Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Děkan FAMU se za zásah dočkal omluvy. K ostatním incidentům ale policie mlčí

Česko

  18:32
PRAHA - Po incidentu na FAMU přispěchala policie téměř obratem s prošetřením a dokonce i omluvou do rukou děkana. Jenže k ostatním policejním zákrokům proti lidem s tibetskými vlajkami prezidium mlčí a odmítá je komentovat. Prý zatím. „Uděláme tiskovou konferenci,“ slibuje policejní prezidium.

Policisté odvádí aktivisty, kteří se pokoušeli vyvěsit tibetské vlajky místo čínských. foto:  Michal Šula, MAFRA

Zásah kriminalistů proti tibetským vlajkám na FAMU rozlítil děkana Pavla Jecha natolik, že požádal ministra vnitra Milana Chovance, aby celou záležitost prošetřil. A po zhruba dvou týdnech přispěchal policejní prezident Tomáš Tuhý s vysvětlením: špatná komunikace a přílišná horlivost policistů, vysvětloval zákrok na akademické půdě a v třístránkovém dopise ještě rovnou připojil omluvu (více čtěte ZDE).

Nad poměrně svérázným vysvětlením se v rozhovoru pro Lidovky.cz podivil také sám děkan Jech. „

Přišli, omluvili se a snažili se to vysvětlit, byli slušní, to vítám. Ale celé mě to moc nepřesvědčilo. Ale u nás se toho moc nestalo, co ti ostatní?“ ptá se Jech v rozhovoru, který si můžete přečíst ZDE.

Vítající Číňané drží transparent na Hlávkově mostě.

Sám děkan Jech si myslí, že FAMU na sebe pozornost policejních špiček i médií přitáhla zejména kvůli obraně svobody akademické půdy. Jenže to nebyl jediný incident proti tibetským vlajkám, kde policie zasahovala.

K těm dalším ale policejní prezidium mlčí. „Děkuji za váš zájem. Připravujeme tiskovou konferenci, na které se budete moct doptat, měla by se uskutečnit do konce pracovního týdne,“ uvedla mluvčí Jana Macalíková. Dotaz, zdali si i další policejní zákroky lze vysvětlit „špatnou komunikací a přílišnou aktivitou“, zůstal bez odpovědi.

Dráždivý Tibet

Redakce policejní prezidium žádala o vysvětlení k jednotlivým incidentům, které se v období návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze odehrály. A zdali i ty lze omluvit komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů.

Jak například informoval server Lidovky.cz, horlivě postupovala policie například u pražského hotelu Hilton, kde byla čínská delegace ubytována. V jedné z protějších administrativních budov se totiž v okně objevila vlajka Tibetu a následně na místo dorazili i kriminalisté s požadavkem, aby byla vlajka okamžitě odstraněna (celý příběh si můžete přečíst ZDE).

„O omluvu jsem nežádal, tak se mi ani nikdo neomlouval. Neposílali jsme ani stížnost na generální inspekci. Jen jsme to mediálně sdíleli,“ uvedl pro server Lidovky.cz Karel Z., který vlajku naproti Hiltonu spolu se svým kolegou vyvěsil. Svůj příběh proto poslal Martinu Bursíkovi a Kateřině Jacques, aby je podpořil při jejich chystaném kroku podat správní žalobu.

