Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nezaměstnaní nemusí pracovat zadarmo pro stát, rozhodl Ústavní soud

Česko

  14:12aktualizováno  15:26
BRNO - Jen v několik bodech uspěli sociální demokraté se stížností na 14 reformních zákonů, které loni v listopadu schválili koaliční poslanci. Ústavní soud v úterý zrušil povinnou veřejnou službu v době, kdy je člověk bez práce, a vyškrtl také několik bodů ze zákona o zdravotních službách.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle zákona, který loni schválila koalice ODS, TOP 09 a VV, se měly výrazně zpřísnit nároky na získání podpory v nezaměstnanosti. Od třetího měsíce pobírání podpory měl mít uchazeč o práci povinnost vykonávat veřejnou službu, a to v rozsahu až poloviny týdenní pracovní doby - tedy až 20 hodin týdně. V případě, že by práci odmítl, přišel by o podporu. Tento paragraf ale Ústavní soud zrušil.

ČTĚTE TAKÉ:

Veřejná služba pro nezaměstnané je podle něj v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy. Dříve bývala veřejná služba určena jen pro lidi v hmotné nouzi, jimž umožňovala zvýšit si příspěvek na živobytí. Reforma poslala do veřejné služby i uchazeče o zaměstnání po dvou měsících v evidenci.

KSČM dostala pokutu

Zástupci komunistické strany nedorazili na jednání Ústavního soudu, za což jim soud udělil pokutu 100 tisíc korun.

VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Veřejná služba je v případě uchazečů o zaměstnání vykonávána nedobrovolně pod pohrůžkou trestu spočívajícího ve vyřazení z evidence a ztrátě zabezpečení v nezaměstnanosti," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Ze zákona o zdravotních službách vypadly některé věty, jež se týkají povinnosti přeregistrace provozovatelů nestátních zdravotnických zařízení a vymezují obsah Národního registru zdravotnických pracovníků. Soud škrtl také časové omezení takzvaného dříve vysloveného přání, jež může pacient učinit pro případ, že v budoucnu nebude schopen vyslovit souhlas nebo nesouhlas s poskytnutím zdravotní péče. Zákon platnost přání limitoval pětiletou lhůtou.

Postup koalice nebyl správný, Ústavu ale neporušila

I přes dílčí úspěch se ČSSD nepodařilo uspět s hlavním požadavkem -strana žádala zrušení vybraných zákonů (většina je součástí sociální, zdravotní a důchodové reformy) kvůli vadné schvalovací proceduře v Poslanecké sněmovně.

Reakce premiéra

Předseda ODS Petr Nečas

Premiér Petr Nečas (ODS) vzkázal, že respektuje rozhodnutí Ústavního soudu o reformních zákonech. Vláda ho prý prostuduje a vyvodí z něj legislativní závěry.

Zákony, kterých se stížnost týkala, Senát vrátil poslancům. Vládní koalice se ale obávala opozičních obstrukcí, které nedlouho předtím provázely projednávání některých zákonů, a přistoupila k několika opatřením.

Koaliční poslanci prosadili sloučení rozpravy ke všem zákonům, rozhodli o víkendovém a nočním jednání sněmovny a omezili délku poslaneckých vystoupení. Každý zákonodárce mohl vystoupit jen dvakrát na deset minut.

Celý reformní balíček poslanci schválili v neděli 6. listopadu 2011 krátce před půlnocí. Podle sociální demokracie byl takový postup protiústavní a kritizovala vládu za silové prosazení zákonů.

K TÉMATU:

Ústavní soud uznal, že postup koalice byl v rozporu s jednacím řádem sněmovny, protože mezi jednotlivými zákony se sloučenou rozpravou nebyla obsahová souvislost. Podle soudců to ale nevedlo k porušení základních ústavních principů. Zákony vrácené Senátem už totiž předtím prošly řádnou legislativní procedurou a trojím čtením ve sněmovně. Opoziční poslanci se tak mohli se zákony seznámit a navrhovat jejich změny..

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...