Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Další kolo sporu o íránské jádro. Cíl? Přimět Teherán k ústupkům

USA

  10:24aktualizováno  16:27
LAUSANNE - Ministři zahraničí USA a Íránu John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf v pondělí v Lausanne zahájili další etapu jednání o íránském jaderném programu. Podle harmonogramu mají být do konce března sjednány hlavní body dohody, jejíž detaily pak budou doladěny v příštích třech měsících.

Šéf americké diplomacie John Kerry (vlevo) se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem ve švýcarském Lausanne. foto: ČTK

Cílem je přimět Írán k ústupkům, které budou důkazem toho, že Teherán nepracuje na atomové bombě. Íránci požadují zrušení všech sankcí proti své zemi.Spolu s Kerrym je u jednacího stolu americký ministr energetiky Ernest Moniz; se Zarífem přijel do Lausanne šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí. Ten už v neděli s Monizem hovořil o technických detailech programu.

Vleklý spor

Očekává se, že lausannská jednání budou pokračovat celý týden. Svět s Íránem vyjednává 12 let a za minulých 18 měsíců intenzivních rozhovorů se dostal vůbec nejblíže k možnosti ukončit vleklý spor. Za světové společenství vyjednává Německo a pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN USA, Rusko, Francie, Británie a Čína.

Kerry o víkendu řekl, že většina sporů, které ještě přetrvávají, jsou politického charakteru, což může znamenat neochotu povolovat inspekce nebo experimenty v íránských vojenských zařízeních. Nejmenovaný diplomat blízký rozhovorům ale řekl agentuře AP, že v minulém kole Íránci vznesli nový požadavek, totiž ponechat stávající centrifugy na obohacování uranu v jednom z podzemních pracovišť. Přitom v minulých kolech přistoupili na to, že toto, pracoviště bude použito v budoucnu výhradně k vědeckým účelům.

Právě technologie obohacování uranu je klíčem k dohodě. Pokud Íránci přistoupí na to, že v tomto smyslu své kapacity omezí, poskytnou tím záruku, že neusilují o atomovou bombu. USA chtějí docílit několikaletého zmrazení íránských aktivit na úrovni, na jaké jsou nyní. Izrael tento záměr ale ostře kritizoval, protože Írán si tak ponechá kapacitu i technologii k výrobě bomby.

Republikánská čára přes rozpočet

Vyjednávačům nepomohli američtí republikánští senátoři, kteří minulý týden v otevřeném dopise napsali, že případná dohoda může platit jen do konce mandátu prezidenta Baracka Obamy. Dopis v neděli hájil vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, když tvrdil, že vzniká „velmi špatná“ dohoda.

Zaríf má v pondělí na programu také jednání v Bruselu, kde by se měl večer sejít s šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou a svými rezortními kolegy z Francie, Británie a Německa.

Saúdská Arábie protestuje

Hlasy proti dohodě s Íránem zaznívají také od regionálního spojence Spojených států, Saúdské Arábie. Vysoce postavený člen královské rodiny Saúdů princ Turkí bin Fajsal Saúd, který v minulosti řídil tajnou službu, prohlásil, že případné uzavření dohody vyvolá mezi blízkovýchodními zeměmi soutěž v jaderném zbrojení. 

Stanice BBC, s níž princ Turkí hovořil, soudí, že dohoda, která íránský program nezastaví, znásobí soupeření mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií. „Vždy jsme říkali, že ať z rozhovorů vzejde cokoli, my to budeme chtít také. Bude-li tedy Írán moci obohacovat uran na jakoukoli úroveň, pak o totéž nebude žádat jen Saúdská Arábie. Celý svět se bude moci vydat touto cestou bez jakékoli překážky. To je moje hlavní výhrada proti rozhovorům“ vedeným ve formátu Írán a 5+1,“ řekl princ. S Íránci vyjednává pět stálých členů Rady bezpečnosti - USA, Rusko, Čína, Británie a Francie plus Německo.

Saúdská Arábie minulý týden podepsala dohodu o nukleární spolupráci s Jižní Koreou. Její součástí je vypracovat studii o vybudování dvou nukleárních reaktorů v Saúdské Arábii. Dohodu o tomto druhu spolupráce má Rijád také s Čínou, Francií a Argentinou. V příštích dvaceti letech chce království vybudovat 16 jaderných reaktorů.

Americký ministr zahraničí John Kerry nedávno v Saúdské Arábii uklidňoval země Perského zálivu tím, že USA nedovolí Íránu uzavřít žádnou dohodu, která mu umožní vyrobit atomovou bombu. Účastníci této diskuse mu však řekli, že obavy z íránské atomové bomby jsou stejně velké jako z íránské podpory šíitských radikálních skupin v regionu. „Írán je narušitelem v Arabském světě, ať v Jemenu, Sýrii, Iráku, Palestině nebo Bahrajnu. To, že se zbavíme strachu z toho, že pracuje na zbrani hromadného ničení, ještě konec problémů, jež s Íránem máme, nepřinese,“ řekl princ Turkí.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...