Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Demokraté dostanou ve volbách na frak. Jejich nadějí je Hillary

Svět

  19:00
WASHINGTON/PRAHA - Američané zažívají velký volební den. Své zástupce vybírají jak do Sněmovny reprezentantů, tak do Senátu i lokálních orgánů. Demokratům přinesou výsledky pravděpodobně zklamání. Ztracený lesk by demokratickému táboru mohla vrátit Hillary Clintonová. Tedy pokud se rozhodne kandidovat na prezidentku.

Volby v USA. Demokratům nejsou průzkumy nakloněny. foto: ČTK/AP, Reuters // Koláž šk

Deset tisíc dolarů. Tolik stál lístek na zářijové předvolební setkání, které se konalo ve Washingtonu a jehož hlavní hvězdou byla bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V ceně byla večeře i fotografie s demokratickou hvězdou.

Za 32 tisíc dolarů pak mohl být zájemce kromě zvěčnění s Clintonovou posazen na jedno z předních míst. Akce nebyla z hlediska amerických tradic ničím výjimečným. V USA je běžné, že si politici takto pomáhají získat peníze na kampaň.

PSALI JSME:

Jak si však všimla americká média, Clintonová v posledních měsících podobných setkání absolvovala celou řadu. Podle CNN přitom obvykle platí, že když nějaký kandidát pomáhá v „poločasových“ volbách, tak se pak sám později rozhodne kandidovat na prezidenta. Američané v úterý vybírají mimo jiné nové složení Sněmovny reprezentantů, třetinu Senátu či guvernéry ve 36 amerických státech.

Americký prezident Barack Obama.

Všeobecně se očekává, že demokraté dostanou na frak. I kvůli tomu, že veřejnost je značně nespokojená s prezidentem Barackem Obamou. Za dva roky, kdy budou Američané volit nového prezidenta, však vše může být jinak. Naděje demokratů se aktuálně nejvíce upínají právě ke Clintonové. Ta sice zatím neřekla, zda se skutečně pokusí Bílý dům dobýt, z demokratického tábora je však nyní nejvýraznější.

ÚTERNÍ VOLBY V BODECH

  • Podle posledních průzkumů hrozí demokratům ztráta dosavadní většiny v Senátu. Kromě toho je pravděpodobné, že si opoziční republikáni udrží svou značnou převahu ve Sněmovně reprezentantů. Kongres by se tak mohl poprvé po osmi letech ocitnout plně v rukou Republikánské strany.
  • V úterních volbách má být v Senátu nově rozděleno 36 ze 100 křesel, ve Sněmovně reprezentantů je ve hře všech 435 mandátů.
  • Demokraté mají nyní v Senátu 53 svých zákonodárců. Kromě toho s nimi většinou hlasují i dva nezávislí senátoři. V nynějších volbách však republikáni podle analytiků i průzkumů pravděpodobně získají nejméně šest křesel nutných pro získání většiny v Senátu.
  • Pokud se tak skutečně stane, nebude již Obama moci bez souhlasu konzervativců určovat, kdo bude zastávat vysoké posty v jeho administrativě. Za očekávaným špatným výsledkem demokratů z velké části stojí Obamova nepopularita.
  • Kromě toho si Američané během velkého volebního úterý zvolí ve 46 státech nové regionální zákonodárné sbory a ve 36 státech a třech teritoriích vyberou nové guvernéry, mimo jiné i v Kalifornii, na Floridě a v New Yorku. V metropoli Washingtonu a dalších 172 městech budou zvoleni také noví starostové.
  • Volební místnosti se otevřely ve 12:00 SEČ a ty poslední se uzavřou až ve středu v 6:00 SEČ.

Zdroj: ČTK

„Jste připraveni?“

Během předvolebních akcí, které se konaly v posledních dvou měsících, si tým Clintonové i další demokraté dávali pozor, aby nejrůznějším spekulacím o možné kandidatuře nezavdávali moc příčin.
Výjimkou byl nedělní mítink v New Hampshire, kde Clintonová vystoupila, aby podpořila guvernérku Maggie Hassanovou a senátorku Jeanne Shaheenovou.

„Jste připraveni na Hillary?“ ptala se davu Shaheenová. Senátorka tak kromě možné prezidentské kandidatury narážela na autobus, který Clintonovou doprovázel během léta, kdy propagovala svou knihu Těžká rozhodnutí (Hard Choices). Autobus totiž nesl název, který by se dal volně přeložit právě jako Připraveni na Hillary. I v čase předvolebním toto vozidlo občas Clintonovou doprovázelo. „Hillary, Hillary,“ skandoval dav podle serveru Politico po slovech Shaheenové.

Exministryně se jen usmívala a opakovaně mávala. Clintonová však nebyla jediným členem rodiny, jenž se snažil demokratickým kandidátům pomáhat: Bill Clinton, manžel bývalé ministryně, dlouhodobě umí demokratické voliče oslovovat. Pro mnohé demokraty je stejnou modlou jako Ronald Reagan pro republikány.

Současná obliba manželů Clintonových trochu kontrastuje s tím, jak se Američané dívají na Obamu. Muž, který kdysi budil veliké sympatie, je již tolik nebere. Z části je to dané únavou, kterou každý prezident sloužící druhé volební období vyvolává. Patrné to bylo i u Clintona a Reagana. U Obamy je ale vzhledem k vysokým očekávánímdopad ještě tvrdší. Již Václav Havel v roce 2009 po setkání s ním upozorňoval, že je občas těžké „bezmezné naděje“ lidí naplnit. „Každý člověk na světě si myslí, že od zítřka začne lepší svět, a až nezačne, tak se může jejich hněv obrátit proti němu (Obamovi),“ říkal trefně Havel.

Manželé Hillary a Bill Clintonovi na archivním snímku z roku 2005.

Obamovi navíc do karet nehraje to, že i přes vzepětí ekonomiky Američané nemají pocit, že se jim daří lépe. Prezidentovy přešlapy v zahraniční politice pak celkově nedobrý dojem ještě umocňují. Clintonová, která kdysi ve srovnání s Obamou vypadala jako přízemní politička bez vize, najednou začíná bodovat.

K TÉMATU:

Otázkou však je, zda současnou příznivou situaci dokáže využít. Cesta za prezidentskou nominací skrze stranické primárky je poměrně spletitá. Její výhodou je však to, že jí pozorovatelé přikládají v zahraniční politice větší rozhodnost, než má teď Barack Obama.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!