Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ČSSD, KSČM i lidovci jsou proti krácení rozpočtu Akademie věd

Česko

  21:52
PRAHA - Sociální demokraté, komunisté a lidovci se dnes vyslovili proti plánovanému krácení rozpočtu Akademie věd (AV), která by podle vládních záměrů měla do tří let ztratit zhruba polovinu rozpočtových zdrojů. Vládu premiéra Jana Fischera nezávisle na sobě vyzvali k úpravě tohoto záměru.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš hovoří na mimořádném zasedání akademického sněmu na téma financování výzkumu a vývoje foto: ČTK

Záměr vlády dnes naopak podpořila Hospodářská komora. Peníze na výzkum by podle ní měly dostávat instituce, které za sebou mají výsledky. Mělo by to přimět vědce z univerzit, aby více spolupracovali s průmyslem, soudí komora.

Podobný názor má i Svaz průmyslu a dopravy, podle kterého by měla akademie pracovat efektivněji. Akademici ale varují, že česká věda by neměla upřednostňovat jen krátkodobý zisk omezeného okruhu hospodářských subjektů.

Vláda chce v příštím roce snížit celkovou státní dotaci akademii z letošních 5,88 miliardy na 4,61 miliardy korun. Do roku 2012 by měla dále klesat až na 2,81 miliardy korun. Přidat by vláda měla Grantové agentuře České republiky.

Za nepřípustné a likvidační dnes označilo krácení rozpočtu AV předsednictvo ČSSD. Chce proto, aby vláda tuto situaci napravila, informoval novináře stínový ministr školství ČSSD Jiří Havel.

KSČM dnes vyzvala vládu, aby nesnižovala rozpočet AV, protože takový krok by podle komunistů znamenal její faktickou likvidaci. Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika by se otázkou škrtů měly ještě před podzimními volbami zabývat výbory Poslanecké sněmovny.

Kováčik nevyloučil, že po jednání výborů by mohla být kvůli škrtům v rozpočtu AV svolána i mimořádná schůze sněmovny.

Podle Kováčika může omezení rozpočtu AV vést ke zrušení některých vědeckých ústavů, které by bylo později obtížné obnovit. "Jde o rozmetání českého vědeckého výzkumu a jako taková je ta situace pro KSČM nepřípustná a nepřijatelná," prohlásil.

Snižování prostředků pro AV by podle Kováčika vedlo k odchodu mladých českých vědců do zahraničí. "Faktická likvidace Akademie věd, a to drastické snížení rozpočtu by znamenalo faktickou likvidaci, by ohrozila také výuku a vzdělávání na vysokých školách," varoval Kováčik.

Obvinil současnou vládu i předchozí kabinety, že nepřijaly žádné reálné opatření pro podporu vědy a výzkumu. Kováčik dále odmítl argument, že se kvůli hospodářské krizi musí uskromnit všechna odvětví, a tedy i AV. "Jde o dlouhodobou, cílenou, plánovanou likvidaci Akademie věd.

Ty tendence začaly už v roce 2002," řekl. "Současná krize se stává spíše záminkou pro pokračování tohoto procesu," dodal.

Podle něj by větší státní podpora základnímu i aplikovanému výzkumu mohla naopak pomoci hospodářské problémy rychleji ukončit.

Proti zkrácení rozpočtu AV se dnes ozvali i lidovci. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda na tiskové konferenci zdůraznil, že minulá vláda začala s reformou vědy a výzkumu. Pokud ubude peněz, bude reforma odložena nebo nebude tak hluboká, jak se plánovalo.

"Apelujeme na to proto, protože jsme se dozvěděli, že vědu lze financovat i ze strukturálních fondů. Ale 70 procent výzkumu a 80 procent akademických ústavů je v Praze a hlavní město je bohaté město, které si nemůže sáhnout na strukturální peníze.

Ten, kdo říká, že podpořím ze strukturálních fondů, říká, nedám peníze," uvedl Svoboda.

Autor: