Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Co jedli prezidenti USA? Bílý dům pořádá výstavu

Jídlo

  7:00
Washingtonský Národní archiv zahájil výstavu historie amerického stravování, která kromě jiného poskytuje recepty používané v Bílém domě za vlády několika prezidentů. Návštěvníci se dovědí, jak se připravovalo texaské chili pro Lyndona Johnsona, rybí polévka pro Johna F. Kennedyho nebo se mohou pročíst třístránkovým receptem na zeleninovou polévku pro Dwighta Eisenhowera.

Bývalý prezident Bill Clinton foto: Reuters

Výstava v instituci, která se zabývá běžněji politikou, válkou a mírem, nese méně seriózní název, totiž What's Cooking Uncle Sam? neboli Co vařístrýček Sam? Má však vážnější podtitul - Vliv vlády na celoamerické stravování.

Clinton je alergický na mléko, čokoládu i mouku
Roland Mesnier v Bílém domě odpovídal za přípravu moučníků v éře od prezidenta Jimmyho Cartera po George Bushe mladšího. Je toho názoru, že vláda může rozhodujícím způsobem ovlivnit, co se v zemi jí, a to tak, že zpřístupní zdravější potraviny. Jeho prý do Bílého domu vzali proto, že slíbil první dámě Rosalynn Carterové, že bude připravovat lehké dezerty s množstvím čerstvého ovoce.

Jenomže ne všichni prezidenti se Mesnierovými radami řídili. Pro prezidenta Billa Clintona například musel připravovat speciální zákusky, protože Clinton byl alergický na mléko, čokoládu a mouku. "Mám tady pro vás váš speciální koláč," ohlašoval. "Ne, ne, já si vezmu kousek tohohle," ukázal Clinton na čokoládový kousek. A aby zahnal pochyby, dodal: "Jsem prezident USA, tak mi ho podejte." "Od začátku jsem věděl, že nebude poslouchat, protože měl váčky pod očima," vzpomíná Mesnier.

Recept na Alžbětiny koláčky
Na výstavě budou prezidentská menu i recept královny Alžběty na koláčky, které poslala Eisenhowerovi. Kromě toho ale kurátoři zabrousili i do dějin pěstování plodin a zpracování potravin, nutričních doporučení i do stravy v armádě a ve školách.

Královna Alžběta II. a její klobouk podruhé


Poskytují rovněž informace o průzkumnících, jež americké ministerstvo zemědělství vysílalo koncem 19. a začátkem 20. století hledat semena a rostliny, které by se daly křížit s americkými druhy a byly odolnější vůči tvrdým klimatickým podmínkám. Je tu rovněž text zákona o nezávadném jídle a lécích z roku 1906 a dopis Uptona Sinclaira prezidentovi Theodoru Rooseveltovi na téma masného průmyslu.

Staré reklamy a plakáty
Archiv vlastní velkou sbírku plakátů, jimiž vláda povzbuzovala za druhé světové války občany, aby zakládali zahrady a pěstovali plodiny. "Poznej vlastní cibuli. Jídlo je munice, neplýtvej jí," stojí na jednom z nich. Výstava shromáždila přes sto dokumentů, fotografií a také videí. Nabízí i méně vážný pohled na potravinářský průmysl, například na pokus jedné pekárny prosadit vitaminové vdolky.

K vidění jsou také předchůdci potravinových pyramid a dnešních doporučení o zdravé výživě. Vládní leták z roku 1945 například řadí máslo a plnotučný umělý tuk k sedmi stravovacím pilířům. Jiné doporučení zase radí, aby lidi jedli, co chtějí. Podle kurátorky Alice Kampsové v minulosti vládě dělala starosti podvýživa a to, aby lidé jedli dostatečné kalorickou stravu. "Prvotní doporučení nezdůrazňovala ovoce a zeleninu, protože se nevědělo o významu vitaminů," řekla.

Autorům výstavy radily celebrity včetně šéfkuchaře Joseho Andrese. Právě v sousedství archivu zakládá nový podnik a slibuje, že v něm podá tradiční recepty v moderní podobě. Otevřít chce 4. července, výstava bude končit až v lednu příštího roku.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...