Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dalík si řekl o půl miliardy, tvrdí svědek

Česko

  21:23aktualizováno  23:10
PRAHA - Bývalý zaměstnanec firmy Steyr letos v březnu při policejním výslechu vypověděl, že Marek Dalík, tehdejší blízký spolupracovník premiéra Mirka Topolánka, v listopadu 2007 požadoval 18 miliónů eur (téměř půl miliardy korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v projektu nákupu obrněných vozů Pandur.

Marek Dalík foto: Lidové noviny

Sám Dalík to však označil za "úplný nesmysl". "Rozhodně jsem po nikom žádné peníze nepožadoval," řekl Dalík deníku Právo, který informaci přinesl. Dalík prohlásil, že se zúčastnil dvou neformálních schůzek s dodavateli pandurů, s nimiž se předem neznal, a to na jejich žádost.

Chtěli prý vědět, jak je v Česku projekt pandurů a firmy General Dynamics a Steyr vnímán. Dalík údajně řekl, že česká veřejnost vnímá projekt negativně, neboť se jí jeví jako předražený a podezřelý kvůli tomu, že byl schválen předchozí vládou Jiřího Paroubka v době, kdy už bylo po volbách, které skončily patem.

Čtěte také

Třikrát šest milionů eur
Rakušan Stephan S. podle serveru u výslechu uvedl, že Dalík měl říci při schůzce 8. listopadu 2007 v Praze, které se zúčastnili kromě něj ještě prezident společnosti GD - ELS (General Dynamics European Land Systems) John Ulrich, dva spolupracovníci firmy Steyr a náměstek ministra obrany Martin Barták, že pokud má Steyr zájem o pokračování v projektu nákupu pandurů, bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eur. Náměstek Barták a prezident Ulrich u toho nebyli, protože v té době jednali podle výpovědi Stephana S. jinde.

Kauza Pandury

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. Cena byla podle médií neúměrně vysoká.

Loni v létě začala policie nákup transportérů vyšetřovat kvůli podezření z korupce. Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila Mladá fronta Dnes (MfD) v polovině února, kdy zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery firmy Steyr. Na pořízených videozáznamech mluvili manažeři o zákulisních dohodách a provizích, které museli za dodávku transportérů přislíbit.

Schůzka se konala v době, kdy Topolánkova vláda hodnotila plnění smlouvy a zvažovala, že od ní odstoupí. Server iDnes.cz uvedl, že manažer rakouské zbrojovky, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou, do protokolu popsal průběh vyjednávání. Mluvil o dvou schůzkách v Brně (26. 10. 2007) a v Praze (8. 11. 2007).

O úplatcích kolem této zakázky se v zákulisí mluvilo už od samého počátku vyjednávání, ale nikdy se nic konkrétního neprokázalo. Výpověď Stephana S., učiněná před rakouskou prokuraturou za aktivní účasti českých vyšetřovatelů a státních zástupců, je zřejmě první, kdy padlo nějaké jméno, a to Marek Dalík.

Stephan. S. vypověděl, že zástupci General Dynamics rozhodně odmítli vůbec o nějakém placení za pokračování v projektu uvažovat. Dokonce to ani nenahlásili příslušným americkým, rakouským nebo českým úřadům, napsal server deníku Právo.

Výběr událostí kolem zakázky na obrněné transportéry pro armádu

26. listopadu 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 nových transportérů.

13. dubna 2005 - Vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila záměr koupit transportéry; krátce nato vypsala výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedm firem, ve finále zůstala finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s Pandurem.

25. ledna 2006 - Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že transportéry koupí od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun. Proti tomuto kroku protestovala Patria i Iveco Fiat.

9. června 2006 - Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů.

7. listopadu 2007 - Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace tisku, že transportéry nevyhověly testům. MO uvedlo, že zváží odstoupení od smlouvy.

7. prosince 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) na tajném zasedání rozhodla, že k 10. prosinci vypoví smlouvu se Steyrem; zveřejnila to 11. prosince.

Den poté Topolánek řekl, že armáda sice potřebuje transportéry, ale že jich nemusí být 199.

13. prosince 2007 - Představitelé MO jednali se zástupci rakouské firmy Steyr, do konce roku se konaly i další schůzky.

8. ledna 2008 - Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) oznámila, že ČR trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu pandurů.

5. března 2008 - Parkanová řekla, že armáda zřejmě nakoupí 107 transportérů Pandur; podmínkou jsou úspěšné zkoušky.

2. dubna 2008 - Topolánkova vláda schválila návrh memoranda, které obsahuje dohodu o testování pandurů. V případě, že projdou, vojsko připraví nákup 107 obrněnců. Testy začaly v červnu a v září MO oznámilo, že transportéry zkouškami prošly.

2. března 2009 - Topolánkova vláda schválila koupi pandurů.

13. března 2009 - Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.

30. září 2009 - Česká armáda převzala prvních 17 pandurů. První série transportérů byla vyrobena v Rakousku, další budou kompletovány ve Vojenském opravárenském podniku Nový Jičín. Poslední transportér získá armáda v roce 2013.

17. února 2010 - MfD uvedla, že zakázce na pandury předcházela smlouva o lobbingu u českých politiků. V dalších dnech zveřejnila například rozhovory s bývalými manažery Steyru, kteří hovořili o provizích z obchodu pro politické strany.

19. února 2010 - Rakouská protikorupční prokuratura začala prošetřovat kauzu údajné korupce při prodeji pandurů.

23. února 2010 - Tehdejší policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení zvláštního vyšetřovacího týmu k pandurům.

31. března 2010 - Martinů řekl, že z vyšetřování nevyplynulo nic, co by policii opravňovalo k zahájení trestního řízení.

14. července 2010 - Policie začala oficiálně vyšetřovat nákup pandurů, případem se zabývá společný tým českých a rakouských policistů. Češi případ prověřují pro podezření z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V Rakousku se kauza vyšetřuje pro podezření ze zpronevěry a uplácení.

10. září 2010 - Česká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a šéf rakouského protikorupčního státního zastupitelství Walter Geyer podepsali dohodu o vzniku společného osmičlenného týmu českých a rakouských policistů a státních zástupců. Letos v únoru byla prodloužena.

Září 2010 - Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se dostal do ostrého sporu s šéfem resortu financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který poukázal na údajné Vondrovo lobbování při nákupu obrněných transportérů Pandur. Také bývalý premiér Topolánek (ODS) řekl, že to byl Vondra, který tlačil na uzavření nové smlouvy na nákup pandurů. Vondra to odmítl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!