Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cukroví last minute. Jak poznat dobré kupované?

Jídlo

  6:30
Snad v každé rodině existuje několik zaručených receptů na vánoční cukroví, které se předávají jako „rodinné stříbro“ z generace na generaci. Pokud nestíháte péct, nepropadejte zoufalství, existuje řada jednoduchých receptů a ani za kupované cukroví se nemusíte stydět. Jak poznat to dobré?
Vánoční cukroví - ilustrační foto.

Vánoční cukroví - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na české štědrovečerním stole leží v průměru osm druhů cukroví. Domácímu cukroví pak dává přednost 85 procent rodin. A tak často i tam, kde vládne "kupované" cukroví, nechybí na talířku alespoň několik kousků toho domácího.

Zjednodušte si pečení

  • Dopředu si naplánujte nákupy surovin. Máslo můžete dát do mrazáku, oříšky do lednice a mouku do spíže.
  • Reálně zvažte své síly a schopnosti. Pokud nemáte dostatek zkušeností nebo času, zajistěte si cukroví od rodiny či kamarádek. Opravdu dobré cukroví se dá i koupit.
  • Pokud necháváte pečení na poslední chvíli, volte jednoduché druhy, které se nemusí slepovat ani zdobit. Co takhle ve slivovici máčené a čokoládou polité švestky a višně?
  • Zkuste šikovné pomocníky, kteří vám zjednoduší vánoční přípravy.

Samozřejmě, mění se technologie. Těsto teď míchají kuchyňští roboti, neskladné dřevěné vály nahradily praktické silikonové a dokonce i vanilkové rohlíčky už není nutné tvarovat jednotlivě, ale dají se jednoduše vykrojit vykrajovací formou. Pomocí speciálních forem si můžete usnadnit i přípravu oblíbených včelích úlů.

Nestíháte? Recepty na cukroví na poslední chvíli

Kokosové kuličky

Pokud jste nestihli upéct cukroví, ještě není pozdě. Vše se dá dohonit. I s nepečeným cukrovím můžete být o Vánocích za hvězdu. A nezabere vám víc než 20 minut. Jeden den ho připravíte a druhý den můžete servírovat.

5 jednoduchých receptů na nepečené cukroví

Z pečení musíte mít ale radost. Nejlepší je vytvořit si pro pečení příjemné podmínky a vzít je třeba jako záminku pro setkání s kamarádkami. Stejně tak může být zábavné zapojit do pečení děti, samozřejmě s tím, že výsledek nebude úplně perfektní. Důležitější než dokonale shodné tvary lineckých koleček je přece samotný proces výroby a samozřejmě vůně linoucí se z trouby, která zaručí opravdovou vánoční atmosféru.

Při plánování celkového množství a počtu druhů cukroví je také dobré vzít v úvahu, co s největší pravděpodobností dostanete od matky, tchyně, babičky nebo kamarádek.

Jednoduché čokoládové kuličky

Ingredience:  100 g čokolády na vaření, 100 g mléčné čokolády, 125 ml smetany ke šlehání, 50 g namletých vlašských ořechů, lžíce kakaa, sáček strouhaného kokosu na obalení (místo toho lze použít i namleté oříšky, mandle apod.)

Jednoduché čokoládové kuličky.

Postup: Do smetany nalámeme čokoládu, za stálého míchání mírně zahříváme na plotně, dokud se čokoláda nerozpustí. Potom do směsi nasypeme nastrouhané vlašské ořechy, kakao a promícháme. Hmotu necháme ztuhnout v chladu. Poté z ní tvarujeme kuličky, které obalujeme v kokosu, namletých oříšcích nebo mandlích. Dospělí si mohou kuličky dochutit ještě lžící rumu.

Jak poznáte dobré cukroví? Podle oříšků!

Je tu ale i druhá možnost: cukroví si jednoduše koupit. Platí přitom, že kupované rozhodně nemusí být horší než to domácí. Záleží jen na výrobci a kvalitě použitých surovin. "Při výběru cukroví bych se soustředil spíš na malé výrobce a preferoval ruční výrobu. Například strojově vyráběné vanilkové rohlíčky jsou zpravidla dost kypřené a osobně mi nechutnají," radí Zdeněk Štefan z rodinného Štefanova pekařství z Lukové.

Kupované cukroví.

Poctivé cukroví přitom poznáte podle vysokého podílu oříšků a skutečně čokoládové polevy (místo obvyklé tukové). Naopak příliš mnoho barviv, aromat a ztužených tuků nikdy nevěstí nic dobrého.

Dobré kupované?

  • hlídejte podíl másla a oříšků
  • cukroví s tukovou polevou neberte
  • vyvarujte se cukroví s umělými barvivy, aromaty a konzervanty
  • dlouhé datum spotřeby je podezřelé

U slepovaného cukroví je navíc důležité zajímat se o použitou marmeládu, aby nebyla ztvrdlá a byla vyrobená skutečně z ovoce. Dobré není ani příliš dlouhé, respektive vzdálené datum spotřeby. Naznačuje totiž, že cukroví obsahuje hodně konzervantů.

Cena za kilo cukroví se v Praze a velkých městech pohybuje od 300 do 500 Kč, v malých městech jsou ceny obvykle nižší – v závislosti na složení jednotlivých druhů, použitých surovinách a také věhlasu cukrárny.

A poslední rada: Podle Zdeňka Štefana je nejlepší koupit si nejprve malé množství cukroví a ochutnat, potom teprve objednat velké balení.  

Vanilkové rohlíčky

Ingredience: 280 g hladké mouky, 200 g másla nebo tuku na pečení, 100 g moučkového cukru, 120 g mletých vlašských ořechů, vanilkový cukr (nejlépe s pravou vanilkou), moučkový, cukr na obalení rohlíčků

Vanilkové rohlíčky.

Postup: Suroviny zpracujte do hladkého pevného těsta a nechte několik hodin uležet v chladu. Poté jej nechte chvilku odpočinout při pokojové teplotě. Odkrajujte z něj malé kousky a vytvářejte válečky, které ohnete jako rohlíčky. Pečte při teplotě v mírně horké troubě na 160 °C dorůžova, tedy asi 10 až 15 minut. Po upečení nechte rohlíčky trošku vychladnout a poté – ještě teplé – obalujte v moučkovém cukru.

Doba přípravy: asi 15 minut + několik hodin na odležení těsta, 15 minut pečení

Autoři: ,