Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dávka arogance. Pan Mynář asi chlastá jako jeho šéf, vzkazují poslanci hradnímu kancléři

Česko

  6:15
PRAHA - Vodu kázat a víno pít. Padni komu padni. Dávka arogance a velkého sebevědomí. Smutné. Tak v anketě serveru Lidovky.cz komentovali poslanci vyjádření kancléře Vratislava Mynáře, že své majetkové přiznání už nikdy nezveřejní. Společným jmenovatelem došlých odpovědí je přitom heslo: všichni jsou si před zákonem rovni.

Vratislav Mynář foto: MAFRA - Dan Materna

Neukážu a neukážu. Nejsem tu od toho, aby mě k přiznání vyzýval každý Ferda Mravenec, říká Mynář

„A proč bych to dělal?“ reagoval tento týden Vratislav Mynář na dotaz, zdali serveru Lidovky.cz poskytne své majetkové přiznání za rok 2014. Prý ho odevzdal - stejně jako to předchozí, které ještě slavnostně odnesl do Poslanecké sněmovny - na legislativně právní odbor pražského Hradu. 

„Já jsem naplnil zákon jak jsem měl, je odevzdané, jednou jsem ho zveřejnil, dvakrát opakovaný vtip není vtipem,“ dodal kancléř s tím, že ani v budoucnu čestné prohlášení o majetku k dispozici dávat nebude. „Já už jsem to gesto udělal.“

Server Lidovky.cz proto oslovil poslance a poslankyně s anketní otázkou. Zde přinášíme reakce těch, kteří do uzávěrky tohoto textu odpověděli.

  1. Co říkáte na to, že kancléř Vratislav Mynář nezveřejní majetkové přiznání za rok 2014, ale ani žádné další?
  2. Co by v tomto případě měl podle Vás udělat prezident Miloš Zeman, který bojuje za poměrně přísný zákon o majetkových přiznáních?

Karel Šidlo

Karel Šidlo (KSČM)

1. Považuji to za nepřijatelné stanovisko. Všichni, kdo jsou placeni z veřejných peněz, mají majetková přiznání veřejně dostupná.

2. Zcela určitě by měl problém řešit se svým podřízeným.

Martin Komárek (ANO)

Martin Komárek (ANO).

1. Myslím, že všechny mzdy, které jdou z veřejných prostředků, by měly být transparentní. Politici a vysoce postavení úředníci, jako je kancléř Mynář, by měli podávat majetková přiznání v době příchodu do funkce a v době odchodu z ní.

2) Nemyslím si, že prezident Zeman bojuje za majetková přiznání pro všechny občany, nýbrž od určité výše majetku. Osobně jsem přesvědčen, že nejlepším prostředkem proti nelegálním ziskům je zákon o prokazování původu majetku, který doufám schválíme co nejdříve a ten se bude týkat i pana Mynáře, kterému jinak jeho jmění a rodinné štěstí přeju.

Vlastimil Vozka (ANO)

Jedná se o množství chybných prohlášení od pana kancléře. Jsem přesvědčen,že pan prezident je dostatečně akční, aby si udělal pořádek.

Poslanec za TOP 09 Herbert Pavera.

Herbert Pavera (TOP 09)

1. Stejně jako na každého veřejného činitele, tak i na pana Mynáře se vztahuje zákon o střetu zájmu a neslučitelnosti některých funkcí (§2 odst.2, písmeno d) vedoucí organizační složky státu), v současné době porušuje zákon a měla by mu být uložena pokuta ve výši 50 000,-Kč. A to i opakovaně!

2. Pan prezident káže vodu a pije víno. Druhé kritizuje a sám si neumí udělat pořádek mezi svými spolupracovníky. A měl by proto i sám zvážit, zda by měl zůstat i nadále ve své funkci prezidenta.

Jiří Junek (KDU-ČSL)

Mynář mele stále dokola a mě, s odpuštěním, to jeho plácání již nebaví. Co by měl udělat pan Mynář i pan prezident všichni víme, ale co pan prezident skutečně udělá, také všichni víme: NIC. Slovy klasika: je to marný, je to marný, je to marný...

Poslanec za TOP 09 Jan Farský.

