Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Cisterna je komedie, o vydání Torubarova věděli, tvrdí Schwarzenbergův úředník

Česko

  6:00
PRAHA - Kauza Torubarov vyplavila na povrch dosud skryté spory na ministerstvu zahraničí. Bývalý disident a diplomat Heřman Chromý se kvůli ní rozhodl z ministerstva po 18 letech odejít a ostře svého zaměstnavatele zkritizoval. Vadí mu posudky nahrávající vydávání lidí ke stíhání a postoj úřadu k případu, kvůli němuž mu prý hrozili výpovědí. "Chce nás očernit," oponuje ministerstvo.

Karel Schwarzenberg na poslední prezidentské debatě foto: Reuters

"Byl jsem loajální, ale nadále již loajální být nemohu," svěřil se úředník, který na ministerstvu pro soudy vypracovává stanoviska k jednání o vydávaní osob. "Tato problematika byla hodně povrchně přijímána, respektive se snahou 'rychle to vystrčit'. V řadě věcí, zejména u východních států, jsou v kolizi naše mezinárodní závazky, především dodržování práva na spravedlivý proces a důstojné podmínky ve věznicích. V tomhle směru jsem zjistil na straně ministerstva řadu pochybení," tvrdí Chromý. 

ČTĚTE TAKÉ:

Na mysli má také aktuální případ vydání ruského byznysmena Alexeje Torubarova, k němuž podle něj ministerstvo k soudu poslalo zkreslenou zprávu o současných poměrech v Rusku.

Nejdříve na ní pracoval Chromý. "Vyjadřoval jsem se obecně k podmínkám ve vězeňství, soudnictví a lidským právům, dokladoval jsem je na celé řadě případů. Vycházel jsem z informací od novináře Grigorije Paska, který má narozdíl od zastupitelského úřadu autentické informace. Také jsem zpochybňoval nabídnuté diplomatické záruky, nikdo je nedodržuje, což vím z vlastní zkušenosti. Je velký problém dostat se do vězení a když vás pozvou, jsou to připravené potěmkiády," popsal Chromý serveru Lidovky.cz. 

Heřman Chromý

Disident, signatář Charty 77, po sametové revoluci politik, poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění a České národní rady za Občanské fórum, později diplomat. Od roku 1995 působí na ministerstvu zahraničních věcí. V letech 1995-1998 byl diplomatem v Bulharsku, v letech 1998-2002 v Rumunsku a od roku 2005 v Bělorusku.

Případ mu odebrali

Jenže případ mu nakonec nadřízená odebrala a Chromý tvrdí, že ví proč. "Řadu informací jsem čerpal od nevládních subjektů. To vyvolalo velkou nevoli a tlak. U kauzy Torubarov to vedlo k tomu, že připravovanou zprávu pokrátili přesně o materiály vycházející z těchto informací," stěžuje si úředník.

Záchranná akce s cisternou na letišti podle něj byla už pouhou komedií. "Upozorňoval jsem na to. Věděli, že má být vydán. Věděli, že ho převezli do vězení na Ruzyň. Co se dnes píše, že se děsil i Blažek, to není relevantní," tvrdí Chromý.

Někdy je mi trapně

Stejných pochybení jako u Torubarova se podle něj ministerstvo dopouští opakovaně. "Někdy je mi trapně, třeba u Gruzie, to je exemplární případ, kde nám od zastupitelského úřadu v jednom případě od velvyslance přišel posudek, že je tam všechno v pořádku. V jiném se zase dozvíte, že bití vězňů v Gruzii není výjimečné. Také se stalo, že ministerstvo vůbec nebylo informováno, že nějakou zprávu zastupitelský úřad poslal zprávu přímo soudu," popisuje úředník.

Případ Torubarov

Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).

Alexej Torubarov

I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání. V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

O jeho případu už psal server Lidovky.cz - ČTĚTE ZDE. Stránky, které mapují jeho osud, naleznete zde.

Kvůli výše zmíněným problémům a tlaku na svou osobu napsal Karlu Schwarzenbergovi už letos v březnu, ministr mu však na jeho dopis neodpověděl. "Uvedl jsem, že dochází k jisté podobnosti s rokem 1948. Torubarov není jediný. My sice lidi neodesíláme do gulagu, ale posíláme je vstříc poměrům v justici, korupci a obrovské nejistotě, před níž utekli. Měli bychom jim garantovat věci, k nimiž jsme se zavázali. U Torubarova navíc nebylo ukončeno azylové řízení a vykládat, že je to díky tomu jeho vydání v pořádku, to prostě nemůže nikde obstát," cituje Chromý z dopisu. V úřadu už dal výpověď a Schwarzenbergovi poslal další dopis, tentokrát otevřený.

Ministerstvo: mstí se za hrozbu výpovědí

Ministerstvo zahraničí se nicméně brání, že se ho Chromý snaží pošpinit, protože mu za nekvalitní práci pohrozilo výpovědí. "Informace v kauze Torubarov od něj byla velmi špatná a nemohla odejít na daný soud. Zprávu dokončila jiná pracovnice, která ji zpracovala v podobném duchu, ale kvalitativně lépe," uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Johana Grohová. Odmítá také tvrzení Chromého, že výpovědí na něj vedoucí tlačila. "Šlo o klasický postup dle zákoníku práce, protože jsem nebyli spokojeni s jeho výsledky, dostal upozornění na možnost výpovědi," tvrdí mluvčí.

Běžný postup ministerstva při zprávách o extradicích je podle ní v pořádku. "Každé stanovisko, které odchází, obsahuje informace od zastupitelského úřadu, mezinárodních a nevládních organizací. Stačí se podívat na internetové stránky nevládních organizací, věci kolem Torubarova tam jsou. Narozdíl od pana Chromého se ale domníváme, že to nemohou být pouze informace od nevládních organizací," míní mluvčí.

Jak informoval server Lidovky.cz, Torubarova vydalo Česko 2. května za velmi dramatických okolností na Letišti Václava Havla. Ruského podnikatele se snažila do poslední chvíle zachránit pětice ministrů Nečasova kabinetu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ho vydal i přes to, že nebylo rozhodnuto o udělení azylu.

Sporné extradice

Server Lidovky.cz sleduje sporné případy vydání osob.

O osudu bývalé pornoherečky ČTĚTE ZDE.

O hrozícím vydání ruské byznysmanky Taťjany Paraskevičové na Ukrajinu ČTĚTE ZDE.

O sporné extradici Alexeje Torubarova ČTĚTE ZDE.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...