Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Demonstrantka z Hongkongu: Rozejděte se, nebo budeme střílet, hrozila nám policie

Svět

  16:11
Pekingská vláda je jako mafie. Režim lidská práva nejenže nerespektuje, vůbec ho nezajímají. Hongkong má ale právo na svobodnou volbu, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz jedna z protestujících, 27letá Aureole Shum. Vyčerpaná po třech dnech a nocích téměř beze spánku, ale odhodlaná. „Pokud bude Peking tak hloupý, že u nás zopakuje Tchien-an-men, zaplatí za to,“ říká rezolutně.

Policie rozháněla také demonstranty pod magistrálou. (29. září, 00:30 HK času). foto: Aureole Shum

Lidovky.cz: Stojíte v přední linii protestů, podílíte se na jejich organizaci. Čeho chcete (a spolu s vámi desetitisíce dalších) dosáhnout?
Žádáme to, co nám bylo slíbeno: skutečně všeobecné volební právo a možnost svobodného výběru předsedy výkonné rady ve volbách 2017. Chceme, aby stávající předseda Leung odstoupil. Je to loutka, a ke všemu špatná. Stejně jako oba jeho předchůdci, Tung Chee-Hwa a Donald Tsang. Všichni tři neschopní a ochotní ke všemu, co Peking nařídí. Ve skutečnosti nerozhodují o ničem, jsou jen hlásnou troubou ústředí. A navíc znějí jako kolovrátek – ať už se jich zeptáte na cokoli, odrecitují vám stále stejné fráze z „příručky“.

Lidovky.cz: A ústřední vláda? Co si myslíte o Pekingu a jeho politice?
Pekingská vláda je obyčejná mafie. Výhružkami potlačuje svobodu projevu, odpírá Číňanům základní lidská práva. Pokouší se Hongkong kontrolovat ekonomickými restrikcemi. Ať už slíbí cokoli, nevěřím, že bude ochotná to splnit. My v Hongkongu bychom proto měli pečlivě sledovat každý její krok a nahlas projevit svůj nesouhlas, až zase poruší své slovo.

AUREOLE SHUM

Aureole Shum.

Aureole Shum (27) žije v Hongkongu, vlastní malou marketingovou a designovou firmu. Je dobrovolnicí v organizaci TEDxKownloon, která nyní zajišťuje jídlo, pití a ochranné pomůcky pro demonstranty. Na otázku, jak mohou Hongkongu v jeho boji za demokracii pomoci Evropané, odpovídá: „Zajímejte se o nás, o to, co se u nás děje. Čtěte zprávy, informujte se. To, že za námi někdo stojí aspoň v myšlenkách, pro nás moc znamená.“

Lidovky.cz: Úřady se vás pokusily rozehnat násilím. Popsala byste své zážitky z policejního zákroku?
Byla jsem na ulicích čtvrti Admiralty od večera 27. září, zažila útoky slzným plynem v noci z 28. na 29. září a zůstala na místě až do středečního rána, tedy 1. října. Tři dny jsem skoro nespala. Protesty byly od začátku nenásilné a klidné, prodchnuté solidaritou. Trvali jsme na tom, že demonstrace musí zůstat mírumilovná, pomáhali jsme těm, kdo to potřebovali, ať už se jednalo o potraviny nebo další věci. Skandovali jsme své požadavky a nikomu jsme neubližovali. Takže nebyl absolutně žádný důvod, aby proti nám policie takhle zakročila. Nic, co by opravňovalo použití pepřového spreje, slzného plynu nebo dokonce obušků. Policie před námi dokonce rozvinula transparenty s hrozbou „Rozejděte se, nebo budeme střílet“.

Lidovky.cz: Zasáhl slzný plyn i vás?
Útočili na nás pětkrát, třikrát na Harcourt Road a dvakrát na Connaught Road Central (hlavní hongkongské třídy, pozn. red.). Těsně před tím, než policie použila slzný sprej před radnicí na Connaught Road Central, což se stalo 28. září v půl jedenácté večer, vytvořili policisté kordon a připravili se k útoku. Já byla v malé skupince jen asi 30 lidí – nedělali jsme žádné výtržnosti, jen jsme tiše stáli. Pak na nás policie vystřelila slzné granáty. Pokusili jsme se utéct do malé uličky Club street, ale policisté běželi za námi a vytlačili nás zpět na Connaught Road Central, která byla plná plynu a kde jsme se dusili. Útoky slzným plynem se pak opakovaly, prakticky celou noc jsme museli být ve střehu.

Policejní zásah objektivem Aureole Shum:

Demonstranti přicházejí na Harcourt Road, hlavní třídu městské části ...

Demonstranti na Harcourt Road obklopují policejní vůz. (28. září, 22:00 HK...

Policisté na Connaught road central. Bílá budova vpravo je radnice. (28. září,...

Odbočka do Club street, kde se demonstranti pokusili schovat před policíí, ale...

Policie vytlačuje demonstranty slzným plynem na magistrálu mezi městskými...

