Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dalajlama na Tchaj-wanu: Kvůli tlaku z Činy musí zrušit projevy

Svět

  10:45
TCHAJ-PEJ - Tchajwanští oficiální činitelé údajně vyzvali pod tlakem Číny dalajlamu, aby zrušil veřejné projevy a setkání s novináři po dobu návštěvy na ostrově. Čína k tomuto kroku Tchaj-wan nutí, protože se bojí, že tibetský duchovní vůdce bude během návštěvy na Tchaj-wanu mluvit o politice, řekl agentuře Reuters tibetský exilový představitel žijící v tchajwanském hlavním městě Tchaj-peji. Mluvčí tchajwanské vlády to ale nepotvrdil.

Dalajlama na návštěvě Tchaj-wanu foto: AFP

Dalajlama, kterého Peking označuje za separatistu, přiletěl na Tchaj-wan na čtyřdenní návštěvu, aby poskytl duchovní útěchu příbuzným více než sedmi set obětí, jež si minulý měsíc vyžádal ničivý tajfun Morakot. Během návštěvy se zatím vyhnul jakýmkoli politickým prohlášením jak při modlitbách, tak při setkáních s místními činiteli.

Přesto ho Tchaj-wan vyzval, aby zrušil tiskovou konferenci i veřejný projev před 10.000 lidí, aby odmítl žádosti o rozhovor a "vzdal se jakékoli naděje na setkání s nejvyššími tchajwanskými představiteli", řekl agentuře Reuters tibetský exilový zákonodárce Khedrub Thondup, který žije v Tchaj-peji a má blízké vazby na dalajlamu.

Mluvčí tchajwanské vlády Tony Wang ale popřel, že by Čína vyzvala
tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua, aby přiměl dalajlamu omezit své veřejné aktivity. "Dalajlamův program je čistě na jeho vlastním rozhodnutí, které my respektujeme," řekl Wang.

Čína si činí nárok na Tchaj-wan od roku 1949, kdy na ostrov uprchli po porážce v čínské občanské válce Čankajškovi nacionalisté. Po nástupu prezidenta Ma Jing-ťioua ale Peking zmírnil rétoriku vůči Tchaj-wanu a vzájemné vztahy se zlepšily především v oblasti obchodu a dopravy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!