim zabránili vrátit se.

Demonstrace ve vesnici Wu-kchan
Demonstrace ve vesnici Wu-kchan

Demonstrace ve vesnici Wu-kchan.

Policie reagovala blokádou obce: odřízla ji od dodávek potravin a vody a brání místním rybářům vyplouvat na otevřené moře, uvedl list The Wall Street Journal.

Zhruba pět nebo šest kilometrů od vesnice policisté vytvořili silniční zátarasy a kontrolují auta jezdící oběma směry. Novináři nejsou vpouštěni.

Vesnice zmizela ze sociálních sítí

Také na internetu cenzoři blokují vyhledávání veškerých zpráv, které se týkají Wu-kchanu. Uživatelé mikroblogu Weibo, který je čínskou obdobou Twitteru, upozornili, že po zadání hesla Wu-kchan se objeví jen nápis hlásající: "Vzhledem k příslušnému zákonu, pravidlům a politice výsledky hledání pro Wu-kchan nelze zobrazit."

Stejně tak nefunguje vyhledávání ani pro sousední města Šan-wej a Lu-feng.

Někteří uživatelé internetu podle BBC nyní na protesty odkazují jen jako na WK, což je zkratka pro Wu-kchan a současně v přibližném překladu také pro otázku "what's going on?", tedy "co se děje?".

Čínská vláda slíbila, že tvrdě zasáhne proti vůdcům povstání a že zároveň vyšetří zábor půdy místními úředníky, kteří se podle vesničanů domluvili s developery a bez souhlasu vlastníků se zmocnili jejich zemědělských pozemků a bez náhrady je prodali k výstavbě továren. Prozatím má být chystaný projekt výstavby přerušen.

Problémy ve Wu-kchanu se táhnou již od září, kdy se stovky místních obyvatel, rozhořčených zábory stovek hektarů půdy, střetly s policií a ničily veřejný majetek. V dalších měsících pak vesničané sepsali petice a žádali schůzku s vyšším politickým vedením. Asi před týdnem policie začala zatýkat vůdce vesničanů.

V neděli pak v policejní vazbě zemřel údajný vůdce zářijových protestů, dvaačtyřicetiletý Süe Ťin-po. Podle příbuzných byly na jeho těle patrné četné modřiny a zlomeniny.

Ceny pozemků vzrůstají

Sporné zábory půdy jsou jedním z hlavních důvodů desetitisíců drobných protestů, které každoročně Čína registruje, a souvisejí s obrovskou poptávkou po pozemcích k výstavbě továren a obytných domů, ale také golfových hřišť, luxusních vil a hotelů, charakterizující překotný ekonomický rozvoj Číny.

Provincie Kuang-tung, kde leží vesnice Wu-kchan, patří k centrům nepokojů, protože se řadí k nejvíce hospodářsky rozvinutým oblastem Číny a ceny pozemků zde rychle stoupají.

Vesnice Wu-kchan na jihovýchodním pobřeží Číny

Vesnice Wu-kchan na jihovýchodním pobřeží Číny

Jü Ťien-žung z čínské akademie společenských věd odhaduje, že čínské místní úřady od roku 1990 zabraly na 6,7 milionu hektarů zemědělské půdy a rolníky připravily v přepočtu o 314 miliard dolarů vzhledem k nesouladu mezi odškodným za zábor a skutečnou tržní cenou jejich pozemků.

Čínské ministerstvo půdy a přírodního bohatství varovalo, že tyto zábory dohnaly zemi blízko hranice 120 milionů hektarů orné půdy, která je podle vlády potřebná k uživení 1,34 miliardy obyvatel Číny.

Autoři: ,