Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Clintonová přiletěla na Kavkaz, bude řešit spory o Náhorní Karabach

Svět

  10:17aktualizováno  10:40
BAKU - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes přiletěla na návštěvu Ázerbájdžánu, která je její první zastávkou na krátké cestě po postsovětských státech jižního Kavkazu. Ještě dnes zavítá do Arménie, v pondělí je očekávána v Gruzii.

Hillary Clintonová foto: ČTK

Clintonová se krátce po příletu setkala s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Média v Baku očekávají, že jejich setkání se bude týkat zejména problému Náhorního Karabachu, arménské enklávy uvnitř ázerbájdžánského území, která je od konce 80. let minulého století předmětem sporu obou zemí.

Podle ázerbájdžánských médií Alijev Clintonovou požádal, aby USA zesílily své úsilí o řešení karabašského problému. Vztahy mezi Baku a Washingtonem narušila snaha USA podpořit urovnání vztahů mezi Arménií a Tureckem, protože Ázerbájdžán se obává, že jakékoli posílení arménské politiky odporuje ázerbájdžánským zájmům.

Alijev podle agentury Reuters upozornil Clintonovou, že Náhorní Karabach zůstává pro Baku prioritou. "Je to pro nás velký problém, je to velká hrozba regionální bezpečnosti. Chceme nalézt řešení co nejrychleji, protože náš lid strádá," řekl ázerbájdžánský prezident Clintonové.

Ten vyvrcholil počátkem 90. let ozbrojeným konfliktem s desítkami tisíc obětí, který v roce 1994 uzavřelo dodnes trvající příměří. Spojené státy jsou spolu s Ruskem a Francií členy takzvané Minské skupiny, která se - zatím bez větších výsledků - snaží karabašský problém urovnat.

Clintonová: Polsko je vzor demokratického státu
Šéfka americké diplomacie přijela do Baku z Krakova, kde se v sobotu zúčastnila schůzky ministrů zahraničí zemí sdružených ve Společenství demokracií. Jde o mezivládní organizaci sdružující více než stovku zemí, jejímž cílem je podpora demokracie a posilování demokratických institucí na celém světě.

Čtěte také

Clintonová v krakovském projevu vyzdvihla Polsko jako vzor demokratického státu, který se dokázal vymanit ze sovětského područí. Kritizovala státy, které se naopak protiví demokratickým zásadám a potlačují nevládní aktivisty a opoziční hnutí. Mezi takové země Clintonová zařadila například Írán, Severní Koreu, Kubu nebo Zimbabwe, ale i Egypt, Čínu nebo Rusko.

Ministryně navrhla, aby Společenství demokracií vytvořilo nezávislou skupinu, která by monitorovala potlačování nevládních občanských aktivit ve světě a koordinovala diplomatické kroky k jejich ochraně. Oznámila, že Spojené státy založily nadaci s počátečním vkladem dva miliony dolarů (40 milionů korun), která má nevládní aktivity podporovat.

Podle západních agentur se Clintonová během pobytu v Polsku pečlivě vyhýbala jakémukoli náznaku preferencí v dnešních polských prezidentských volbách. O post hlavy státu v nich usilují předseda dolní parlamentní komory Bronislaw Komorowski a šéf opozice Jaroslaw Kaczyński. "Ať vyhraje kdokoli, buďte si jisti, že USA zůstanou vaším přítelem a partnerem," komentovala volby americká ministryně zahraničí.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.