V množství je síla

  • S policejní represí se setkal i advokát Jiří Švejnoha, který se procházel po Nuselském mostě s tibetskou vlajkou. Když ho strážci zákona chtěli legitimovat, právník se bránil a chtěl znát důvod. Policisté mu nakonec řekli, že jeho totožnost musí ověřit, protože by mohl potenciálně ohrozit bezpečnost.
  • Kuriózně si policejní hlídky počínaly také na Kampě, kde Barbora Gardelková z okna vyvěsila tibetskou vlajku tak, aby ji čínský prezident viděl. Strážci zákona ale přinesli štafle, prapor sundali a ženě ho vrátili až večer, když už byl Si Ťin-pching pryč. Upozornil na to týdeník Respekt.
  • Na služebně se ocitla také žena, která bydlí v Evropské ulici. Ta se ale potyček vůbec neúčastnila. Vyšla se pouze podívat před dům, kde právě probíhaly střety mezi aktivisty a Číňany.
  • Na návštěvu čínského prezidenta nebude v dobrém vzpomínat ani fotografa a kameraman Ondřej Mazura, který mezi příznivci čínského prezidenta na Evropské třídě chodil s tibetskou vlajkou. Číňané ho napadli, policisté ale zadrželi jen jeho a odvezli ho k výslechu. Ze služebny ho po chvíli pustili.

Podobný postup ostatně zvolil také Petr Dauš. Ten v pražském parku Velvarská u Evropské ulice nainstaloval billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem, který nesl nápis: „Tady jsou doma tito pánové.“

Ani on se krátce nato nevyhnul konfrontaci s kriminalisty. Ti dokonce zazvonili přímo u něj doma, že prý vozík, na kterém billboard je, „nesplňuje jakési, blíže nespecifikované technické požadavky a ať ihned zakročím, asi ať ho odvezu“ (popis incidentu najdete ZDE).

„Nejdřív jsem to zavrhl s tím, že je to hloupost, ale těch příběhů bylo víc a asi to úplně pitomost nebyla. Proto uvažuji o tom, že si budu stěžovat,“ uvedl s odstupem času Dauš s tím, že konkrétní podobu své stížnosti ještě nepromýšlel.

„Když vás doma někdo navštíví, kvůli takové blbosti, navíc kriminální policie, to mi přijde divný. A když vás vyženou na místo k vozíku a vy čekáte na to, až velení policie rozhodne, zdali je vozík technicky způsobilý, či nikoli, to je prostě zvláštní,“ doplnil Dauš.

  • „Materiál, mimo jiné, výslovně zdůrazňuje nedotknutelnost práva na svobodné vyjádření projevu a názorů. Stejně tak uvádí, že samotné vyvěšení vlajek, například vlajky Tibetu, není protiprávním jednáním a nezakládá tak oprávnění Policie ČR k provedení jakéhokoliv služebního úkonu. Výslovně dále uvádí, že projevovat názory opačné názorům oficiálně přijímané delegace není v rozporu s právním pořádkem ČR,“ argumentuje policejní prezident Tuhý v dopise.

Generální inspekce zatím přijala jen několik podnětů v řádu jednotek. „Jednalo se o jednotlivá oznámení od občanů, ta jsou průběžně vyhodnocována podle obsahu a doposud žádný z těchto podnětů nezůstal v působnosti inspekce,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Radka Sandorová s tím, že inspekce materiály předala do působnosti příslušných orgánů.

A pod zámkem drží policejní prezidium také instruktážní dokument pro příslušníky bezpečnostních složek, který v dopise pro děkana FAMU zmiňuje policejní prezident Tuhý (viz box vpravo).

Demostrace za svobodný Tibet míží na Pohořelec.
Michaela Krausová na protestu proti návštěvě čínského prezidenta.

Zeman policisty ocenil

  • Za zásahy při návštěvě čínské delegace v Praze i při loňských oslavách 17. listopadu se policistům rozhodl poděkovat prezident Miloš Zeman. Na sociální síti to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
  • Zeman v souvislosti s policejními zásahy při čínské návště zmínil, že bezpečnostní složky zabránily "projevu duševně nenormálních lidí".
  • „Váš nevděčný úděl často spočívá v tom, že bráníte v projevu duševně nenormálních lidí a tím jste tak trochu podobní psychiatrům,“ uvedl Zeman při slavnostní akci na Pražském hradě.
  • LIDOVKY.CZ: Zeman děkoval policistům za zásahy: Bráníte projevům duševně nenormálních lidí
Autor: