Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ČSSD: Za Kubicem stojí Pitr

Česko

  9:16
PRAHA - Sociální demokracie má prý indicie o tom, že u vzniku Kubiceho zprávy byla dohoda mezi některými představiteli vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Tomášem Pitrem. Novinářům to včera řekli předseda ČSSD Jiří Paroubek a šéf bezpečnostní komise strany Jeroným Tejc.

Šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Pitr podle indicií ČSSD připravil takzvaný Mrázkův archiv, který podle socialistů „sloužil jako hlavní zdroj pomluv a nepodložených obvinění“ z Kubiceho zprávy. Podle sociálních demokratů je také nutné odpovědět na otázku, jakou roli při domovní prohlídce u Pitra loni v květnu hrál bývalý detektiv a nyní údajně Pitrův zaměstnanec Luděk Žákovec.

„Necítíme potřebu vyjádření komentovat,“ řekla včera mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Souvislosti takzvané Kubiceho zprávy vyvolávají politické spory už více než rok. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice několik dnů před loňskými sněmovními volbami uvedl, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Svá slova tehdy dokládal písemnou zprávou, kterou přinesl do parlamentu a která poté unikla do médií. Socialisté o ÚOOZ hovoří jako o politické policii, která se ve spolupráci s ODS snaží sociální demokracii poškodit. Útvar i občanští demokraté nařčení odmítli.

„Pokud mají představitelé ČSSD informace o tak závažných skutečnostech, měli by se obrátit na Inspekci ministra vnitra, která to prověří,“ řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová. Podle ministerstva zatím inspekce žádný podnět od ČSSD neobdržela.

Hlavním tématem Kubiceho zprávy byl „případ biolíh“
Jako případ ovlivňování vyšetřování ze strany ČSSD se zmiňovala Kubiceho zpráva o kauze biolíh. Policie v tomto případu vinila šest lidí včetně někdejších členů ČSSD z korupce. Žalobkyně ale trestní stíhání všech obviněných zastavila.
 Koncem loňského března policie oznámila, že propojí vyšetřování aféry s biolihem s pátráním po vrahovi podnikatele Františka Mrázka. Pitr byl Mrázkovým obchodním partnerem.

Pitr, který byl odsouzen kvůli krácení daní, je nyní neznámo kde, do vězení nenastoupil.

V kauze biolíh šlo o podezření z korupce při chystaném zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry byl olomoucký lobbista a někdejší sociální demokrat František Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, podle policistů upláceli státní zaměstnance a další lidi.

ČSSD žádá nezávislé vyšetřování, které musí podle ní provést buď přímo státní zastupitelství, nebo jiný policejní útvar, než je ÚOOZ.

Autor: