Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ČSSD chce zkoušet úředníky

Česko

  12:39
PRAHA - Sociální demokracie chce zkoušet úředníky, zda jsou loajální a neberou úplatky. Vzorem jim byla akce v americkém Chicagu, kde stát trestal úplatné soudce.

Stínová ministryně Marie Benešová foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Takzvaný test integrity v pracovně-právní oblasti je součástí desatera boje proti korupci, které dnes novinářům představila stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová a vedení strany.

Podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Benešové by test měl spočívat ne přímo v provokaci, ale spíše ve vytvoření prostředí, kde by úředník o úplatek sám požádal. "Ten, kdo je zvyklý brát, si o to řekne." 

Přitom hranice mezi přímou provokací, která je zakázaná, a takzvaným "kroužením kolem úředníka" je velice tenká. ČSSD proto několikrát zdůraznila, že by nikdo nikomu úplatek přímo nenabízel. Test by měl odhalit pracovníky státní správy, kteří jsou ochotni si úplatek vzít, a zamezit jim pracovat ve veřejném sektoru. Věc by totiž nekončila trestním řízením, a to právě kvůli nepřesnému právnímu rámci.

Kontrola lobbistů
ČSSD se chce v rámci desatera boje proti korupci také zaměřit na současné praktiky při lobbingu. Lobbisté by měli být v budoucnu evidováni a jejich práce podléhat regulaci. Nejsilnější opoziční strana tak prý reaguje na případy, kdy právě lobbisté významně zasáhli do politiky. Podle Benešové se to stalo například při únorové volbě prezidenta a při jednání poslanců o možném zrušení daňových výhod pro podniky zajišťující svým zaměstnancům stravenky.

Omezit korupci by měla také černá listina osob a firem pravomocně odsouzených za korupční jednání. Tito lidé a firmy by se už nemohli ucházet o státní zakázky. Dalším bodem je zřízení speciální vládní instituce, jejímž posláním by byl výhradně boj s korupcí. V čele orgánu by měl být předseda vlády.

Desatero se týká i justice
Do desatera zařadila sociální demokracie dále "renesanci justice," která je také často obviňována z korupce. "Hovoří se o tom mezi advokáty i soudci," řekla Benešová. Soudci se podle ní často chovají tak, že dávají veřejnosti důvod, aby je podezřívala z korupce. "Soudci nevědí, co se patří. A když to nevědí, musíme jim to vštípit," uvedla stínová ministryně. Jako příklad nevhodného chování uvedla přítomnost místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery na Pražském hradě během volby prezidenta republiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!