Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Clintonová bojuje o přežití

Svět

  13:08
WASHINGTON - Američané budou opět vybírat kandidáty pro volby amerického prezidenta. V klíčových primárkách v lidnatém státě Pensylvánie se v úterý bude rozhodovat především o tom, zda se senátorka Hillary Clintonová udrží ve hře o nominaci, nebo zda její soupeř Barack Obama získá rozhodující výhodu.

Barack Obama a Hillary Clintonová foto: ČTK

Podle průzkumů náskok Clintonové klesl z 16 procent na 5, většina analytiků má ale stále za to, že v Pensylvánii nakonec vyhraje. Nicméně dlouhodobé prognózy prohlašují za jasného demokratického favorita Obamu a šance Clintonové spíše za teoretické.

List The Washington Post dnes citoval představitele Obamova týmu, kteří sice očekávají vítězství Clintonové, ale chtějí zabránit tomu, aby přesáhlo deset procent. Pak by se totiž mohl opakovat scénář z Ohia, kde zdrcující vítězství Clintonové zbrzdilo dynamiku Obamovy kampaně.

Taktika: Kritika

Nová taktika spočívá v kritice soupeře. Obama už si vzal na mušku plán Clintonové na reformu zdravotnictví, nebo opakoval, že je příliš zavázána nejrůznějším zájmovým skupinám. Clintonová pak odpověděla také kritikou Obamovy navrhované reformy
zdravotnictví a uvedla, že útoky ze strany Obamy mají zastřít jeho rozpačitý výkon z televizní debaty.

Hillary Clintonová se zdraví s příznivci v Columbusu ve státě Ohio.
K získání demokratické nominace pro volby v listopadu je zapotřebí podpora 2024 delegátů. Podle agentury AP má Obama nyní na své straně 1645 delegátů a Clintonová 1507. Vzhledem k tomu, že hlasovat se bude již jen v deseti státech, je vyloučené, aby některý z kandidátů získal potřebnou většinu jen v primárkách. Rozhodovat bude proto asi 800 superdelegátů, což jsou špičky Demokratické strany a její volení představitelé jako guvernéři a poslanci
Kongresu. Asi polovina z nich ještě nepodpořila žádného kandidáta a i ti "rozhodnutí" mohou ještě názor změnit.


V Pensylvánii je v sázce 158 delegátů. Protože si je oba kandidáti rozdělí poměrně podle získaných hlasů, ani jasné vítězství nepřinese výrazné snížení Obamova náskoku, jehož Clintonová v primárkách prakticky již nemůže překonat. Musí usilovat především o přízeň superdelegátů, kteří při svém rozhodování zvažují i to, jakou šanci má demokratický kandidát proti republikánovi.

Právě možné jasné vítězství v Pensylvánii, stejně jako předcházející výhry Clintonové ve velkých státech jako Texas, Ohio, New York či Kalifornie dělají z bývalé první dámy podle jejích lidí kandidátku, která má v prezidentských volbách proti republikánovi Johnu McCainovi větší šanci. Nicméně superdelegáti budou brát v úvahu i počet vyhraných států i celkový počet získaných voličských hlasů.


Ukazatelem jsou i peníze
V obou směrech vede Obama, dosud pro něj hlasovalo 13,4 milionu lidí, zatímco pro Clintonovou 12,7 milionu. Důležitým ukazatelem je i objem peněz, jež se kandidátům daří od svých stoupenců získávat. I v tom je na tom lépe Obama. Podle posledních údajů získal v březnu 41 milionů dolarů a má pro primárky k dispozici 42 milionů.Clintonová v březnu vybrala 20 milionů a měla na začátku dubna k dispozici 9 milionů. Kromě toho má ale její kampaň dluhy 10,3 milionu.
Barack Obama předstihl Clintonovou.
Podle listu The New York Times intenzita Obamovy kampaně v Pensylvánii i ochota podnikat výpady proti Clintonové naznačují, že chce rozhodnout už v Pensylvánii tím, že zabrání její vysoké výhře.

Vedoucí  týmu Clintonové před hlasováním nechtěli uvést, jak velký rozdíl v pensylvánských primárkách bude znamenat ukončení
celé kampaně a za jakých okolností se bude pokračovat.

Primárky budou pokračovat 6. května v Severní Karolíně a Indianě, kde si v průzkumech zatím vede lépe Obama.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!