Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dělníci trpí i v Rusku. Úřady v Soči internovaly stovky migrantů

Svět

  10:02aktualizováno  13:25
MOSKVA - Ruské úřady na stavbě olympijských objektů v černomořském Soči internovaly stovky nelegálních přistěhovalců a drží je v nelidských podmínkách. Cizinci, kteří do Soči přijeli za prací, tráví v provizorních táborech dny a týdny bez právní pomoci, často i bez řádné stravy a lékařské péče, konstatovala zpráva organizace Human Rights Watch.

Dělníci na stavbě olympijského areálu v ruském Soči foto: Reuters

Soči bude příští rok v únoru hostit zimní olympijské hry a na významnou událost se pečlivě připravuje. Moskva investovala desítky miliard rublů do budování sportovních objektů, dopravní infrastruktury a ubytovacích kapacit. Z černomořského letoviska na úpatí Kavkazu se stalo obrovské staveniště, které láká tisíce nelegálních přistěhovalců z bývalých sovětských republik hledajících v Rusku práci. To se však ruským úřadům nezamlouvá.

"Je otřesné, jak se firmy v Soči chovají k pracovním migrantům. A děje se to i na klíčové stavbě olympijského areálu," říká šéfka organizace Human Rights Watch (HRW) pro Evropu a Střední Asii Jane Buchananová. "Místo aby se vláda snažila vykořisťování dělníků bránit, internuje je a vyhošťuje," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Na začátku září 2013 zahájily úřady v Soči sérii domovních prohlídek, v nichž zadržely stovky lidí. Většina z nich jsou pracovní migranti, na něž se úřady zaměřily na základě jejich neslovanského vzhledu, uvádí zpráva Human Rights Watch (HRW). Zadržené dělníky policie internovala na dvorech policejních stanic a v přeplněných dočasných celách. Některé po několika hodinách propustila, jiné však držela déle než týden a odepřela jim právní pomoc. Další byli vyhoštěni.

Dělníci staví olympijský areál v ruském Soči. Na snímku rozestavěný stadion

'Lhali mi do očí'

Mezi zadrženými byl i Uzbekistánec Nurmamatov Kulmuradov. Ten se na začátku září obrátil na místního představitele HRW Semjona Simonova v bezvýchodné situaci: jemu a další desítce jeho kolegů zaměstnavatel nechtěl vyplatit mzdu za více než roční práci. 11. září Kulmuradova zadržela policie a obvinila jej z porušení imigračního zákona. Podle Simonova se o dělníky zadržené v provizorních věznicích prakticky nikdo nestaral. Někteří z nich vypověděli, že několik dní nedostali jídlo, neměli kde spát a nebyli chráněni před deštěm a chladem.

Kulmuradov byl spolu s dalšími dvaceti dělníky (a stovkami dalších migrantů) vyhoštěn, a to po narychlo konaném soudním procesu, kde neměl k dispozici ani právníka, ani tlumočníka. Simonov sice kontaktoval advokáta Alexandra Popkova, ale zatímco oba muži čekali před soudní síní, Kulmuradova dovnitř přivedla eskorta zadními dveřmi.

Popkov chtěl zastupovat i další dělníky (jen na dvoře hlavní policejní stanice v Soči jich bylo kolem dvou stovek), ale policisté mu to znemožnili. Ba co víc, popřeli, že vůbec někoho zadržují. "To, čeho se dopouštějí, se snaží utajit. Policie mi opakovaně tvrdila, že na dvoře nikdo není, a lhala mi tak do očí - sám jsem tam ty lidi viděl, seděli tam v chladu a byli naprosto bezprizorní," uvedl Popkov. Na postup ruských úřadů si Popkov stěžoval v kanceláři prokurátora, odpověď však zatím neobdržel. 

Bez peněz a smlouvy, bez zastání

Na stavbě olympijského areálu v Soči pracují desítky tisíc dělníků. Mnohým z nich zaměstnavatel nevyplácí mzdu a neposkytuje jim ani pracovní vízum, natož smlouvu. Navíc jim zadržuje osobní doklady, a dělníci, kteří se snaží domoci svých peněz, se tak dostávají do patové situace. Někteří se zaměstnavateli odvážili čelit, ale ten je následně udal úřadům a nechal je zadržet nebo rovnou vyhostit.

Zátahy na přistěhovalce jsou četnější od počátku září, kdy se v Soči očekávala inspekce Mezinárodního olympijského výboru (MOV), uvedla HRW. "Násilné razie probíhaly doslova před nosem inspektorů MOV, ale olympijský výbor o nich mlčí," komentovala situaci šéfka HRW pro Evropu a Střední Asii Jane Buchananová.

Ruské ministerstvo vnitra podle agentury Reuters na výtky HRW nereagovalo, městská správa v Soči existenci táborů pro zadržené imigranty popírá.

Rozestavěný olympijský areál v ruském Soči

A co zákon?

Situaci kolem přistěhovalců z Kavkazu a Střední Asie nedávno komentoval ruský prezident Vladimir Putin. Připustil, že Rusko pracovní síly z těchto regionů potřebuje, zejména právě ve stavebnictví a službách. Každý, kdo porušuje ruské zákony, ale musí být potrestán, prohlásil Putin.

Nicméně ruské zákony rovněž říkají, že policie může podezřelého zadržet maximálně na tři hodiny, které jsou nutné k identifikaci. Poté musí dotyčného obvinit a do 48 hodin jej předvést před soudce, který rozhodne o případné další vazbě. Úřady musejí zadržené osobě umožnit neprodlený kontakt s právníkem a zajistit jí dostatečný přísun tekutin a jídla a místo k odpočinku, eventuálně nutnou lékařskou péči, upozornila organizace HRW. 

Autoři: ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...