O dvacet minut později, ve 23:10 HK času, policie zasahuje proti demonstrantům...

29. září, půl hodiny po půlnoci. Další útok slzným plynem na demonstranty na...

Policie rozháněla také demonstranty pod magistrálou. (29. září, 00:30 HK času).

Protestující pod magistrálou utíkají před slzným plynem a staví barikády, které...

Demonstranti byli vytlačeni z Central zpět do Admiralty, kde odpočívají....

29. září, 4:30 HK času. „Nemohli jsme spát, lidé kolem nás neustále vstávali a...

Tentokrát se však protestující báli zbytečně. Policie už nezaútočila.

Lidovky.cz: Odmítáte se vzdát a trváte na svých požadavcích, ale vy sama říkáte, že nevěříte ani lokální vládě, ani Pekingu. Jak chcete postupovat dál, pokud vám neustoupí?
Upřímně? Ještě nevím. Ale já osobně chci za naše práva bojovat, dokud to jen bude možné. Protesty nemají žádného hlavního organizátora nebo vůdce, i když na jejich počátku stálo hnutí Occupy Central Bennyho Taie a studentské iniciativy „Hong Kong Federation of Students“ a „Scholarism“. Ale celé té vlně demonstrací nedominuje žádná jednotná politická strana nebo aktivista, takže ty stovky lidí na ulicích koordinují jen dobrovolníci, kteří jim a sobě navzájem pomáhají. Nemáme tudíž jasnou strategii, co přesně udělat a v jaký konkrétní moment. Pokud ovšem jedna z těch zmíněných skupin projeví větší aktivitu, budou mít podle mě podporu, protože se u lidí těší důvěře.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: V ulicích Hongkongu jsou, nebo aspoň donedávna byli, hlavně studenti. Právě oni byli před 25 lety hybnou silou pekingského jara. Pak zaútočila armáda – a na stranu demonstrantů spontánně přešly tisíce lidí, pobouřených nesmyslným násilím páchaným na mladých lidech. Tanky nejsou slzný plyn, přesto: všimla jste si po víkendovém zákroku narůstající solidarity s protestujícími?
Složení demonstrantů se kvůli zákroku proměnilo. Už od víkendu se ke studentům přidávali pracující a večer 28. září, když policie vyhrožovala tím nápisem „Rozejděte se, nebo budeme střílet“, vyzvala „Hong Kong Federation of Students“ všechny středoškoláky, aby kvůli svému bezpečí řady protestujcích odešli. Od té doby zůstávají přes noc v ulicích vysokoškolští studenti a dospělí, už se o nás nedá mluvit jako o vyloženě studentském hnutí.

ČTĚTE TAKÉ:

Atmosféra na ulicích je klidná a přátelská, ve všem si snažíme vycházet vstříc a pomáhat si. Vyrostlo tu mnoho provizorních středisek, kde můžete dostat jídlo, případně obdržet první pomoc. Dobrovolníci čistí ulice, sbírají odpadky, roznášejí potraviny a ochranné prostředky proti slznému plynu a pepřovému spreji – masky, ručníky, chladivé tampony... Dáváme také pozor na kohokoli, kdo by mezi námi chtěl povzbuzovat nepřátelské nálady nebo sklony k násilí. Bráníme zbytečným útokům na policii. Když někdo potřebuje sanitku, mezi lidmi se to okamžitě roznese a přivolají ji. Konfliktů je naprosté minimum, protestující jsou velmi disciplinovaní. A podporují nás lidé z různých vrstev: přicházejí staří i mladí, rodiny s dětmi, celebrity, dámy z kanceláře... Takovou solidaritu jsem ještě v Hongkongu nikdy nezažila.

Lidovky.cz: A strach? Nebojíte se toho, čeho je režim schopný?
Bojujeme za demokracii, a ať už to všechno dopadne jakkoli, už teď jsme dosáhli obrovského úspěchu: dokázali jsme, že lidé spojení dobrou myšlenkou mají obrovskou jednotící sílu. Doufám, že vláda uzná naše právo na svobodnou a demokratickou volbu. Zatím vyčkává... Když jsem se k protestům připojila, nebála jsem se. V letech 2011-2013 jsem žila v Pekingu a vím, jak moc se tamní kultura - a ideologie! - liší od té naší. Nebojím se bojovat. Bojím se jedině toho, že se z Hongkongu stane další Peking, kde není žádná svoboda slova a lidé žijí ve městě, pro jehož vládu jsou lidská práva jen prázdná slova. Režim lidská práva nejenže nerespektuje, vůbec ho nezajímají. Zmínila jste Tchien-an-men. Pokud bude Peking tak hloupý, že něco podobného zopakuje u nás, zaplatí za to vysokou cenu.

Jak zachází policie s protestujícími? Toto video, jež natočil reportér listu South China Morning Post James Griffiths, zachycuje policistu, který bez jakékoli záminky uchopí postaršího demonstranta za paži a přitáhne si ho blíže, aby mu mohl nastříkat pepřový sprej přímo do obličeje:

 

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...