Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ministr Chovanec: I policie musí vědět, že šibenice k demokracii nepatří

Evropa

  13:42aktualizováno  20:43
PRAHA - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje od vedení policie vysvětlení, proč nezasáhla proti účastníkům středeční demonstrace proti islámu a migraci v centru Prahy, kteří nesli makety šibenic. I policie si podle ministra musí uvědomit, že šibenice ani vyhrožování smrtí k demokracii nepatří. Premiér Sobotka označil zásah policie za absurdní.

Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z EU se konala ve středu odpoledne a začala na Václavském náměstí. foto: MAFRA - Yan Renelt

Zásah policie prověřuje odbor vnitřní kontroly. Nošení šibenic na demonstrace je však podle policie novým prvkem, u kterého se musí posoudit, jak postupovat. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

‚Vyvoďte osobní odpovědnost‘

„Každý má nárok na vlastní názor, nicméně do 21. století a do vyspělé demokratické společnosti veřejné chrastění symboly, jako jsou šibenice, ani vyhrožování smrtí nepatří. Toto si Policie ČR musí uvědomit. Stejně tak si policisté musí být vědomi toho, že každý jejich krok veřejnost sleduje a že lidé velmi citlivě vnímají, kdy a jak policisté zasahují,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení Chovanec. Současně požádal policii o vyšetření jejího postupu a „o případné vyvození personální odpovědnosti“.

Sobotko táhni. Demonstranti proti imigrantům v Praze přinesli šibenice

Nošení šibenic na demonstrace podle Macalíkové musí posoudit analyticko-legislativní odbor policie, který by měl vyřešit, jak v těchto případech postupovat. Zásah a postupy police prověřuje také odbor vnitřní kontroly, který se zabývá mimo jiné kamerovými záznamy. 

„Výsledek prošetření postupu policie vedení sdělí do konce příštího týdne,“ sdělila ve čtvrtek Macalíková. Podle policie se demonstrace proti imigraci, kvótám a za vystoupení z Evropské unie i jejich odpůrců v centru Prahy zúčastnilo asi 550 lidí. 

Oba tábory od sebe oddělili těžkooděnci. Policisté zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat pochod odpůrců imigrantů k Úřadu vlády tím, že si sedli na chodník. Tři lidé kvůli tomu skončili na policejní služebně. Čtvrtý člověk byl zadržen za údajné napadení policistů, kteří zasahovali proti ostatním zadrženým.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana si zatím na prověřovaný zásah nikdo nestěžoval. „Z dosavadních zjištění a dostupných informací nevyplývá, že by kterýkoliv ze zasahujících policistů pochybil,“ uvedl ve čtvrtek Hulan.

Projev nenávisti za dohledu policie

Po cestě k Úřadu vlády demonstranti vykřikovali hesla jako „Čechy Čechům“, „My jsme národ“ nebo „My jsme tady doma“. Účastníci, kteří varovali mimo jiné před „hordami nadržených černochů“, třímali i makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu“. Té se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Často mezi nimi zaznívalo zejména jméno premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Důsledné prošetření policejního postupu požaduje i Strana zelených. Považuje za nepřípustné, „aby radikálové otevřeně vyhrožovali komukoliv smrtí, zatímco policie neadekvátně zasahuje proti občanům, kteří s tím nesouhlasí“. Zelení to uvedli v prohlášení, které poskytli ČTK. Senátor za zelené Václav Láska míní, že tak otevřený projev nenávisti a vyhrožování v zemi dlouho nebyl, navíc v centru Prahy a za dohledu policie.

Během začátku demonstrace proti imigraci zadrželi policisté šest lidí.
Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které akci svolalo,...

Aktivista, rakouský občan českého původu Philipp Janýr, kvůli demonstraci už podal trestní oznámení na poslance Tomia Okamuru z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), hudebníka Aleše Brichtu a novináře Adama Bartoše. ČTK dnes sdělil, že dotyční se svým vystupováním na shromáždění dopustili několika trestných činů, například podněcování k nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa či rasy nebo násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Sobotka: Zásah policie byl absurdní

„Pokládám za absurdní a zvláštní situaci, že policie zasahuje vůči demonstrantům, kteří blokují cestu silně zfanatizovanému průvodu s šibenicemi v rukou, aniž by ji jakkoliv zajímaly právě tyto šibenice a to, co je s nimi spojeno. Mnohem horší je ale chování politiků, kteří se na strachu lidí z migrace a muslimů a na vyvolávání nenávisti vůči uprchlíkům snaží získat politické body či znovu vybudovat své nedávno zhroucené politické pozice,“ řekl premiér Sobotka v písemném rozhovoru pro server iDNES.

Šibenicemi se podle vlastních slov „nenechá zastrašit“. Řešení problému s uprchlíky, kteří se valí na Evropu, vidí v tom, že se evropské státy semknou a budou v zahraničních záležitostech postupovat společně. „Tomuhle nemůže žádná země čelit sama, potřebujeme silnější společnou politiku,“ sdělil Sobotka.

Autor: