Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

‚Dávají bláznům do rukou rakety.‘ Východ Ukrajiny se bojí návratu rebelů

Evropa

  6:00
KRASNYJ LIMAN - Městečko Krasnyj Liman leží v Doněcké oblasti. Místní radnice je u příležitosti voleb ověšena ukrajinskými modrožlutými prapory. Lidé jsou však připraveni i na návrat separatistů. A mají z něj obavy.

Vojáci střeží volební místnost ve východoukrajinském Slavjansku. foto: Reuters

V jednomandátovém okrsku číslo 46, kam patří i město Krasnyj Liman, vítězí jasně Sergej Kljujev. Jeho bratr Andrej se skrývá na neznámém místě. Kdyby ho ukrajinská policie našla, strávil by nejspíš spoustu let za mřížemi. Andrej Kljujev byl totiž šéfem administrativy prezidenta Viktora Janukovyče a také předsedou ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany. Bylo po něm zahájeno mezinárodní pátrání.

VÍCE ZDE:

„Kljujev? No ta rodina má styky všude. A dokáže pro náš region hodně zařídit v Kyjevě, dotace, však to je tady celé rozstřílené a potřebuje to opravit. Nějaký nováček byměl jen plnou pusu řečí o svobodě a nezávislosti Ukrajiny… Co z toho?“ soudí majitel autoservisu, který jen zázrakem neshořel na popel, když separatisté ustupovali před ukrajinskými vojáky. Zatím tady v Krásném Limanu jen menší část lidí postřehla, že se v zemi něco mění. I když jde o změny spíš evoluční než revoluční.

Premiér a prezident vítězí

Ukrajina má staronové politické lídry – jsou jimi premiér Arsenij Jaceňuk a prezident Petro Porošenko. Jejich politické strany se umístily na prvním a druhém místě, ale dělí je od sebe tak nepatrný rozdíl, že pořadí není podstatné (více o výsledcích voleb čtěte ZDE).

Pro vládu, nebo rebely? Zatímco na většině Ukrajiny ovládly volby proevropské...
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Povolební tisková konference Arsenije Jaceňuka.
Volební komise v Kyjevě sčítá hlasy odevzdané v mimořádných parlamentních...

Blok Petro Porošenko a Jaceňukova Národní fronta mají dohromady skoro 44 procent hlasů. Největšími outsidery voleb jsou komunisté. Dokonce ani na východě, kde jsou proruské nálady a kde je větší nostalgie po Sovětském svazu než v jiných částech země, se komunistům nepodařilo získat podporu.

K TÉMATU:

Východ je z hlediska voleb rozdělen na dvě části – ta, kterou kontrolují ukrajinské ozbrojené síly, odvolila řádně v neděli. Druhá část, v níž jsou pány separatisté, bude volit své vlastní, separatistické parlamenty až 2. listopadu.

Území kolem frontové linie je na tom ze všeho nejhůř. Tyto obce se často stávají cílem palby, kterou mají na svědomí obě strany konfliktu. I proto měly parlamentní volby na ukrajinské straně Donbasu specifickou podobu. Lidé se buď k urnám báli přijít, nebo si myslí o parlamentních volbách organizovaných Kyjevem své – žádný parlament situaci tady na východě nezmění, jediný, kdo to může ukončit, je ruský prezident Vladimir Putin. To opakují skoro všichni obyvatelé té části Doněcké oblasti, která žije už pod ukrajinskou vlajkou.

„Jenže nikdo neví, kdy zase všechny ty vlajky budeme muset stáhnout a vyvěsit ruské. Nebo ty jejich…,“ šeptá řidič trolejbusu, který čeká, až mu zase zapnou proud. Myslí tím prapory neuznaných republik, Doněcké či Luhanské. Přiznává, že 11. května, kdy oblast ještě ovládali separatisté, šel poslušně k urnám, aby v obskurním referendu vyjádřil svou vůli – připojit se k Rusku. „Tehdy to vypadalo, že pro nás bude lepší, když nás bude financovat a řídit Moskva. Ale teď už asi bude rozumnější zůstat pod Kyjevem,“ soudí.

Separatista vyvěšuje v Doněcku vlajku Novoruska.

Vlajka samozvané Doněcké lidové republiky.

Není tady sám, kdo čekal, že Rusko poskytne Donbasu výraznější pomoc a rychle ho k sobě připojí, jako to učinilo s Krymem. „Dávají bláznům do rukou rakety a posílají jim ruské tanky, to tu nepotřebujeme,“ zlobí se důchodce Roman Vasiljevič, bývalý hlavní inženýr metalurgického závodu. „A když nás tedy Moskva nechce, ať nás nechá být. My si to už urovnáme sami.“

Nejen on potvrzuje, že těsně před volbami proruská strana významně posílila vojenské pozice v některých částech Doněcku – z Ruska sem údajně dorazila další kolona tanků. Vedení separatistů prohlásilo, že se brzy vydá na klíčová města oblasti Kramatorsk a Slavjansk.

Východ pro Janukovyčovy lidi

Obavy z příchodu rebelů tzv. Doněcké lidové republiky mají v Krasnolimanském okrese všichni. I proto se tady lidé k volbám nehrnuli. Zatímco v ostatních částech Ukrajiny překročila účast lehce 50 procent, na východě dorazila k volbám jen třetina lidí. A dali hlas většinou těm, které dobře znají – představitelům někdejší Strany regionů Viktora Janukovyče, i když se nyní seskupili v novou stranu Opoziční blok. Ten na východě se skoro 40 procenty jasně zvítězil, ačkoliv na západě ho nevolil prakticky nikdo.

 „Říkají, že se vrátí,“ tvrdí Jelena, která v létě přijela k příbuzným do Krásného Limanu z Doněcku. „Ne že by Porošenko byl nějaký výjimečný poctivec, ale já ho volila. Myslím, že jediný dokáže vyjednat mír s Putinem,“ říká matka desetiměsíčního chlapce a sedmileté holčičky. Její maminka zůstala „tam“, v Doněcké lidové republice. „Už se nechce na stará kolena nikam stěhovat. Radši tam umře. Já jsem sice Ruska, ale ukrajinská patriotka. Ruskou vlajku mě nikdo vyvěšovat nedonutí.“

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...