Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Dcera rudého kata Vaše rozdala 400 tisíc po otci. Stále mě pronásleduje, říká

Česko

  17:39
Dcera komunistického prokurátora Karla Vaše věnovala dědictví po otci na dobročinné účely. Celkem se jedná o částku 400 tisíc korun. "Jsem otcem stále v myšlenkách pronásledovaná," uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz. Soudce Vaš zemřel loni v prosinci v 96 letech.

V sobotu 8. prosince zemřel v 96 letech bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš foto: ČTK

Lidovky.cz  Proč jste se rozhodla věnovat dědictví po otci na dobročinné účely?

Celý život jsem očekávala od otce normální citový vztah, prostě lásku otce k dceři. Nepřestávala jsem v ni doufat. A protože až do poslední chvíle jeho života jsem se jí nedočkala, tak teď mohu říct, že toho nebyl schopen - neměl v sobě normální lidské city. A ani o tom nevěděl. Dokázal svými projevy rodině moc ubližovat. O penězích nikdy nemluvil, tvrdil, že jsou mu lhostejné, přesto byl na ně velmi skoupý. Možná chtěl penězi, které po své smrti zanechal, projevit nějaký cit ke mně. Nevím, ale nedělají mne radost. Nepřestanu se stydět za jeho činy, nemohu je nijak odčinit a to je na tom hrozné. Je zcela přirozené, že použiji jeho peníze nějak smysluplně, tak, jak to otec nedovedl.

Lidovky.cz  Jakou částku jste se rozhodla rozdat?

V těchto dnech jsem zaslala finanční dary v hodnotě 400 tisíc korun. Je mně vytýkáno,že nemyslím na svoji rodinu, že bych si jich měla užít sama... Jak si mohu užít peníze otce bez jeho lásky?

Karel Vaš s manželkou a dcerou

Lidovky.cz  Komu jste peníze darovala? A proč právě jim?

Víte, potřebných lidí a institucí je opravdu plno. Vybírala jsem si hlavně takové skupiny, jejichž práce si vážím, a potom aby nějakým způsobem vedly k mému otci. Protože ctím práci historiků, tak jsem vybrala sdružení Post Bellum a Conditio humana. Mapovat historii je pro budoucí generace důležité. Je to mravenčí práce, která je navíc stěžována stále nepřístupnými materiály čí účelně zkreslenými fakty.

Část jsem také odeslala Dcerám 50. let, které v životě trpěly právě důsledkem hrůzných činů tehdejších lidí u moci, tedy i děsivou aktivitou mého otce. Jak říká Jana Švehlová - zakladatelka a organizátorka projektu Dcery.cz - já jsem dcera těch druhých.

Část peněz poslouží na anglický překlad knihy Přátelství navzdory Hitlerovi od Judity Matyášové, která vyhledává osudy 80 židovských dětí, které za války vycestovaly za svobodou do Skandinávie, aby se zachránily před nacismem. Otec odmítal vzpomínat na osud své sestry a matky, které na rozdíl od něj nedokázaly před holokaustem utéct, a svůj židovský původ tajil. Ať tedy jeho prostředky napomohou dozvědět se víc o podobných osudech.

Lidovky.cz  Po premiéře filmu o vašem otci v únoru jste prohlásila, že část peněz pošlete i na charitu...

Když mi byl 1 rok, otce zavřeli, jeho vojenská kariéra skončila a rodina zůstala odkázána na pomoc druhých. Proto část peněz odešla Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. Vidět ty smutné oči dětských pacientů, to nemůže nechat bez odezvy snad nikoho. Chtěla jsem taky přispět na nějaký památníček generála Heliodora Píky, ale bojím se, že by to mohlo být chápáno jako necitlivé gesto, a to jsem nechtěla. Syn pana generála Píky doktor Milan Píka ví, co jsem s otcem prožila, mluvili jsme o tom spolu.

PSALI JSME:

Lidovky.cz  Obdarovaní předem souhlasili s přijetí peněz, které jste po Karlu Vašovi zdělila?

O daru předtím nikdo nevěděl. Zaslala jsem jim peníze s prosbou, aby dar přijali. Protože bych rozuměla i tomu, kdyby se rozhodli tyto peníze odmítnout. Rozhodnout se musejí oni sami.

Lidovky.cz  Jste jediná z příbuzných lidí, kteří za minulého režimu páchali zločiny, kdo se k takovému kroku rozhodl. Myslíte, že svým krokem inspirujete i další lidi, kteří se nacházejí v podobné situaci?

Bylo by hezké v to doufat. Minulost nezměníme, ale myslím si, že to patří k vyrovnání se s ní. Měli bychom být více všímaví k okolí, umět se navzájem chápat, dělat druhým radost, umět druhé ocenit. Třeba mně někdo porozumí a druhému pomůže třeba jen hezkým slovem.

Lidovky.cz  Proč jste se rozhodla zůstat v anonymitě?

Nejraději bych vůbec nic takto nezveřejňovala, jsou lidé, kteří s mým otevřeným jednáním nesouhlasí a já je naprosto chápu. Dnes jsou lidé nedůvěřiví, nedokáží se v mediálních zprávách správně vyznat. Chci zůstat v anonymitě a myslím, že je to tak správné, protože o mě tu vůbec nejde. Na otázky médií reaguji výjimečně, protože chci doufat, že to co dělám, napomůže aspoň symbolicky k popsání něčeho, co se nesmí opakovat. 

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Změnil se v něčem zásadně váš život po smrti vašeho otce?

Po smrti otce se bohužel můj život zatím nezměnil. Přesto doufám, že větší vnitřní klid přijde. Jsem otcem stále v myšlenkách pronásledovaná, poslední léta, kdy jsem se s ním častěji vídala mě poznamenala. Snažila jsem se mu klidně naslouchat, cítila jsem k němu velký soucit. Oplácel mně to ale opačým způsobem a to mě ničilo a dosud ničí, to stigma budu mít asi napořád. Rozhodně se ani ve svých 63 letech nedokážu cítit nad tím vším povzneseně. 

Kdo byl Karel Vaš?

Karel Vaš u soudu (archivní foto z roku 2002).

Karel Vaš se narodil 20. března 1916 v Podkarpatské Rusi. V 17 letech vstoupil do KSČ. Po roce 1948 se stal prokurátorem a vyšetřujícím soudcem.

Podle policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se Vaš jako prokurátor Vrchní vojenské prokuratury v Praze a pak jako vyšetřující soudce pražského státního soudu významně podílel na nezákonném odsouzení Píky k trestu smrti v roce 1949. Na smrt poslal víc než 20 nevinných lidí, dalším stovkám zničil život. Nepřímo zodpovídá za masakr v Postoloprtech

Proces s Píkou, představitelem zahraničního československého protinacistického odboje, byl podle policie vykonstruovaný. Vaš podle vyšetřovatele například zařadil do Píkova spisu falešný dokument o tom, že generál pracoval pro britskou zpravodajskou službu. Vaš vinu popíral, stíhání před lety v knize označil za perzekuci.

Trest smrti navrhoval Vaš také v mnoha dalších kauzách. Političtí vězni mu přezdívali "soudce kat". Později se paradoxně sám stal obětí komunistické justice. Kvůli údajné velezradě strávil čtyři roky ve vězení. V roce 1956 jej rehabilitovali, poté pracoval jako úředník a novinář.

Začátkem roku 2013 měl premiéru snímek Vrahem z povolání historika Pavla Palečka a režiséra Jana Bělohlavého, který ukazuje Vašovy hrůzné činy. 

Zdroj: ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!