Jan Farský (TOP 09)

Pan prezident se musí předně omluvit všem svým voličům. A potom musí odvolat Mynáře. Pokud nedokáže odvolat Mynáře, musí odstoupit sám. Protože jestli prezident nemá sílu plnit své sliby a být sám příkladem, znamená to, že buď není ve své vůli svobodný a není tak schopen v zájmu občanů České republiky vykonávat funkci prezidenta. Nebo že lidem nestydatě lže? Pak prezidentem také být nemůže.

Poslanec za KSČM Josef Zahradníček.

Josef Zahradníček (KSČM)

1. To se nedá komentovat.

2. Necháme se překvapit. Snad na jeho vyjádření nebudeme čekat dlouho.

František Vácha (TOP 09)

1. Pan kancléř by měl postupovat podle současných zákonů. Pokud mu to nařizují, pak ano, pokud ne, nevidím důvod ke zveřejňování.

2. Nehodlám v tomto případě panu prezidentovi radit, co má dělat. To by bylo přece úplně zbytečné, nemyslíte?

Miloslav Janulík (ANO)

Pan Mynář asi chlastá jako jeho šéf. Zákon platí pro všechny stejně!!!! A prezident? Co více sedí než, že „vodu káže pít, sám víno pije“.

Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09.

Marek Ženíšek (TOP09)

1. Od kancléře prezidenta republiky Mynáře jsem ani nic jiného nečekal.

2. Prezident by měl kancléře, kterého si vybral, vyměnit. Otázkou je, jestli to v daném případě lze. Často to totiž vypadá, že spíš kancléř si vybral svého prezidenta a ne naopak.

Poslanec Ivan Gabal za KDU-ČSL

Ivan Gabal (KDU-ČSL)

Nevíte prosím, proč kancléř Mynář ještě nedostal bezpečnostní prověrku? Nesouvisí s tím i odpověď na vaše otázky?

Ivan Pilný (ANO)

Arogantní chování v takovéto funkci máte buď geneticky zakódované nebo vám jej někdo toleruje. Čímž odpovídám i na druhou otázku. Taky se říkává vrána k vráně sedá.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek

Jiří Běhounek (ČSSD)

1.Nemám žádného komentáře k této otázce, bohužel není první a asi ani poslední, kdo takto postupuje.

2. Nebudu prezidentovi radit co má dělat. To je na něm.

Petr Gazdík

Petr Gazdík (TOP 09)

1. Zveřejnění přírůstků majetku pana kancléře podle současného zákona o střetu zájmů vůbec nic neřeší – a pan kancléř to ví, takže je to jen hra s námi se všemi. Takže pídit se po jeho oznámení o majetku za rok 2014 je zbytečné. To, co po něm požadujeme, je skutečné majetkové přiznání, tedy přiznání veškerého majetku. To teď navrhujeme v novele o střetu zájmů, podle které by to museli udělat všichni ústavní činitelé a vysocí úředníci. Zatím to pan Mynář ze zákona dělat nemusí, ale nic mu nebrání v tom, aby to udělal dobrovolně – zvlášť, je-li v situaci, kdy jsou pochybnosti o jeho majetku.

2. Prezident Zeman by mu to měl jednoduše nařídit. Chce-li, aby na vyžádání finančního úřadu doložil kterýkoliv občan původ svého majetku, tím spíš bych čekal, že to bude požadovat po svém kancléři, potažmo po celém svém nejbližším okolí. Zvlášť, jsou-li tu pochybnosti, mnohokrát zmíněné v médiích. V opačném případě si musím myslet, že prezidentu Zemanovi nezáleží ani na jeho osobní prestiži, ale žel ani na vážnosti a prestiži prezidentského úřadu jako takového.

Poslanec za ANO Matěj Fichtner.

Matěj Fichtner (ANO)

1. Pokud mu to zákon neukládá, je rozhodnutí o zveřejnění/nezveřejnění na něm. Nicméně z principu by čestné prohlášení (špatně uvádíte termín „majetkové přiznání“) podle zákona o střetu zájmů podávat měl. Pokud zákon obsahuje mezeru v tom smyslu, že není určeno evidenční místo, měl by být zákon novelizován (což se, pokud vím, děje).

2. Prezidentovi radit nebudu, je volen přímo občany této země, nikoliv Poslaneckou sněmovnou.

Poslanec za ANO Ladislav Okleštěk.

Ladislav Okleštěk (ANO)

1. Předně je to věc jeho svědomí a postoje, možná se pletu, ale připadá mi to jako jistá dávka arogance a velkého sebevědomí.

2. Uplatnit jím často proklamovaný princip „padni komu padni“.

Markéta Adamová (TOP 09)

Poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová.

1. Zákony platí pro všechny. Ukazuje se však, že si pan Mynář vykládá zákon o střetu zájmu po svém. Je přirozené, že se pak lidé ptají, proč tak činí. Zakrývá tím své majetkové nesrovnalosti, nebo snad jiné závažnější kauzy? Hradu podobné spekulace neprospívají a pan kancléř jim může předejít pouze tím, že svá majetková přiznání bude zveřejňovat.

2. Není možné se neustále zabývat hradními problémy, které způsobuje kancléř Mynář. Pokud se s nimi nedokáže vypořádat sám kancléř, měl by se s nimi vypořádat prezident a s kancléřem se rozloučit. Nejen kvůli pochybně nabytému majetku pana Mynáře a jeho odmítání doložit majetková přiznání, ale především kvůli stále chybějící bezpečnostní prověrce.

Miroslava Němcová (ODS)

Miroslava Němcová

1. Pan kancléř považuje majetkové přiznání za gesto nikoli za akt, který mu dodává věrohodnosti a zvyšuje prestiž hradní kanceláře. Dokazuje to, že na dobré pověsti kanceláře prezidenta republiky mu nezáleží.

2. Jestliže kancléř nerespektuje, kde je jeho místo, představuje bezpečnostní riziko a snižuje úroveň prezidentské kanceláře, co asi by měl prezident udělat? Okamžitý odchod z funkce je jediné řešení. Ale je to marné: hlava státu to vše ví, ale z nějakého důvodu to toleruje. Pravděpodobně jsou ve hře „jiné kvality“ pana kancléře a ty rozhodují. Jinak by se kancléřem nestal.

Martin Kolovratník je jedním z kandidátů na post ministra dopravy

Martin Kolovratník (ANO)

1. Čím více pan kancléř zapírá, tím větší budí podezření. Jeho chování ve stylu „nejlepší obranou je útok“ považuji za drzost a výsměch Poslanecké sněmovně. Kancléř Mynář si asi neuvědomuje, že rozpočet kanceláře prezidenta (a tedy nepřímo i jeho plat) schvalují poslanci. Pokud tuto rétoriku nezmění, budu jednoznačně pro snížení tohoto rozpočtu. Všichni poslanci dávají majetková přiznání automaticky, stejně automatické to musí být pro členy prezidentské kanceláře.

2. Zmíněná rétorika činí v mých očích kroky prezidenta Zemana nedůvěryhodnými. Prezident by měl svým podřízeným buď jednoznačně nařídit, aby majetky přiznali, nebo se s nimi rozloučit. Ve všech ostatních případech nemohu jeho podporu zákona o majetkových přiznáních brát vážně a nemohu mu věřit.

Olga Havlová, členka Věcí veřejných zvolená za hnutí Úsvit přímé demokracie.

Olga Havlová (Úsvit)

Prezidentský kancléř, když nastupoval do své funkce, si musel uvědomit, že už není soukromá osoba, ale osoba veřejná a tudíž se na něho vztahuje i zákon o majetkovém přiznání. Za to, že svým chováním zákon obchází, by ho pan prezident měl upozornit důrazně, že je to jeho zákonná povinnost a v případě, že tak neučiní, měl by ho pan prezident opět postavit do pozice soukromé osoby. A jestliže kdokoliv z veřejných osob zjistí, že někdo jedná protizákonně, je jeho zákonnou povinností podat trestní oznámení. V tomto případě je na prvním místě pan prezident, tak ať si na hradě udělá pořádek, tudíž i se svými podřízenými. Jen tak národ přesvědčí, že to s tímto zákonem myslí vážně.

Poslanec za Úsvit Jaroslav Holík.

Jaroslav Holík (Úsvit)

1. Pan Mynář je, stejně jako všichni politici, placen z peněz daňových poplatníků. Poplatníci, jakožto naši zaměstnavatelé mají právo znát základní informace o našich příjmech. Svým postojem pan kancléř v mých očích hodně klesl.

2. Pan prezident by měl pana Mynáře ke zveřejnění příjmů důrazně vyzvat.. Pokud opět odmítne, měl by svému kancléřovi minimálně sáhnout na pohyblivou složku mzdy, popřípadě užít ještě důraznější sankce.

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa ČSSD.

Antonín Seďa (ČSSD)

1. Zákony této země, i kdyby měly chyby, platí pro každého. Pan kancléř se chová arogantně a podle mého názoru má povinnost stejnou jako zákonodárci. Jsem přesvědčen, že by pan prezident měl konat a pana kancléře propustit ze svých služeb. V. Mynář totiž škodí nejen sám sobě, ale zejména panu prezidentovi M. Zemanovi.

2. Pan prezident by měl mít stejný metr na všechny. Dokonce bych řekl, že by měl být na své nejbližší spolupracovníky přísnější. A co by měl pan prezident udělat? Na to jsem odpověděl v první otázce.

Poslanec ODS, exministr zemědělství Petr Bendl

Petr Bendl (ODS)

1. Z odpovědi je cítit příliš mnoho arogance. Divím se, že to prezidentovi nevadí.

2. Měl by jít příkladem a šéfa své kanceláře vyzvat, ať tak učiní nebo jej vyměnit.

Jaroslav Lobkowicz (TOP09)

1. Všichni lidé jsou si před zákonem rovní, někteří jsou si ale rovnější. Je to smutné, ale je to tak.

2. Pan president má možnost se rozhodnout dle svého mínění, nikdo z nás mu do jeho rozhodování nemá co mluvit, ať se nám to líbí nebo nelíbí.

Poslanec Jiří Koskuba za ČSSd.

Jiří Koskuba (ČSSD)

Ve vší úctě, proč si tímto věčným kancléřským tématem kazit prázdniny? Na druhé straně nutno uznat, že Hrad k němu přistupuje v duchu jisté dávné tradice: vodu kázat a víno pít. Možná i proto nakonec ta nová dohoda s katolickou církví.

Lubomír Toufar (ČSSD)

Lubomír Toufar (ČSSD)

1. Je to smutné.

2. Pan prezident coby velký zastánce zákona o majetkových přiznáních měl již dávno řešit osobu pana Mynáře i s ohledem na absenci jeho prověrky.

Poslankyně za TOP09 Nina Nováková.

Nina Nováková (TOP 09)

1. Pan kancléř Mynář o sobě tímto způsobem podává mnohem důležitější informace, totiž, že svůj post nechápe jako službu, že nepřijal prostý fakt: člověk ve veřejné funkci musí mít svou osobní morální laťku výš, než jen nechovat se nezákonně. Pan kancléř podává stále důkazy o svém přesvědčení, že moc přináší právo na aroganci.

2. Od pana prezidenta již od začátku jeho volebního období nečekám smysluplná, konstruktivní, či dokonce ušlechtilá řešení. Vnímám ho jako člověka, který ze zásady neměří všem stejně.

Jan Chvojka (ČSSD)

Jan Chvojka, poslanec ČSSD.

1. Je pravda, že po přečtení zákona jsem toho názoru, že pan kancléř zákonnou povinnost nemá. Morální povinnost ale jako vysoký státník úředník má a tudíž by měl přiznání zveřejnit dobrovolně. Jinak připadá v úvahu rychlá změna zákona a narovnání tohoto podivného stavu, kdy ostatní významní státní činitelé takovou povinnost mají a kancléř prezidenta ne.

2. Pan prezident by měl na svého kancléře apelovat, aby přiznání zveřejnil, zvláště když jde o vlajkovou loď pana prezidenta, potažmo strany SPO, jejímž je pan kancléř významným členem. Jinak nelze brát jejich proklamace úplně vážně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!