Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Co máme na exposlance? Dočkáte se, říká Ištvan

Česko

  6:00
PRAHA - Kritika se na policii a státní zástupce začíná sypat. "Nejde o práci, ale o pracovní pozice," říká v rozhovoru vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. Soud se třemi exposlanci ODS Tluchořem, Fuksou a Šnajdrem a také blízkou spolupracovnicí Petra Nečase Janou Nagyovou bude podle něj precedenční. "Nikdy dříve se nepodařilo zmapovat situaci takovýmto způsobem," tvrdí Ištvan.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan (vpravo), vedle ředitel ÚOOZ Petr Šlachta foto: ČTK

Lidovky.cz: Objevuje se celá řada pochybností o tom, jestli může být přijetí práce úplatkem. Nebojíte se, že vaše obvinění neobstojí?
Řekl bych, že nám tady nejde o práci, ale o pracovní pozici. Trestní zákoník definuje úplatek tak, že jde o neoprávněnou výhodu, která může mít dvě podoby - buď přímý majetkový prospěch a obohacení, například peníze, nebo jiné zvýhodnění. V každém případě se vyžaduje, aby na takovouto výhodu neměla osoba nárok. 

Lidovky.cz: Budete se podobnými případy zabývat i u dalších lidí, nebo zůstane jen u postů tří zadržených exposlanců?
Státní zastupitelství stíhá veškeré trestné činy, o kterých se dozví. U těchto věcí ale může být problém čin prokázat. Pokud by se ale podařilo získat důkazy o tom, že někdo další získal pracovní pozici právě v souvislosti s obstaráním obecného zájmu, tak může být takový postup posouzen státním zástupcem jako úplatkářský trestný čin. Prozatím se ale nepodařilo nikdy dříve zmapovat situaci takovýmto způsobem. Tato kauza je precedenční. Ostatně vy novináři jste mnohokrát poukazovali na situace, kdy dojde ke schválení veřejné zakázky, přičemž se později se ukázalo, že příslušný úředník, který o tom rozhodoval, najednou začal pracovat ve firmě, která tuto zakázku získala. A kladli jste si otázku, zda tam není korupce. 

Lidovky.cz: A získali bývalí poslanci Tluchoř, Šnajdr a Fuksa opravdu jen tyto posty? Nebo má policie i něco dalšího? Například peníze, které se našly při domovních prohlídkách?
My nechceme komentovat detaily z vyšetřování, abychom ho nemařili, ale pokud jsem zatím zaznamenal, tak se k těm penězům zatím nikdo nehlásí. (smích) Nepochybně všechny okolnosti jsou předmětem vyšetřování a dokazování. Jsme na začátku, tak nám nechte prostor, abychom shromáždili všechny důkazy. Potom se s tím bude mít veřejnost možnost seznámit.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE: