Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Co ochutnat na dovolené a co si přivézt?

Jídlo

  7:00
Až vyrazíte na dovolenou do zahraničí, naplánujte si kromě návštěvy památek a dalších pozoruhodných turistických cílů také ochutnávku typických místních specialit. Chutnají nejlépe tam, odkud pocházejí, přesto některé stojí za to, abychom si je odvezli s sebou domů. Poradíme vám, které.

Quiche z tržiště. foto: Shutterstock

FRANCIE 

Co ochutnat: Přestože snobové často vzdychají po "francouzské kuchyni", žádná taková vlastně neexistuje - je jich ve skutečnosti mnoho. Největší proslulost získala kuchyně regionu Ile-de-France, která zahrnuje proslulá jídla jako pomalu dušené hovězí boeuf bourguignon, kohouty na víně coq au vin či francouzskou cibulovou polévku, jejíž kouzlo spočívá v dlouhém, až několik desítek minut trvajícím karamelizování cibule.

Ostatní regiony však nezůstávají pozadu. Tradiční jídla v Alsasku a Lotrinsku nezapřou vliv sousední německé kuchyně - ať už jde o choucroute, směs kysaného zelí, bůčku a uzenin, či různé varianty slaných koláčů z křehkého těsta quiche. Náplň nejtypičtějšího z nich, quiche lorraine, tvoří vejce, cibule a slanina a do tradičního receptu kupodivu nepatří sýr.

Francouzská specialita: slaný koláč z křehkého těsta - quiche

"Z provensálské kuchyně stojí určitě za vyzkoušení například doube, ve víně marinované dušené hovězí, a slaný koláč s ančovičkami a olivami pissaladiere. Jako předkrm je často podávána syrová či vařená zelenina doplněná omáčkami, například aioli, domácí majonézou s česnekem, či ančovičková bagna cauda. Oblíbené jsou rovněž opečené krajíčky chleba buď s tapenádou - olivovokaparovou pastou - či rouille, majonézou s česnekem a šafránem, která často doplňuje typickou provensálskou polévku bouillabaisse," říká Nicolas Garnier, student z francouzské Marseille. "A k pití se nesmí zapomenout na pastis!" Anýzový likér má ve středomořské kuchyni nezastupitelné místo. V Libanonu jej nalezneme pod jménem arak, v Řecku zase jako ouzo.

Co si přivézt: Z Francie je možné si dovézt mnohem více zajímavých pochutin než jen obligátní vína a sýry. Milovníci sladkého ocení například laskonky z mandlového sněhu macarons nebo piškotové madeleines. Slazený kaštanový krém creme de marrons může tvořit součást různých pohárů či náplní do dortů, neslazený se používá do nádivek. Do dezertů, například do proslulých palačinek crepe Suzette, patří pomerančové likéry, jako jsou Cointreau či Grand Marnier. Z rybízového creme de cassis se připravují aperitivy kir a kir royal, likér skvěle doplní také lívance a poháry.

Z trvanlivých potravin se vyplatí přivézt u nás téměř nesehnatelnou čočku puy, která se nemusí namáčet, je uvařená do půl hodiny a má bohaté využití například v polévkách a salátech. Do pilafů a jiných rýžových jídel se vyplatí koupit tmavě růžovou rýži z Camarque. Z dochucovadel nesmíme zapomenut na královnu mezi solemi - fleur de sel, jejíž vločkovité krystalky vznikají odpařováním mořské vody.


ITÁLIE 

Co ochutnat:
 Tradiční italská večeře se skládá ze čtyř chodů (antipasti, primi plati, secondi, které tvoří maso nebo ryba, a dolci) a takto velkoryse pojaté stolování se může protáhnout až na několik hodin. U nás tak populární těstoviny se podávají jako druhé v pořadí, po lehkém předkrmu, který bývá tvořen grilovanou zeleninou, výběrem uzenin, sýrů či různými druhy carpaccia, které tvoří natenko nakrájené plátky hovězí svíčkové, někdy dokonce i ryb.

Neodmyslitelnou součástí italského oběda je v každém případě maso, jež se podává s lehkou, často zeleninovou přílohou. Může jít o různé druhy ragú z mletého masa, pomalu dušenou telecí nožičku ossobuco apod., často doplněné gremolatou z česneku, citronové kůry, petržele a olivového oleje. Dalším populárním masitým pokrmem jsou scaloppine či tagliata, různě ochucené tenké plátky nejčastěji telecího masa; doplněné šalvějí a sušenou šunkou tvoří v římské kuchyni populární řízečky saltimbocca, jejichž název se dá přeložit jako "skok do pusy". V toskánské kuchyni jsou často upravovány dršťky, ať již v podobě husté polévky se zeleninou busecca, nebo (v pouličních stáncích) podávané v housce a doplněné různými omáčkami.

Saltimbocca, italské „skok do pusy“ řízečky

Co si přivézt: V Itálii snadno nakoupíte např. specifické druhy kulatozrnné rýže arborio, carnaroli a vialone používané k přípravě pravého italského risotta. Obsahují velké množství škrobu, díky kterému získá risotto svou krémovou konzistenci. Do polévek typu minestrone, salátů či příloh je možné využívat bílé fazole cannelini či strakaté fazole borlotti. Moučník nahradí sklenička dobře vychlazeného dezertního vína marsala či vin santo, doplněná sušenkami amaretti či cantuccini, aperitivem či digestivem může být zářivě žlutý citronový likér limoncello a jako autentickou součást tiramisu se vyplatí pořídit mandlový likér amaretto.



CHORVATSKO, BOSNA A HERCEGOVINA

Co ochutnat: Nejčastější cíl českých rekreantů ani jeho nejbližší sousedé v ničem nezaostávají za Francií či Itálií. Jídlo je třeba začít hustou dalmatskou rybí polévkou či jehněčí čorbou, další chod si vybrat z mnoha druhů grilovaného masa, například čevapčiči, které má s podivnou věcí podávanou v našich školních jídelnách společný jen název, či pljeskavici, rovněž z mletého masa. Na nejlepší čevapčiči se ale vyplatí zajet do Bosny. "Kdo má možnost navštívit Sarajevo, rozhodně musí ochutnat čevapčiči od pana Hodžiče - jeho čevabdžinicu najdete přímo v srdci města, na Baščaršiji. Recept je rodinné tajemství a rodina si jej velmi hlídá. Hodžičovy čevápy jsou opravdu nejlepší na světě," říká Boris Skenderija, zakladatel Klubu přátel Balkánu.

Balkánská specialita: čevapčiči a pikantní zeleninový ajvar

Na první pohled trochu netypickou surovinou jsou istrijské bílé lanýže, které jsou součástí mnoha pokrmů, například doplňují husí játra ve stylu foie gras, a dají se pořídit jak sušené, tak ve formě lanýžového oleje či lanýžové paštiky.

Co si přivézt: Srovnání s prosciuttem snese vynikající istrijský pršut, marsale se vyrovná dezertní růžové víno Prošek. Vyplatí se pořídit i čubricu, směs koření, která se skládá ze saturejky, mleté feferonky, pískavice, kukuřičného škrobu a soli. Pikantní směs paprik, lilku, česneku a chilli ajvar je ideálním doplňkem ke grilovanému masu. Pár kun stojí výtečné konzervované sardinky s citronem, jejichž specifická chuť vynikne například v salátech a pomazánkách.

ŘECKO

Co ochutnat: Řecká kuchyně je proslulá jednoduchostí. Často se zde využívá mleté jehněcí maso, ať už ve formě nákypu musaky, kde je doplněné lilky, či ve formě různých karbanátků, koftů. Vynikající vegetariánskou alternativou jsou rovněž kofty připravované z rajčat či lilku, grilované papriky plněné fetou či rýží plněné vinné listy. Kleftiko se skládá z jednoduše ochuceného jehněčího masa, doplněného zeleninou a připravovaného v balíčku z pergamenového papíru. Polévka avgolemono, silný kuřecí vývar se žloutkem, citronem a rýží, se podává teplá i studená. Jídlo se zakončí v džezvě uvařenou kávou (ale rozhodně se jí neříká turecká), chutě na sladké zcela uspokojí malý kousek baklavy.

Musaku ochutnáte v Řecku i Bulharsku

Co si přivézt: Pobyt v Řecku vybízí k nákupu celé palety olivových olejů - od výrazných aromatických až po jemné světle zelené s vůní čerstvě posekané trávy. Z mnoha druhů oliv, jež se prodávají v nálevu, marinované či lehce sušené, mají nejvýraznější chuť masité olivy kalamata, které je možné zapékat s rybami nebo sýry. Sýr hallumi, určený ke grilování, je možné připravovat samotný, zabalený ve vinných listech či ogrilovaný spolu s kapiemi a jehněčími klobáskami. Specifická chuť pryskyřice ve víně retsina sice nevyhovuje každému, ovšem pro letní horké večery je tohle suché víno jako stvořené.

Příště čtěte

Příští středu (27. 7.) se dozvíte, jaké delikatesy ochutnat v Bulharsku, Španělsku, Slovensku, Rakousku a Německu.

Autor: